עניין אישי והפעם עם רועי עידן

בן 42, נשוי ואב לשניים. גר בתל אביב. יועץ קמפיינים, תסריטאי ויוצר

שילה פריד , י"ד באלול תש"פ

רועי עידן
רועי עידן
צילום: שלומי יוסף

התחלה// חיפה, השני מבין שלושה אחים. "גדלתי כילד סנדוויץ' בבית שהיה שמאל ציוני של פעם. בית עם מעמד כלכלי בינוני וחינוך לעבודת כפיים".

אבא// גבי עידן, עבד במשך שנים רבות כאיש מערכת הביטחון. "אבא עבד הרבה שעות, לא היה מאוד נוכח בבית. אחרי הפנסיה הוא הפך ליזם הייטק מטורף, אפילו הדליק משואה לפני מספר שנים. חינך אותנו לעבודה ולמיומנות טכנית גבוהה".

אמא// עירית עידן. עבדה במשך תקופה כשׂרטטת של מפות תת־ימיות. "זה היה בתקופה שעוד עשו את זה באופן ידני. מתישהו הפסיקה לעבוד כדי לטפל בהוריה. קיבלתי ממנה אהבה גדולה לבישול והרבה ידע בתחום".

בלגניסט// את חוק לימודיו החל בבית הספר 'איינשטיין' בחיפה, ובכיתה ו' עבר ל'ריאלי' בעיר. "הייתי תלמיד לא טוב. בוא נגיד שלא הייתי אימת בית הספר, אבל בלגניסט. חיבבו אותי, אבל הייתי ילד פרוע ומופרע".

בלי בגרות// בשנות התיכון המשיך בבית הספר הריאלי, עם גיחה קצרה לארצות הברית בשל שליחות של אביו. הוא סיים ללא תעודת בגרות. "בקושי הגעתי לבית הספר, לא נכנסתי לשיעורים וגם למבחנים לא באתי, אז כך יצא".

נקודת מפנה// עם הגעתו לגיל הגיוס הוזמן למיונים לשירות בצוללות, אך ויתר. "במהלך הגיבוש הראו לנו צוללת ולא ממש התחברתי, אז חתמתי ויתור. התגייסתי לתותחנים, והאמת שהצבא עשה לי טוב, סידר את הבלגן בראש ולימד אותי לעבוד. המשכתי לתפקיד מ"כ, קורס קצינים, שירתי כקצין מודיעין בתותחנים, אחר כך ביחמ"ם - יחידת תצפיות של האיסוף הקרבי, ובסוף חתמתי קבע תקופה כראש מדור ביחידה מיוחדת שהוקמה אז".

מצטיין// בתום השירות הצבאי פנה ללימודי אנימציה ב'בצלאל'. "הייתי בעניין של אומנות. הגעתי להירשם ללא בגרות, אבל למחלקת האנימציה לא היה אז אישור מהמל"ג, אז יכולתי להתקבל גם ככה. הלימודים באקדמיה הלכו לי בקלות, אחרי הכלים שקיבלתי בצבא וההרגלים לעבוד קשה ולהתאמץ. אפילו סיימתי את התואר בהצטיינות".

איש מטבח// בתקופת הלימודים גר בירושלים ועבד בתחום המסעדנות. "אהבתי את ירושלים. במהלך הלימודים הייתי עובד בברים ובמסעדות בבירה. זה תחום שדיבר אליי עוד מהתיכון, כשלא היה הרבה כסף בבית והייתי עובד במסעדות, בהתחלה בשטיפת כלים ואחר כך כעוזר טבח או כמבשל, בעזרת כלים שלמדתי בעבודה או בבית אצל אמא. גם היום אני מבשל לפעמים אירועים קטנים בבית או ארוחות חגיגיות בהשתתפות כמה עשרות סועדים".

מסביב לעולם// עם סיום התואר הראשון המשיך ללימודים בג'ורג'יה, ארצות הברית. "למדתי בבית הספר 'סוואנה', מוסד מוביל לעיצוב ואומנות, שם רכשתי כלים חדשים בתחום". מאוחר יותר שימש כמרצה לבימוי אנימציה במכללות ספיר ושנקר.

החצי השני// במהלך לימודיו בבצלאל הכיר את חגית, היום רעייתו, אשת הייטק. "הכרנו בבצלאל, אבל אז לא היינו ביחד. בתקופתי בארצות הברית התחזק הקשר בינינו, וכשחזרתי ארצה נישאנו".

עולה למסך// את עבודותיו הראשונות החל בסדרות קטנות בטלוויזיה. "עברתי יחד עם יובל שגב על סדרות ששודרו בערוץ ביפ, יחד עם עבודה במעבדה לאנימציה של אראל מרגלית בירושלים. שימשתי גם כמעצב ראשי של סדרה בערוץ MTV, סדרה שנכשלה כישלון דרמטי".

מצבעים למילים// "עם הזמן התחלתי לעבוד כתסריטאי בסדרות ילדים וראיתי שזה הולך לי. משם התגלגלתי לעוד סדרות שכתבתי ב'קשת' וב'הוט', שאת חלקן יצרתי בעצמי. מאז הכיוון היה תסריטאות".

מר טלוויזיה// בין הסדרות הבולטות שיצר עידן הייתה 'אבודים באסיה', שזכתה בפרס האקדמיה לשנת 2013. כמו כן היה מתסריטאי הסדרה 'נויורק', יצר את 'כפולה' בהשתתפות נועה קירל ואת 'זה לא הגיל' עם מירי מסיקה. בחלק מהסדרות הוא מופיע כשחקן בתפקידים קטנים. "זו בדרך כלל איזו בדיחה פנימית שלנו".

נגד הזרם// הוא משדר פעם בשבוע עם אראל סג"ל ברדיו 103, פעיל ברשתות החברתיות ולא מסתיר את דעותיו הימניות. "הדעות שלי לא השתנו - השמאל הציוני זז שמאלה, ואני נשארתי במקום מבחינה מדינית. בנושאים חברתיים־כלכליים אני מאוד ליברל, אולי כי סבא שלי, שהיה איש שמאל, לא אהב את ההסתדרות. גם בתקופה שלמדתי בארצות הברית נחשפתי לרעיונות ולערכים נוספים, ולמדתי להצביע על נקודות בישראל שבעיניי דורשות תיקון של ממש".

מפגין סדרתי// לאחרונה הוא שותף בהפגנות הימין מול ביתה של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, ומחאות נוספות מול גורמי משפט. "יש חשיבות גדולה למאבק נגד הכוח הבלתי סביר שיש היום למערכות המשפט בישראל. גם בנושאים אחרים, המחנה הלאומי צריך לדעת לשלוט. מי שפגע בהתיישבות הכי הרבה היה שלטון הימין, שהקפיא את הבנייה ונתן למערכת המשפט להתערב. נראה לי אך הגיוני שאם גרים אנשים ביהודה ושומרון, צריך להחיל על האזורים הללו ריבונות והם יהיו חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

הנחת// עידן מגדל שתי בנות, שלי בת 10 ורוני בת 7. "שתי מתוקות ומקסימות, לומדות בבית הספר השכונתי ליד הבית".

מבחירות לבחירות// בין תפקידיו הרבים שימש כיועץ למסעות בחירות של מספר מפלגות. בשנת 2013 עבד עם מפלגת עלה ירוק, בבחירות 2015 עם הליכוד, ובבחירות א' וב' ב־2019 היה בצוות של יאיר לפיד. "את השם 'כחול לבן' אני המצאתי למעשה. לא משנה מה אני מצביע, אם יש צוות ומועמד שטוב לעבוד איתו - אין לי בעיה לקחת חלק, בלי קשר לעמדה הפוליטית. אף אחד לא מונע מאנשים בצד הפוליטי שלי לשלם לי יותר כסף ולהביא אותי לקמפיין שלהם".

מחוץ למשחק// בסבב השלישי של הבחירות כבר לא השתתף באף קמפיין. "התנאים היו פחות טובים, הצוות שעבדתי איתו התפרק. הייתה הצעה מכיוון נפתלי בנט ואיילת שקד, אבל חתכתי מהעסק הפוליטי אז, ועבדנו על הסדרה 'מנאייכ'".

מנאייכ// הסדרה שיצר וכעת עולה לשיח הציבורי, משודרת ב'כאן 11'. שלום אסייג מככב כחוקר במח"ש המגלה יום אחד כי חברו הטוב, קצין במשטרה, קשור לפרשת שחיתות חמורה. "זה מתחיל מסיפור שאני רוצה לספר, אחר כך יש גם נושאים אחרים שעולים ממנו".

זוכה במכרז// את הסדרה הציע למספר ערוצים, עד שעלתה לאקרנים בתאגיד השידור הציבורי. "בהתחלה הלכנו איתה ל'קשת', אבל זו לא סדרה שהתאימה לקו המסחרי שהערוץ מוביל. ב'רשת' התחלנו להתקדם באחד המכרזים ואיפשהו זה נתקע, ואז הגענו ל'כאן 11'. האמת שהיא מעוררת המון הדים".

מופתע מההצלחה// "קיבלנו המון תגובות. חשבתי שזה יהיה מוצר שיאהבו אותו רק המבקרים ואנשי המקצוע, אבל כל מיני מגזרים מאוד התחברו אליה. אמא שלי מקבלת שיחות מאנשים בגילאי ה־80 ומעלה שרוצים להגיד לה שהם נהנו מהסדרה. לא צפיתי את זה, וזה כמובן משמח".

אם זה לא היה המסלול// "הייתי היום באחד משירותי הביטחון או המודיעין של מדינת ישראל, מסודר עם פנסיה תקציבית".

במגרש הביתי:

בוקר טוב// "קם מוקדם מאוד בבוקר, השכמה באזור חמש. קפה ויוצא לעבודה".

פלייליסט// "רק דברים שהוקלטו לפני 1988, השנה שבה מבחינתי המוזיקה מתה".

השבת שלי// "יוצא לטייל בעונות המתאימות, לפעמים עם המשפחה ולפעמים הם מעדיפים שלא. פעם בכמה זמן הולך לבית הכנסת - כשאין קורונה. אני נהנה מהתפילה וגם אוהב לשמוע את הפרשה. בסוף אני מחבב סיפורים".

דמויות מופת// "אני לא אוהב לעשות אידיאליזציה לבני אדם, כולל לעצמי. יש אנשים שאני מעריך, אבל אין לי דמויות מופת".

מפחיד// "מחלות, תאונות, מלחמות ומשברים כלכליים. בסדר הזה".

משאלה// "שנהיה המדינה שאנחנו יכולים להיות".

כשאהיה גדול// "מה שאני עכשיו, רק עם יותר כסף".

לתגובות: shilofr@gmail.com