קורונה: נשים בהריון בסיכון מוגדל

מחקר חדש מגלה כי נשים בהריון שאושפזו עם קורונה עשויות שלא להראות שום תסמינים, אך בסיכון גבוה יותר להתאשפז בטיפול נמרץ

תגיות: היריון נשים
ניסן צור , י"ג באלול תש"פ

היריון
היריון
צילום: ISTOCK

המחקר החדש, שפורסם בכתב העת British Medical Journal ניתח מחקרים שונים מרחבי העולם שבדקו 11,432 מקרים של נשים בהריון שאושפזו לאחר שחלו בנגיף הקורונה.

מהניתוח עולה כי נשים בהריון שאושפזו עם קורונה בבתי החולים עשויות שלא להראות כלל תסמינים של המחלה, אולם הן נמצאות בסיכון גבוה יותר להתאשפז בטיפול נמרץ בהשוואה לנשים בנות גילן שאינן בהריון.

לדעת החוקרים ניתן לייחס זאת באופן חלקי להבנה שמערכת החיסון של האם לרוב נפגעת במהלך ההריון על מנת להגן על התינוק, וכי הריאות ומערכת הלב וכלי הדם, אותם תוקף נגיף הקורונה, כבר נמצאים תחת מתח ומאמץ במהלך ההריון. בהשוואה לנשים באותו גיל שלא היו בהריון, הנשים בהריון דיווחו פחות על תבמינים ובהם חום, שיעול ועוד.

פרופסור שקילה תנגראטינאם מהמכון לבריאות האם והלידה באוניברסיטת בירמינגהאם, סיפרה כי "שני שלישים מהנשים שאינן בהריון המאושפזות בבית חולים עם קורונה מדווחות על תסמינים כמו חום, שיעול וקשיי נשימה, אולם חלק גדול מהנשים ההרות החולות בקורונה אינן מציגות שום תסמינים. ארבע מכל מאה נשים הנמצאות בהריון נזקקות לטיפול נמרץ. הסיכון הכללי הוא נמוך יותר, אך נראה כי נשים בהריון נזקקות יותר לטיפול נמרץ מאשר נשים באותה שכבת גיל שאינן בהריון".

עם זאת, היא הוסיפה כי "שיעור הנפטרות במהלך הריון מקורונה אינו אפילו קרוב לשיעור התמותה הגבוה בקרב נשים הרות שנראו בהתפרצויות נגיפי הסארס ומרס. רק 73 נשים בהריון שחלו בקורונה נפטרו מכל סיבה שהיא".