טיפים ליעקביני המתחיל

יעקביני חוגג עם ילדי ישראל את החזרה לבית הספר, ומעניק טיפים בנושא הסנדוויצ'ים ומקומות הישיבה

יאיר יעקבי , י"ד באלול תש"פ

יאיר יעקבי
יאיר יעקבי
צילום: שלומי יוסף

קוראים יקרים, מכובדיי. הסכם שלום עם מדינה זרה, ערבית ככל שתהיה, זה משהו שקורה כל הזמן. אבל שנת לימודים חדשה זה אירוע של פעם בשנה לכל היותר, וגם זה לא היה בטוח. אז ממש כמו התשקורת, הבה נתעלם גם אנחנו מהמאורע העלק-היסטורי ונדבר על בית ספר.

אני בטוח שממש כמוני, גם אתם שמעתם השבוע 243 פעמים את "כל עוד" של יוני רכטר, שימשיך לעשות קופה מהתמלוגים כל עוד הכל עוד הזה ימשיך להתנגן. אבל איכשהו השיר הזה ממשיך לרגש אף על פי כן ולמרות הכל, כי בסופו של יום מדובר בילדים שלנו. והילדים שלנו, אותם מפלצות אוגוסט איומות, מרגשים אותנו. ומה יש ליעקביני שכמותי לתרום לקלחת הרגשות הזו, אתם שואלים את עצמכם בוודאי. אז זהו, שלא הרבה. אבל שמתי לב לאחרונה לכמה פוסטים מעניינים שמשיאים עצות כאלו ואחרות לבחורים המתחילים את שנתם הראשונה בישיבת ההסדר, וחשבתי שראוי שאקום גם אני, יעקביני, מלך בירושלים, ואכתוב כמה עצות טובות לילדי היסודי המתוקים. גם הם בני אדם אחרי הכל.

אז ניסיתי לחשוב על החוויה שלי בבית הספר האלמנטרי, ואלו עצות וטיפים הייתי נותן לעצמי של שנות התשעים המוקדמות, עת עשיתי את צעדיי הראשונים בממ"ד יבנה רעננה.

הנה.

1

בסוף המורה מעבירה את כולם מקום.

אל תשקיע יותר מדי אנרגיות בחישוב אסטרטגי של מקום הישיבה שלך ביום הראשון לבית ספר. אתה רק תלחיץ את עצמך, ובסוף כל הילדים המנוזלים זהים וכל השולחנות מחוררים באותה מידה. ואל תתרגש מזה שהילד שהתיישבת לידו ביום הראשון של כיתה א' קם מייד אחרי שאמא הלכה ועבר לשבת במקום אחר. הוא לא מנסה להעליב אותך, הוא פשוט שמר מקום לרונן ואתה הרסת לו את התוכניות. וכן, אני יודע שגם בזמן אמת לא התרגשת מזה יותר מדי, אבל עובדה שחלפו 30 שנה ואנחנו עדיין מדברים על זה.

(אגב, בסוף רונן המדובר יהיה החבר הכי טוב שלך. תהיה מוכן להפתעות).

2

לצאת לשירותים כל פעם שבודקים שיעורי בית, זה לא חלקלק כמו שנדמה לך.

שיעורי בית זה לא כיף, אני יודע. אבל גם קולונוסקופיה זה לא כיף, ובכל זאת החל מגיל 40 זה מומלץ על ידי טובי הרופאים. ומילא שאתה מתעצל להכין שיעורי בית, אבל לפחות תכין תוכנית פעולה הגיונית לרגע בו המורה תבדוק אותם. ולא, לצאת לשירותים זה לא פתרון ארוך טווח. המורה תחשוב שיש לך שלפוחית רגיזה, שזה משהו שעל פי טובי הרופאים אמור לקרות בעיקר מגיל 60.

(אוקיי, יכול להיות שבסעיף הספציפי הזה אני מעמיס עליך קצת יותר מדי מידע לא רלוונטי, אבל אולי אם היית מכין שיעורי בית כמו שצריך היה לנו יותר שכל).

3

המורה לגיאוגרפיה הגיעה עצבנית מהבית.

אני יודע ילד, אני יודע. בסך הכל אמרת למורה לגיאוגרפיה ששכחת את היומן בבית והיא נפלה עליך כאילו הודעת לה שהיא אחראית הפסקה פעילה לכל חצי השנה הקרובה. אבל חשוב שתדע שזה בכלל לא היה קשור אליך. אני יודע שקשה להאמין, אבל גם המורה היא בנאדם שמתקיים מחוץ לכותלי בית הספר. כנראה עבר עליה משהו ואתה פשוט היית קש יעקביני ששבר את גב גמל הגיאוגרפיה (אגב, זה בסדר שבכית).

4

סנדוויץ' שוקולד זה לא ארוחת עשר.

אני יודע שכרגע זה נראה לך הגיוני, אבל תעדכן את אבא שנכון לשנת 2020 סנדוויץ' שוקולד לארוחת עשר נחשב פשע מלחמה ועילה להתערבות אגרסיבית של משרד הרווחה. אז שלפחות יצרף איזה תפוח או בננה או פרי אחר. סתם נו, על מי אנחנו עובדים, אתה הרי לא מכיר פרי אחר.

5

גם הבריון של הכיתה הוא ילד.

כן, מה ששמעת. הגורילה הזו שאתה מפחד ממנה ושכולם משתדלים להפסיד לה בחיי-שרה, היא ילד אנושי לכל דבר ועניין. הוא אפילו קטן ממך. זוכר איך הוא בכה כשהוא שבר את היד בהפסקה? הוא היה ממש מסכן. כי באמת באמת הוא ילד. הוא אפילו יותר ילד משאר הילדים, לכן הוא מתנהג ככה. אז כשהמורה תחליט להושיב אתכם יחד איפשהו בכיתה ה', אל תבקש ממנה להעביר אותך. אתה תופתע.

6

מחברת תורה ומחברת מדעים שלך יותר מדי דומות.

אתה משחק באש, ידידי. המחברות האלו דומות מדי ויום אחד המורה לתורה תבקש ממך להקריא את שיעורי הבית, ואתה תפתח את המחברת רק כדי לגלות את נפלאות הפוטוסינתזה. ולא, ברור שהיא לא תאמין לך שהתבלבלת במחברות. אתה הרי הילד שכל כיתה ג' היה צריך לשירותים.

7

אל תצטרף לחרם על ילד אחר.

בסוף זה כל מה שתזכור מכיתה ד'.

8

תהיה נעים.

הנה חידוש עצום - אף אחד לא אוהב להיות במגננה מתמדת. אף אחד לא רוצה לבלות את הזמן שלו בהתחמקות מהשפלות והקנטות, או בפחד ממה יגידו אחרים. אז תהיה נעים. תהיה מישהו שאפשר להיות רגועים לידו, שאפשר להוריד את המחיצות בחברתו.

לטווח הקצר זה אולי לא יעשה אותך מלך הכיתה, אבל זה ירגיש טוב.

9

גם מבוגרים הם ילדים.

אני יודע שזה נשמע מוזר, אבל בסוף כל המבוגרים הם בעצם ילדים. גם הם מפחדים וחסרי ביטחון ואוכלים לפעמים סנדוויץ' שוקולד לארוחת צהריים. אז תשתדל להיות נעים גם בהמשך החיים, לא תצטער.

jacobi.y@gmail.com