ראובן ריבלין:
יש ילדים ללא מחשב ותשתית אינטרנטית, אוי לנו אם נשאיר אותם מאחור

"הימים הללו הם ימים הרי גורל, שעת מבחן, מבחן גדול לכולנו. מבחן של עם, מבחן של מדינה וגם של העולם כולו", אמר הנשיא המדינה.

ערוץ 7 , י"ג באלול תש"פ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ברך הבוקר (רביעי) את משתתפי ועידת הקיץ של בשבע וערוץ 7.

הנשיא פתח את ברכתו המצולמת מבית הנשיא בהתייחסות לריחוק שנכפה על אזרחי ישראל בשל מגפת הקורונה, "אנחנו אומנם רחוקים פיזית אבל ממש לא רחוקים מהלב".

ריבלין סיפר על מחשבותיו לקראת חגי תשרי הקרבים, "אני חושב על בתי הכנסת שלנו שנותרו בחלל עצום ועברו גם לחצרות הבתים, אני חושב על התפילות הימים הנוראים, איפה נאמר סליחות? היכן נשמע קול שופר? אני חושב על הדקות היקרות של חיי המשפחה, בריתות, חתונות, לוויות לא עלינו שצומצמו עד למינימום".

לדבריו, "הימים הללו הם ימים הרי גורל, שעת מבחן, מבחן גדול לכולנו. מבחן של עם, מבחן של מדינה וגם של העולם כולו, וגם מבחנו של כל יחיד ויחיד. העולם כולו טרם חווה משבר כה עז מנגיף קטן כל כך המאיים על כל כך הרבה אנשים ומאתגר אותם כמעט בכל המישורים, רפואי, כלכלי, חברתי וגם דתי".

ריבלין המתארח בקביעות בכנס ירושלים התייחס לכהונתו הקרבה לסופה, "זו השנה האחרונה בה אני משתתף בועידת הקיץ של בשבע כנשיא המדינה. היתה לי הזכות הגדולה לשוחח איתכם מידי שנה בשנה בשש השנים האחרונות, גם בתום כהונתי כנשיא אמשיך להיות מחוייב לערכים ולעקרונות של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית וכמובן לפעול לאורם. במיוחד אמשיך להיות קשוב ופעיל לפיתוח היכולת שלנו, של כלל אזרחי ישראל - דתיים, חילוניים, חרדים וערבים, לחיות יחד מתוך שותפות, מחוייבות ותקווה ישראלית".

הנשיא הסביר כי המשבר הוא הזדמנות לחבר את האחדות בעם, "הקורונה היא שור עיוור המסתובב הרחובות לנגוח בכל הנקרה בדרכו היא לא מתייחסת למוצא, מין או דת היא פוגעת בכולם ולכן הערבות ההדדית עם כל השבטים והאחריות המשותפת של כל חלקי הציבור חיונית מתמיד".

בסיום דבריו קרא הנשיא ריבלין לנצל את שנת הלימודים לשינוי וחידוש בחברה הישראלית ולהיזהר מהרחבת הפערים, "כל פתיחת שנת לימודים מביאה עמה רוח חדשה, השנה, בצל המשבר היא מגיעה עם תקווה גדולה לשינוי ולחידוש. אנשי החינוך, המורים והגננות הם אי של יציבות בתוהו ובוהו של הקורונה וכל שיעור מקרוב או מרחוק הוא עוד הזדמנות לחזק, להתקדם ולבנות עתיד".

"לצד זאת עלינו לזכור כי לחלק לא קטן בציבור אין כלל מחשבים לחלקם אין כלל תשתית אינטרנטית ולילדים רבים אין מספיק מחשבים במשפחה. אוי לנו אם הלמידה מרחוק תדלג על אלו שאין להם. אל לנו להותיר את הילדים הללו מאחור, שכן הגדלת הפערים בחברה היא סכנה גדולה ביותר לעתיד כולנו. רק יחד נתגבר על הקשיים הרבים".