הרב חיים אמסלם:
"אם רב מקבל אישה בייחוד - הוא פסול"

הרב חיים אמסלם התייחס למעצרו של הרב נתנאל שריקי ולתופעת הבאבות בישראל: "אסור להתקרב למי שלא ברורה הגדלות הרוחנית שלו"

103FM , י"ג באלול תש"פ

הרב חיים אמסלם
הרב חיים אמסלם
צילום: חזקי ברוך

הרב נתנאל שריקי, מי שטען להיות בעל סגולות ויכולות מיוחדות, נעצר השבוע בחשד לביצוע עבירות מין, לאחר ששתי נשים שהגיעו לקבל ברכה התלוננו כנגדו.

הרב חיים אמסלם, ראש תנועת עם שלם, ולשעבר ח"כ מטעם ש"ס, שוחח עם בן כספית וינון מגל על תופעת הבאבות; בשל החשדות המיוחסות לרב נתנאל שריקי מנתיבות, וגילה דאגה רבה נוכח אי הבנתו של הציבור.

הרב חיים אמסלם ביקש לא להתייחס למקרה הספציפי של הרב שריקי, אלא לתופעה של רבנים החשודים בביצוע עבירות מין שונות, "לצערנו, התופעה הזו בשנים האחרונות, פשוט קיבלה ממד ותאוצה שאולי לא ידענו בעבר. התופעה הזאת היא פשוט מבישה. מלבד שיש פה גם חילול השם, אולי זה מלמד על עם ישראל שמאבד את דרכו ונוהר אחר מאחזי עיניים בצורה ממש בלתי הגיונית - רבנים שנתפסים כרבנים מאוד חשובים, שאנשים סומכים עליהם, שמתייעצים איתם ומתברכים מהם".

הוא הוסיף להתייחס לתופעת הברכה בישראל שהופכת פופולרית יותר ויותר עם השנים. "זו תופעה אמונית בסיסית שחז"ל אמרו 'אל תהי ברכת הדיוט קלה בעיניך', הברכה כשלעצמה היא דבר נכון וראוי, דבר מובן. אבל ההדבקה של התארים האלה 'המקובל', זה משהו ערטילאי. מה זה מקובל? מה זה קבלה? אצל מי למד? האם הוא מקובל? אולי סתם מאחז עיינים רמאי שמנצל את תמימותם של אנשים כדי לעשות הון לביתו? זו תופעה נוראה. האדמו"ר הזקן מלובביץ' לפני מאתיים שנה כותב באחד המקומות - 'אני לא מבין את השיגעון שעל כל 'פיפס' הולכים לרב להתייעץ. אם לקנות בית או לפתוח עסק, אלה הבלים' זה לא מן התורה. אלה דברים לא נכונים".

ח"כ לשעבר התקומם: "איך הציבור לא קולט את האבסורד שבדבר? אם את באת אישה שרוצה לקבל ברכה או ייעוץ, תבואי עם בעלך עם ידידה. לרב אסור להגיד נסגור את הדלת וננעל, אסור איסור גמור. מה זאת אומרת? יש הלכה פשוטה. באותו רגע הוא פסול, עצם הדבר הזה הוא פסול". לדעתו, "הציבור פשוט לא מבין מה ההבדל בין חצץ ליהלומים. יש לנו זילות בכלל מיהו רב. כל אחד היום נראה רב, כל אחד שעוטה עליו מגבעת וזקן ומעיל ארוך נהיה רב. רב זה תלמיד חכם שלמד שנים רבות, לרוב הוסמך לרבנות, אלה לימודים של שנים עם ידע. אם יש צורך, זה בסדר ללכת לרב להתברך. אפשר ללכת לרב לקבל ברכה, אם אתה מאמין בעצתו, תתייעץ איתו אבל גם עם המומחה לדבר".

"יש לגיטימציה מהעולם הפוליטי כלפי התופעה"

בהמשך, הרב אמסלם הדגיש את החשיבות שהציבור יבין מיהו רב, "אדם דתי כל שכן רב ומי שמתיימר להיות מקובל, הוא אדם שגדרי הצניעות וההלכה והדיסטנס בינו לבין המין השני, הוא דבר שצריך להישמר".

הוא הדגיש: "אני יוצא נגד התופעה שהפוליטיקה נותנת לגיטימציה לאנשים שאינם ראויים לכך. יש סוג של הסכמה בשתיקה בלגיטימציה מהעולם הפוליטי כלפי התופעה, למה? יש סימביוזה, יחסי גומלין 'לא נלחם בכם, לא נשמיץ ונגיד אתם פסולים אבל אתם ועדת חסידיכם, לא משנה כמה, אתם תתנו לנו את הקולות'. זה קיים, אני מכיר את זה מקרוב ומכיר את זה היטב. הרב עובדיה בעצמו לא תמיד יצא כנגד אלה שבחוג הסגור, למה? כי הם החזיקו עדת חסידים וביום פקודה אנחנו נצטרך את הקולות שלהם, וזה הדבר הפסול".

כמו כן, הרב אמסלם הסביר כי "אם אדם, לא הוכח שיש לו מסורת אמיתית מאבותיו ושושלת, אסור להתקרב. בוודאי ובוודאי כשלא ברורה הסמכות והגדלות התורנית שלהם. התורה מצווה אותנו 'תמים תהיה עם השם אלוקייך' יש לך את הקדוש ברוך הוא, 'וילכו אחר ההבל ויהבלו' יש בורא עולם, תפנה אליו ישירות". לסיום אמר ראש תנועת עם שלם: "ברגע שהוא עובר על ההלכה ורומס את ההלכה ברגל גסה, מצווה לפרסם את זה, שהאדם הזה לא על פי ההלכה ואסור להתקרב אליו".