אירוע במחנה 80 הסתיים בהתנצלות

חיילים בני ישיבות טענו כי קיבלו הוראה לסחוב חיילות במסגרת תרגיל. הרבנות הצבאית התערבה.

ערוץ 7 , י"ג באלול תש"פ

אירוע במחנה 80 הסתיים בהתנצלות-ערוץ 7
ארכיון
צילום: Nasser Ishtayeh, פלאש 90

חיילים בני ישיבות בפלוגת הטירונים "דורס" של טירונות 02 במחנה 80 היו נקלעו לאירוע חריג במהלך תרגיל שגרתי.

החיילים טענו שהתרגיל החל בבוקר, לפני ״זמן תפילה״, ומפקדיהם אישרו להם לשוחח בטלפון עם רב היחידה שאישר לומר ברכות השחר ולצאת לתרגיל.

מדובר בחיילים בוגרי ישיבות גבוהות וישיבות הסדר שביקשו להתפלל תפילת שחרית לפני תחילת הפעילות.

בהמשך, החיילים קיבלו פקודה להרים פצועים על אלונקות בנקודה מסויימת. ובשטף התרגיל הגיעו לנקודה ומצאו שהפצועים היו חיילות בנות. חלק מהחיילים פנו למפקדים ואמרו שהם לא יכולים להרים את החיילות. המפקדים אישרו להם לא להרים את החיילות, אך בינתיים חלק מהחיילים שפעלו תחת לחץ הרימו את החיילות בניגוד לרצונם.

גורם ברבנות הצבאית מסר לערוץ 7 כי החיילים שהשתתפו באירוע המדובר פנו באופן מיידי לרבנות הצבאית ולקצינת פניות הציבור. "הרבנות הצבאית, בתיאום עם כלל הגורמים המטכ"ליים, הבהירה למפקדת בט"ר דותן שמדובר על אירוע חמור במיוחד, שיש בו עבירה על ההלכה ועל הפקודות.

בעקבות התערבותה של הרבנות הצבאית, כינסה המפקדת את החיילים וערכה שיחת הבהרה והתנצלות, ובה הדגישה כי ההוראה שניתנה להם היתה שגויה, וכי היא מיצרה על כך. בהמשך לשיחה, שבה השתתפו גם מפקד הפלוגה ורב היחידה, יופץ גם תחקיר כתוב שיבהיר את השגיאה בהתנהלות המפקדים בתחום זה, כדי לוודא שאירועים חמורים מסוג זה לא יישנו".

ארגון צו 1 מסר לערוץ 7: "אנו עדים לכאוס מוחלט בכל נושא הצניעות, וזאת בהיעדר הוראות הלכתיות ברורות ומענה דתי בצה''ל בנושא, אנו נפנה את הטיפול באירוע החמור הזה לרבנות הצבאית. רוח ההפקרות מאפשרת למפקדים אשר מגדילים לעשות, לעבור על פקודות מפורשות ולרמוס ברגל גסה את אמונת החייל הדתי, גם בדברים שבעבר היו טאבו. אנו מגבים את החיילים וקוראים לרמטכ"ל כוכבי לתחקר את מפקדת הבסיס, ואם צריך להעמידה לדין משמעתי".

מדובר צה"ל נמסר, "מדובר בתרגיל פתע למוכנות המבצעית של הבסיס שהתקיים בשעות הבוקר המוקדמות, על מנת להימנע מעומסי חום. עם תחילת התרגיל ולאור עומס החום, בוצעה התייעצות הלכתית עם רב הבסיס ורב הפיקוד, אשר נתנו את אישורם לקיום תפילת השחרית לאחר סיומו של התרגיל".

"במסגרת התרגיל התבצע דימוי פינוי פצועים שבוצע ע"י כיתת הכוננות וכיתת האלונקאים בה גם חיילים במסלול בני-ישיבות. במהלך התרגיל פונו חיילים וחיילות על גבי האלונקות. פינוי החיילות לא היה צריך להיכלל במשימות חיילי מסלול בני הישיבות, שביצעו את שנדרש מהם. עם היוודע הנושא בוצע תחקיר ראשוני שלאחריו זומנו כלל חיילי המחלקה הרלוונטית לשיחה עם הסגל הפיקודי, רב הבסיס ומפקדת הבסיס שהתנצלה והסבירה כי לא עמד זדון או כוונה לפגוע ברגשותיו של מי מהחיילים. בניגוד לאמור בכתבה, מפקדת הבסיס לא נכחה במקום זה ועודכנה מיידית בתום התרגיל על שאירע. נכון לכתיבת שורות אלה, מקור אותן קריאות לא ידוע".

"ככלל צה״ל, בסיסי הטירונות של מערך מגל מרכזים אליהם חיילים מכל קשת האוכלוסיה. לכולם מקום לשירות מכבד, שווה ומשמעותי", נאמר עוד בתגובה.