ד"ר אמנון אלדר, מנכ"ל רשת אמי"ת
ד"ר אמנון אלדר, מנכ"ל רשת אמי"ת צילום: עמי ארליך

ד"ר אמנון אלדר

מנכ"ל רשת אמי"ת

בתנ"ך, המשבר הוא מקום הלידה. גם היום, המשבר מוליד עולם חדש ומתוקן. הקורונה היא משבר אבל גם הזדמנות יוצאת מהכלל לעולם בכלל ולמערכת החינוך בפרט. אם נשכיל למנף את התקופה הזו ולזהות בה את ההזדמנויות להאצת תהליכי התחדשות בעולם החינוך נצא כולנו נשכרים.

מאז מהפכת המידע והידע והאינטרנט שהפך להיות נגיש לכל תלמיד בכיס, מקומו של המורה כמעביר ידע עורער ואנו שואפים להפוך אותו למנחה תהליכי למידה, המצמיח לומד עצמאי, בעל מיומנויות רלוונטיות, הלוקח אחריות על הלמידה שלו ומפתח מסוגלות להיות לומד לאורך כל החיים.

בשמונה השנים האחרונות אנחנו מובילים ברשת אמי"ת תהליכי התחדשות חינוכיים, ערכיים ופדגוגיים. כתבנו מצפן רשתי בשיתוף הורים, מנהלים, מורים ותלמידים ופיתחנו מודל יישומי הנוגע בכלל מרכיבי בית הספר, שובר מחיצות וקירות בתוכו ובינו לבין הקהילה, ומזמין שינוי תרבותי עמוק בתפיסת תפקיד בית הספר, המלמד והלומד. בתי הספר שלנו הגיעו לקורונה מוכנים, בעלי מסוגלות ויכולת לגמישות ובעלי תפיסות פדגוגיות חינוכיות ורגשיות מתקדמות לצד כלים וסביבות שאיפשרו להביא אותן במהירות לידי מעשה.

הימים הללו הם שיעור גדול בחינוך.

במערכת השעות של העולם אנחנו לומדים יותר מתמיד על האחריות האישית, הערבות ההדדית, על עזרה לזולת, אמונה ותפילה. זו שעת מבחן לאדם ולמדינה, ליחיד ולעולם, אתגר שעלינו לעמוד בו, למען הדורות הבאים ולמען דור בוני המדינה.