פרופ' שמחה גולדין:
"לא משאירים חיילים מאחור" - אגדה

פרופ' שמחה גולדין, אביו של סגן הדר גולדין, תוקף את הממשלה ואת הנהגת הצבא שלדבריו אינם דורשים את החזרת החיילים במו"מ מול חמאס

רפאל לוי , י"ג באלול תש"פ

שמחה גולדין
שמחה גולדין
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

פרופ' שמחה גולדין, אביו של סגן הדר גולדין הי"ד המוחזק בשבי חמאס מאז מבצע צוק איתן, שוחח היום עם בני טיטלבוים בכאן מורשת.

גולדין את הממשלה לאחר הסכם ההסדרה אליה הגיעו ישראל וחמאס, הסדרה שלא עסקה בשחרור השבויים והגופות המוחזקים בידי ארגון הטרור.

גולדין אמר כי ישראל שוחחה ישירות מול חמאס בתיווך מצרי. "ישראל ביקשה שקט והפסקת הבלונים ושילמה כל מה שחמאס דרש. וישראל לא דרשה וכמובן לא קיבלה את שני החיילים ואת האזרחים. לא את הדר גולדין מגבעתי ולא אורון שאול מגולני, שתי חטיבות הפאר של חיל רגלים. שני חיילים שלהם נמצאים בעזה שש שנים, הטרוריסטים מחזיקים אותם וממשלת ישראל וצה"ל ומשרד הביטחון לא דורשים אותם כשהם עושים הסכמי הפסקת אש עם האויב זה היום המצב".

האב סיפר על התחושות הקשות בשיחות עם הנהגת המדינה, "יש לנו קשר עם ראש הממשלה, אבל כל המאמצים שלנו וכל הדיבורים שלנו זה דיבורים אל ריק. זה המצב. שש שנים אחרי שמדינת ישראל חתמה על הסכם הפסקת אש עם חמאס בסוף מבצע 'צוק איתן' ושם לא דרשה, לא ביקשה ולא קיבלה את החיילים שנשארו בשטח, עברו שש שנים ושוב אותו דבר, אותם שחקנים, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון היום בני גנץ שהיה הרמטכ"ל והמפקד של הבן שלי שהשאיר אותו בשדה הקרב, עברו שש שנים ושום דבר לא השתנה, גם כשישנה הזדמנות אדירה".

גולדין אמר דברים קשים גם נגד הרמטכ"ל הנוכחי אביב כוכבי, גם הרמטכ"ל של עכשיו, כי הרמטכ"לים מלמדים אחד את השני איך להתנהג, אז כמו שהתנהג הרמטכ"ל בני גנץ ב-2014, כמו שהתנהל הרמטכ"ל איזנקוט לאורך כל התקופה שהוא שירת, גם הרמטכ"ל כוכבי חייב להשפיע על המו"מ עם חמאס, חייב לדרוש את החיילים שלו חזרה, והוא כנראה לא עושה את זה".

"צריך לבדוק האם האתוס הצה"לי של לא להשאיר חיילים מאחור עדיין קיים. אני חושב שזה הנושא הכי לכל חיילי צה"ל שמתגייסים ולמשפחות שלהם, לכל המילואימניקים ולכל מי שעומדים בחזית הדרות והצפון, האם האתוס הזה קיים או לא קיים? מבחינת מה שקרה אתמול הוא לא קיים ומה שמספרים לנו זה סיפורי אגדות. אז שיבואו באומץ ויגידו להורים שהנושא הוא מדיני, חיילי צה"ל כשהם נופלים בשבי האויב זה נושא מדיני. צה"ל לא מתעסק בזה"