זוכרים את גבי
זוכרים את גבי צילום: אבי פרידמן

כשגבי פרידמן, אחד מעמודי התווך של הקהילה הדתית־לאומית בגבעתיים, הלך לעולמו בפתאומיות לפני שנה, משפחתו וחבריו חשו שהקרקע נשמטה להם מתחת הרגליים.

"הגענו לכאן לפני יותר מ־35 שנה עם עוד חברי ילדות מתל אביב, ויצרנו פה קהילה שהיא משפחה מגובשת וחמה", מספרת ציפי קורן, חברה קרובה של משפחת פרידמן. "חלק מהחברים של גבי היו יחד באותו שבט בבני עקיבא. הגענו לגור יחד, גידלנו כאן את הילדים יחד. בית הכנסת שלנו מאוד נוכח בחיים ובכל שבת וחג הוא מרכז הקהילה. לפני שנה בדיוק איבדנו בפתאומיות את גבי", היא משתפת בכאב. "ההלם היה גדול, כי גבי היה אדם מאוד דומיננטי. בהלוויה השתתפו כאלף איש, וכל אחד הרגיש שגבי הוא החבר הכי טוב שלו. גבי היה חבר אמת ועשה הכול למען אחרים. תמיד הושיט יד ותמך. במקצועו היה סוכן ביטוח ותמיד חיפש איך לעזור, לתרום, לתמוך בזולת".

להנציח את הטוב שהיה בגבי

במשך מספר שבועות לאחר פטירתו חיפשה הקהילה דרך ראויה להנציח את גבי ולשמר את זכרו, עד שחוי ברנד, חברת קהילה נוספת, העלתה את הרעיון של מיזם 'קהילות מצילות חיים' מבית עזר מציון.

"אני כבר שנים קשורה לעזר מציון ומלווה את הפעילות", מספרת חוי. "הרעיון עלה לי בעקבות ערב דומה שקהילה אחרת קיימה לזכר אדם אחר. קיבלתי מזה השראה. למעשה אפשר לומר שאני זוכה לראות בעיניי בכל שבוע כיצד מפעל החיים של ד"ר ברכה זיסר, של מאגר מח העצם, מייצר אדוות של חסד בעולם. מתברר שפענוח הדגימות שלוקחים ממתגייסים חדשים ומאנשים נוספים עולה כסף רב, כיוון שהדגימות נשלחות לחו"ל, ומדובר בבדיקות משוכללות למדי. לא פעם אני מצטערת לראות שאנשים לא מבינים את העלויות של התהליך הזה ואת העובדה שככל שבודקים יותר אנשים, כך יש סיכוי גבוה יותר לתרומה ולהצלת חיים", היא מציינת.

"המיזם של 'קהילות מצילות חיים' למעשה הופך את הקהילה לאחראית על גיוס סכום כסף מסוים למספר בדיקות שנקבע מראש. המוטיבציה האדירה שזה מחדיר בכל קהילה היא זו שמאפשרת לסכום הזה להיאסף. חשבנו בקהילה שלנו בגבעתיים – במקום לכתוב עוד ספר תורה או להקים עוד איזה גמ"ח, לגייס עוד 5,000 דגימות מח עצם. זה דבר גדול, וגבי פרידמן יקירנו, עליו השלום, היה בדיוק האיש הראוי להקים על שמו קרן שכזו".

"רצינו להנציח את הטוב שהיה בגבי", מוסיפה ציפי, "ולקחת חלק במיזם שיעניק לו המשכיות. למרות שאיבדנו אותו פיזית, רצינו שהרוח שלו תישאר בעולם. החלטנו להתמקד באהבת האדם שלו, ובשלוש החוזקות שהיו בו – נתינה, חיבוק והבנת הנפש. הנושא של מאגר מח העצם של עזר מציון הוא ממש כמו כפפה ליד בהיבט הזה".

מגייסים כספים

מכאן הדרך לגיבוש הרעיון והעברתו לשלב המעשה הייתה קצרה. "הקהילה התגייסה להרים ערב מושקע של גיוס כספים ותמיכה של מוקירי זכרו. בערב הופיע שולי רנד, ד"ר ברכה זיסר הרחיבה על המאגר ועל החשיבות של כל דגימה ודגימה, והייתה אווירה מרוממת. אנשים הרגישו שייכים ושותפים ורצו שזה יצליח. ברוך ה', הצלחנו לגייס סכום גבוה פי שניים מהיעד שהצבנו לעצמנו. הייתה תחושה חזקה מאוד של 'יחד' סביב משהו חיובי ומשמעותי. בדיעבד מדהים שהחלטנו לעשות את זה בסמוך לפטירתו ולא לחכות, כיוון שממש מספר שבועות אחרי אותו ערב העולם השתתק סביב הקורונה".

סופו של הסיפור בקהילת גבעתיים לא מותיר עין יבשה. "לפני שבוע עלינו לקברו של גבי בתום שנת האבל", מספרת ציפי קורן, "וערב קודם לכן קיבלנו הודעה מעזר מציון שבעזרת ה' השבוע תתקיים תרומת מח העצם הראשונה מהמאגר שהקמנו על שמו של גבי. התזמון היה מרטיט. ביום השנה, כשאנחנו עומדים על קברו מתגעגעים ובוכים, מתקיימת הצלת חיים מהמיזם לזכרו. הרגשנו שיש כאן סגירת מעגל והשגחה פרטית גדולה. בפטירתו גבי העניק חיים לאחרים".

********

הידעת?

*את מיזם 'קהילות מצילות חיים' יזם אל"מ ד"ר אורי כהן. אשתו, נורית, נעזרה בעזר מציון במהלך מאבקה בסרטן הלימפומה. כהן ביקש להיות שותף להצלת חיים, והחליט לגייס את תושבי המושב נחלים שבו הוא מתגורר, להקמת מעין קבוצת רכישה שבאמצעותה ייסדו מאגר משלהם.

*הדגימות שבדיקתן מומנה על ידי הקהילה מקודדות בקוד זיהוי מיוחד, וכאשר נמצאת התאמה מקרב התורמים במאגר האישי - מתקבלת הודעה מרגשת על כך שחברי הקהילה זכו להציל חיים.

*קהילת נחלים הייתה הראשונה, אך לא האחרונה. בהמשך הוקמו מאגרים על ידי קהילות נוספות, ובהן: מודיעין, לשם, קריית קריניצי, רחובות, יקיר, אלקנה, לוד, גני טל, ניצן, גבעת שמואל, לוד, פתח תקווה, פדואל, קרני שומרון, קדומים, קיסריה, גמזו, שערי תקווה, רעננה, אורנית, תל אביב ועוד ועוד.

*וזו הזדמנות מצוינת להודות לכל אותן קהילות נהדרות שזוכות להיות שותפות אמת בהצלת חיים!

***

הראיון יפורסם בשבת הקרובה במגזין "מאגר של חיים" שיצורף לעיתוני 'בשבע', 'מקור ראשון' ונקודות חלוקה נוספות ברחבי הארץ.