אסף זמיר
אסף זמיר צילום: Hadas Parush/Flash90

שר התיירות אסף זמיר שוחח היום (רביעי) עם ענת דוידוב וגולן יוכפז ב-103fm, והתייחס למשבר הקורונה, המצב הכלכלי ולשיתוף הפעולה בין ישראל לאיחוד האמירויות.

בפתח הריאיון התייחס השר זמיר להתפטרותו של שאול מרידור, ואמר: "הביקורת הקשה ביותר והמוצדקת ביותר שהעלה שאול מרידור היא העובדה שאנחנו לא מטפלים בתקציב אני מכיר את שאול מרידור, מאוד מעריך ואוהב אותו.

''אני מאוד מצטער שעזב למרות שהיו לנו הרבה פעמים חילוקי דעות מקצועיים על איך צריך לנהל את האירוע הזה, העזיבה בטונים האלה ובצורה הזו ובזמן הזה כמובן שלא בריאים למערכת. אני מאוד מקווה שיימצא לו תחליף ראוי וכמה שיותר מהר כי אגף תקציבים צריך מנהל".

בהמשך, הסביר כי המבחן האמיתי של ממשלת האחדות הוא בשאלה - האם היא מסוגלת להעביר את התקציב של שנת 2021? לדעתו, "יש פה שיקולים פוליטיים ולא שיקולים עניינים, יש שיקולים לטובת האדם עצמו ולא העם. זה רה"מ וככל שהדבר הזה נמתח אין הסבר לוגי אחר. אין אחד במדינה כולה, עוד לפני ההתפטרות של שאולי, שלא יגיד שצריך תקציב עכשיו שנה ורבע קדימה. גם בתוכניות הליכוד, של רה"מ ושר האוצר, הן נמשכות עד יוני 21. גם הן מביאות בחשבון את הצורך בוודאות קדימה. לכן אנחנו עומדים על כך. לכן עמדנו על כך קודם - לא להעביר תקציב חד שנתי. זה נורא פשוט, ממשלה לא יכולה להמשיך בלי תקציב. תגיע השעה - אם לא יהיה תקציב היא תתפרק. ככה זה עובד".

הדברים זזים? מנהלים איתכם מגעים?

"לא".

"הליכוד לא מוכן לקיים את חלקו בהסכם"

שאלה נוספת שעולה לאור התפטרותו של מרידור, היא מי ימונה לראש אגף התקציבים במשרד האוצר? השר הסביר כי "מינוי שכזה מצריך את אישורם של כחול לבן, בגלל מבנה הממשלה וההסכם הקואליציוני שאנחנו חתומים עליו. לכן אני חושב שככל שיגיע כזה, יש לנו גם אינטרס שיהיה מנהל אגף תקציבים. כל המינויים צריכים להתקבל בהסכמה".

ח"כ זמיר התייחס לביקורת על התנהלותה של ממשלת האחדות, שאיננה מצליחה לנהל את המדינה בשיאו של משבר, על ישיבות ממשלה שמתבטלות תדיר, על כישלון העברת תקציב, היעדר הסכמות בנושא מינויי בכירים, חוסר שיתוף פעולה בין השותפים הקואליציוניים, והעדות האחרונה – פתיחת שנת הלימודים שלוותה בכאב לב גדול של תלמידים רבים, אשר מצאו עצמם בבוקר הראשון ללימודים, בבתים: "זה לא בסדר, אני מצר על כך. אני חושב שההחלטה הייתה צריכה להתקבל יותר מוקדם. אני שמח שלמרות כל הביקורת והיא מוצדקת, למרות כל הלחצים - ההחלטה הנכונה התקבלה. ההחלטה התקבלה בדקה ה-90 וזה מאוד חבל. אני מבין כמה זה קשה, זה מאוד חבל".

כמו כן, הוסיף: "הייתה ישיבה לפני שבועיים-שלושה, זה לא נכון, זה שקר שמהדהדים אותו. יש יותר מדי פעמים שהממשלה לא מתכנסת כי הליכוד לא מוכן לקיים את חלקו בהסכם שלנו, ואנחנו לא מוותרים. חתמנו על הסכם שאומר שהחלטות יתקבלו בכוח משותף, כלומר שלשני הצדדים יש כוח יחסי זהה, גם אם לא מינו את אותו מספר השרים. אישרנו את תכנית הרמזור. לנהל את הקורונה בעולם זה קשה, בישראל קשה אף יותר. לקבל החלטות שלא מושפעות מלחצים פוליטיים בחברה משוסעת, מפולגת, שבטית, שכל הכוחות הפוליטיים מפעילים אינטרסים - זה דבר מסובך פוליטית. זו הסיבה שחשבנו שממשלת 61, לא משנה איזו תהיה, הייתה נכשלת עוד יותר בקורונה כי לא היה לה אמון ציבורי".

יש התקדמות בעניין מינוי הבכירים? זה קורה?

"זה גם לא קורה, זה גם במחלוקת".

"מתרגש בטירוף"

בהמשך, סיפר זמיר על יוזמה שנמצאת כרגע בחיתוליה, לשיתוף פעולה ייחודי עם איחוד האמירויות: "כאזרח אני מתרגש בטירוף מזה. במסגרת המשלחת שהייתה אתמול, קיימתי שיחות עם נציגות שם ואנחנו הולכים לעשות פעולות בכמה מישורים. החלומי ביותר הוא פעולת שיווק משותפת של חבילת תיור 'דובאי, אבו דאבי - תל אביב, ירושלים' כלפי העולם. היתרון שבאזור הזה והיכולת לשווק בעיני זה דבר סופר אופטימי. מבחינת היתרון השיווקי? יכול לקרוץ לעולם. נוכל עוד השנה, אני מעריך, לטוס לשם מעל ערב הסעודית, לייצר שווקים נורא פוזיטיביים וקרובים, ונורא אקטיביים".

אתה יודע מי תהיה המדינה הבאה?

"לא, מודה".

רה"מ נתניהו שיחק אותה?

"כן, חד משמעית. כשצריך לפרגן – מפרגנים, אין לי בעיה עם זה. שיעשה שלום עם כל העולם, אני גם אצביע לו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו