יצחק הרצוג
יצחק הרצוג צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יצחק בוז'י הרצוג

יו"ר הסוכנות היהודית

לאמריקאים יש משפט יפה: "אל תבזבזו משבר טוב", הם אומרים. אל תבזבזו משבר אלא היפכו אותו להזדמנות.

בעברית אין משפטים מהסוג הזה. יודעים מדוע? כי אנחנו, היהודים, הישראלים, תמיד רואים משבר כהזדמנות. בכל נקודת שפל אנו מסתכלים מעלה ויודעים למצוא את הפסגה הבאה.

חודשים של חוסר ודאות עוברים על ישראל והעולם. חודשים שבהם הכל משתנה: לימודים הפסיקו, עבודות נעצרו, יציאה מהבית הפכה למבצע, ואנו מתבקשים להימנע מהדבר הבסיסי ביותר, כמו לחבק את ההורים או את הסבים והסבתות. נדמה שגם האופטימיסטים הגדולים ביותר עוד לא בטוחים מתי תתגלה לעיננו ההזדמנות הטמונה במשבר הנוכחי.

אני רוצה להסב את תשומת הלב לדבר אחד ודאי בכל הערפל שסביבנו: ישראל היא מדינת היהודים, כל היהודים, ותמיד תיתן להם מקום בטוח בקרבה.

וכמו שאני בטוח בכך, כך בטוחים בזה גם יהודי העולם, שהחיים המשתנים סביבם גרמו להם לחשוב מחדש על המקום שבו הם רוצים להעביר את ימיהם.

פניות רבות מגיעות אלינו מאז תחילת המשבר בבקשה שנעלה יהודים מכל רחבי תבל. כאלו שהרהרו מחדש בחייהם והגיעו למסקנה אחת: הם שייכים לכאן, לארץ הזו. גל עלייה גדול בדרך אם נדע לא לפספס אותו.

לכן, בתוך האפלה של הסערה העולמית אני רואה קרן אור גדולה: העלייה המתחדשת לישראל היא ההזדמנות שלנו, הזדמנות לצמיחה של המשק, הזדמנות להקים כאן בית לעוד יהודים, ההזדמנות לייצר כור היתוך חדש, צעיר ואנרגטי. ההזדמנות כבר כאן, בואו לא נבזבז אותה.