מאיה אוחנה־מורנו
מאיה אוחנה־מורנו צילום: באדיבות המצולמת

מה זו ערבות הדדית בעיניי?

כשהשאלה הזו נשאלה, ישר קפצה לה התשובה. הֲשָׁבַת הבנים. השבת החללים שלנו, הדר גולדין ואורון שאול, למנוחת עולמים באדמת הארץ שעליה יצאו להגן. השבת האזרחים שלנו המוחזקים בידי חמאס. ואז זה ממשיך... חובתה של הממשלה שלנו להתייחס לכל בלון תבערה שנופל כאן במקום מגוריי בעוטף כאילו נפל במרכז הארץ. התייחסות לשדות חיטה נשרפים כאילו נשרפו לנו כל מאגרי המזון הלאומיים. שימת דגש עצום על קידום אנשי החינוך והרווחה...

והרשימה כנראה תלך ותתארך.

למה? כי הבסיס של הערבות ההדדית הוא הישיבה שלנו בארץ הזו, וחובתנו האזרחית והמנהיגותית להפוך אותה למדינה שכל כולה מוסריות ויושר.

מוסר ויושר הם הבסיס. הם שלד העצמות שעליו נבנית כל קומת האומה. בלעדיהם אין לשרירים, למערכת החשמל, העיכול והלב במה להתקיים. כן, זה כזה גבוה וכזה רחב.

לכאורה נפילת בלון תבערה או קסאם בעוטף היא חוויה שרק מי שגר באזור חווה, וכאב של משפחה שרוצה להביא את בנה למנוחת עולם הוא כאבה הפרטי. אבל אסור אסור אסור לנו לחשוב כך. מחשבה כזו היא החור בספינה. היא זו שתטביע אותנו. היא זו שיוצרת ניתוק ביני לבין הכלל.

מישהו אמר לי פעם: בחיים אל תחתמי ערבות, אין לך מושג למה את נכנסת. וזה עצוב. כי לחתום ערבות זה להביע אמון באדם שנזקק לערבותי, שהוא יצליח ואני לא איפגע. אז להפך. בנתינת האמון שלי בו, אני בונה קומה גבוהה יותר בינינו. אני זוקפת את קומתו, ולכן הוא זוקף את קומתי.

כן, כן, אינני תמימה, ואני יודעת שזה יכול להסתבך. אבל אני חייבת כל הזמן לזכור שנפילה של האחר היא גם נפילה שלי. כל פעולה שאני עושה משפיעה גם על האחר. כולנו בסירה אחת.

השלד הוא מערכת העצמות שלנו. הוא שייך לחלק האדמתי בגופנו. החלק היציב, המקורקע, זה שעליו נבנית כל שאר הקומה. השלד מחזיק את הלב ואת הכליות והריאות. את מערכת השרירים והחשמל. הוא הבסיס להכול.

ככל ששורות אלו הולכות ונכתבות, אני מבינה עד כמה תרומת מח עצם היא יסוד עמוק ובסיסי בבניית השלד שלנו כחברה.

ואם אחזור לנקודת ההתחלה שלי, בנושא השבת הבנים - זה בסיס כל כך עמוק, כי הוא קשור בחסד של אמת. חסד שאין בו כבוד ופאר והדר. הוא נקי, והוא החלק הבסיסי ביותר בשלד הזה שנקרא ערבות הדדית. עם ישראל הערבים זה לזה.

***

הראיון יפורסם בשבת הקרובה במגזין "מאגר של חיים" שיצורף לעיתוני 'בשבע', 'מקור ראשון' ונקודות חלוקה נוספות ברחבי הארץ.