פרופ' רוני גמזו:
דברי הרב קנייבסקי מסכנים את הציבור

ממונה הקורונה הגיב להוראת אחד מגדולי הרבנים החרדים לפיה אין לערוך בדיקות קורונה לתלמידי הישיבות בגלל חשש ל'ביטול תורה עצום'.

ערוץ 7 , י"ג באלול תש"פ

פרופ' רוני גמזו
פרופ' רוני גמזו
צילום: לע"מ

ממונה הקורונה, פרופ' רוני גמזו, מגיב לקריאת אחד מגדולי הרבנים החרדים, הרב חיים קנייבסקי, שלא לערוך בדיקות קורונה בישיבות.

"הודעת הרב מסכנת את הציבור החרדי בהמשך ההידבקות", קבע גמזו.

הרב קנייבסקי, מנהיג הציבור הליטאי הורה לבחורי ישיבות האמורים להישאר בישיבות עד ליום כיפור שלא לעבור בדיקות קורונה.

בשיחות עם מקורביו טען מנהיג הציבור הליטאי כי עריכת בדיקות שיובילו לסגירת ישיבות עם אלפי תלמידים בחודש אלול היא בגדר "חשש לביטול תורה עצום".

מקורביו של הרב אישרו את הדיווח באתר "כיכר השבת" והבהירו כי מדובר בישיבות המסגלות לעצמן הסגר עד יום כיפור וממילא לא יובילו להתפשטות ההדבקה.

לקראת פתיחת שנת הלימודים ביקרו אנשי חינוך ומורים בביתו של הרב חיים קנייבסקי ושמעו ממנו דברים דומים. "אשרי חלקם של מרביצי התורה שבזכותם לא פסקה ישיבה מארצנו, ועלינו להוסיף חיזוק בהיכלי התורה והחינוך", אמר בפתח דבריו.

במענה לשאלות של מחנכים אמר הרב חיים קנייבסקי כי יש לחזק את הלימודים ולא למהר להכניס ילדים לבידוד.

"אסור להקל ראש ולמהר להכניס את התלמידים לבידוד, לא ליחידים וכל שכן שלא לרבים – דבר שיכול לגרום לביטול בית המדרש ח”ו", אמר הרב.

בתוך כך, פרופ' גמזו ביקר היום בעיר ביתר עלית והזהיר מהמצב הבעייתי בה. "אנחנו עומדים כעת על 14% בדיקות חיוביות בעיר והאחריות למצב נמצאת מעתה בידיים שלכם. אנחנו זקוקים להתגייסות מלאה של העירייה והעומד בראשה ואני בטוח שהתושבים יצייתו לכל הוראה והנחיה. חזרה מהירה לשגרה תלויה אך ורק בכם – הקפדה יתרה על ההנחיות תשמור עליכם ועל משפחותיכם".

ממונה הקורונה ביקר בחריפות את האכיפה הרופפת בעיר. "לצערנו, אנחנו עדים להפרה שיטתית של ההנחיות. מדי ערב מתקיימים בעיר אירועים שמפרים את כלל הנהלים וגם אתמול, בניגוד להנחייתנו, נפתחו מוסדות החינוך בעיר. אני מבין את מורכבות המצב, אך קובע כעת באופן חד משמעי- ללא הגברת האכיפה ועידוד בדיקות, נידרש לקבל החלטות מורכבות שעלולות להסתכם גם בסגר מלא".

"הסירוב העקבי לשיתוף פעולה מצד חלק מהערים האדומות עלול לגרור התפרצות תחלואה קשה ביותר. כיום 28% מהתחלואה הכללית היא בחברה הערבית כשהחברה החרדית מהווה 22% מסך התחלואה בישראל. עלייה משמעותית בהיקפי התחלואה תדרוש מאיתנו לנקוט בצעדים חריפים גם ברמה הארצית. ללא מגמת שינוי ניכרת עד לתאריך שהוגדר, ה-10.9, נידרש לגבש הנחיות חדשות ורחבות יותר, שיפגעו בצורה משמעותית בשגרת החיים גם מחוץ לערים האדומות" הוסיף גמזו.