בכיר בחברת 'מודרנה': "מתקשה להאמין שיהיה חיסון עד החורף"

המנהל הרפואי של "מודרנה", שנמצאת בשלב הקריטי של פיתוח חיסון לקורונה, מבהיר: "שיעורי ההדבקה יעלו בחורף".

ערוץ 7 , י"ג באלול תש"פ

חיסון לקורונה. אילוסטרציה
חיסון לקורונה. אילוסטרציה
צילום: istock

ד"ר טל זקס, המנהל הרפואי הראשי של חברת "מודרנה" האמריקנית, ממובילות המירוץ העולמי לאישור החיסון המיוחל, פסימי לגבי האפשרות שהחיסון יהיה שמיש בחודשים הקרובים.

"קשה לי לראות מצב שבחורף יהיה חיסון לקורונה", אמר זקס בראיון ל'ישראל היום' שיתפרסם במלואו ביום שישי.

לדבריו, "אולי לקראת סוף החורף יהיה חיסון, אבל הייצור בלאו הכי לא יהיה בהיקף מספיק כדי לחסן את האוכלוסייה באופן משמעותי. כמו כן, בחורף שיעורי ההדבקה בקורונה צפויים לעלות. אני חושש שהחורף הקרוב עומד להיות בעייתי וידרוש שמירה הדוקה על הבריאות. התקווה שלי היא שעד הקיץ נצא מהברוֺך".

בראיון מיוחד מספר זקס (54), ישראלי שחי ב־25 השנים האחרונות בארה"ב, על התהליך שהוא מוביל בחברת מודרנה, שהחיסון שפיתחה נגד הקורונה מניב עד כה נתוני הצלחה מרשימים. החברה מצויה בשלב השלישי והקריטי של מערך הניסויים המתבצעים בקרב מתנדבים מכל רחבי ארה"ב, והוא יכריע האם ועד כמה אפקטיבי החיסון. לפני כשבועיים פורסמו ממצאים חשובים, שהעידו כי החיסון של מודרנה אפקטיבי גם בקרב אוכלוסיות מבוגרות - אלו שנמצאות בסיכון גבוה לתחלואה ולתמותה מהווירוס.הממצאים מבוססים על קבוצות ניסוי קטנות ביותר, אבל בכל זאת זקס רואה בכך בשורה גדולה.

זקס מסביר, "יש הרבה חיסונים שנוטים לאבד מעוצמתם כשהם ניתנים לאנשים מבוגרים וקשישים. כחלק מהשלב הראשון של המחקר גילינו כי בשתי קבוצות גילים מבוגרים - של בני 70-55 ושל בני 71 ומעלה - רמת הנוגדנים לנגיף היתה דומה לזו שנמצאה אצל צעירים בני 55-18. מה שחשוב הוא שבכל הקבוצות נמצאו בדם של מקבלי החיסון רמות נוגדנים לפחות כמו אלה שנמצאו אצל המחלימים מקורונה, ואף גבוהות יותר".

"חיסון במינון של 100 מיקרוגרם מצליח להביא לרמת ייצור נוגדנים גדולה מספיק, שגם אם תרד לאורך זמן, החיסון עדיין יהיה אפקטיבי ופעיל. כל זה תקף באופן דומה לגבי צעירים ולגבי אוכלוסיות מבוגרות ופגיעות יותר, וגם מבחינת תופעות הלוואי, שהן קלות למדי, לא נמצא הבדל בין הקבוצות", הוא מסכם.