אודהליה ברלין
אודהליה ברלין צילום: הילה שילוני

התקופה האחרונה סוטרת לכולנו ומעמידה אותנו במצב לא שגרתי, חדש ומבלבל. כל מה שהיה מוכר וברור פתאום מוטל בספק. מסכות על הפנים, אלכוג'ל, בידוד חברתי, כלכלה קורסת וחוסר אונים.

אחד התחומים שנפגעו אנושות מהקורונה הוא תרבות הפנאי ואמנות הבמה. המוזיקאים שהיו רגילים לצאת ולהופיע מוצאים את עצמם יושבים בבית ומתרגלים למציאות חדשה. העיניים שרגילות לפגוש את הקהל מביטות בו רק דרך המסך. איפה האנרגיות שעל הבמה, האורות, העשן ומחיאות הכפיים. יא אללה. אך מסתבר שתקופת הבידוד הזו מביאה פרץ של יצירה חדשה שנובעת דווקא מהמקומות הנמוכים.

אודהליה ברלין (39, רמת השרון) מביעה בשיר "לא משנה" הכלה של המציאות והתמודדות בוגרת עם אתגרי החיים. קליפ האנימציה המלווה את השיר מדמה ארבעה קירות של חדר ומשחק עם צבעים ואלמנטים שמעוררים בי שלל רגשות. החלל הפנוי נצבע בצבעים מרגיעים. כחול של ים. דגים. סירה קטנה. ציפורים עפות בשמים. כוכבים וירח מבעד לחלון. כנראה שהעניין הוא להפוך את החדר למרחב אינטימי שגם בו אפשר למצוא תקווה ונחמה. כנראה שהאושר נמצא ממש פה.

הייתה לי הזכות ללוות את אודהליה בזירת הדיגיטל בשנים האחרונות, אני מאמין ביצירה שלה ושמח לחלוק אתכם את השיר הזה. קחו שלוש וחצי דקות וצאו איתי למסע לעולמה הפנימי של אודהליה, של כולנו. אחר כך תוכלו לקרוא את הריאיון שערכתי איתה לרגל צאת השיר החדש.

איך עוברים עלייך החודשים האחרונים בצל הקורונה?

מורכבים. בהתחלה הייתה הרבה אופטימיות, אחר כך הגיעה פסימיות, עכשיו המצב לא ברור, אבל יש הכרח לחשוב מחדש. מצד אחד יש תחושה של פרידה מהמציאות המוכרת ומצד שני יש יצירתיות ולידה של דברים חדשים שנוצרים בתקופה הזו. אני נעה בין כל הרגשות האלה ומחפשת את הדרך לנתב את זה לעשייה.

בכל שנה בימי אלו נפתחת המכירה למופעי 'אוחילה'. מה יקרה השנה?

מדי שנה אנחנו פותחות את המכירה למופעי אוחילה בט"ו באב. המופעים עצמם מתקיימים בעשרת ימי תשובה, בין ראש השנה ליום כיפור. בשנה שעברה התקיימו שלושה מופעים - שניים בבנייני האומה בירושלים ואחד בתל-אביב. היו למופעים ביקוש שיא והשתתפו בהם כ-7000 נשים.

אני מקבלת המון פניות לגבי השנה. נשים כותבות לי שהן לא יכולות לתאר את יום כיפור בלי מופע אוחילה. ברוך ה' יש רגש חם מהקהל והרבה התעניינות. למרות המצב המורכב בחרנו להמשיך במסורת ואנחנו נערכים לקיים את המופע בפורמט של שידור חי - מופע אחד מרכזי ומושקע שישודר בלייב מבנייני האומה. אנחנו בשיא עבודת ההפקה של המופע ואני מקווה שלמרות המרחק הפיזי והפורמט הפחות אינטימי נצליח לייצר את תחושת הביחד ולפתוח את הלבבות. במידה וההנחיות יאפשרו לקיים מופע פיזי נעדכן על כך.

איך את ממשיכה להיות אופטימית למרות המצב?

למדתי להפריד את מושג השפע ממושג הכסף. יכול להיות בחיים מצב של חוסר ודאות כלכלית אבל אפשר להמשיך לחיות בתודעה של שפע. אני מאמינה שמיום ליום ישועתו. בכל יום אני אומרת "פותח את ידך ומשביע לכל חי רצון" ומרגישה את זה בפועל. העבודה שלי עכשיו היא לא לדאוג יותר מדי. יש הקדוש ברוך הוא בעולם. מה שאני צריכה יהיה לי.

בחודש האחרון אני לא צורכת מדיה בכלל וכמעט שלא מתעדכנת בחדשות. זה שיפר לי את איכות החיים. אני בוחרת לחיות כאן ועכשיו ולשמוח במה שיש, מאמינה שיבוא טוב.

בתקופה של הסגר ערכתי כמה פעמים 'התוועדות בנעלי בית' - מופע אינטימי מהבית שלי. הצלחנו לייצר משהו חדש ולשמור על קשר עם הקהל. בתשעה באב יזמנו מופע שקראנו לו "בין חורבן לגאולה" - התוועדות ווקאלית בלייב שהשתתפו בה כ-6000 צופים.

המופע של אוחילה מתוכנן להיות משהו אחר לגמרי מהשידורים האלו. הפקה ברמה גבוהה, הרכב מוזיקלי מלא עם איכות צילום ושידור הכי טובים שאפשר. כמה שיותר קרוב למקור.

ספרי קצת על השיר החדש מהזווית שלך

אני חושבת ששיר טוב זה שיר שאתה פוגש לאורך השנים ובכל פעם הוא נוגע בך בזווית אחרת. את השיר 'לא משנה' כתבתי לפני כמה שנים בלי קשר לקורונה. הרגשתי שעכשיו זה הזמן שלו לצאת לעולם.

אנשים אומרים לי שזה שיר כואב אבל מבחינתי הוא שיר אופטימי. הוא בעצם אומר "אני כאן"; אולי זה לא הרבה אבל זה בסדר. אנחנו משייטים בעולם והדברים מתקדמים מאליהם וצריכים לתת לתנועה הזו לזרום. לא לחשוב מה יהיה ואיך יהיה. את המציאות אנחנו לא יכולים לשנות והבחירה שלנו היא לאיזה מחשבות להיכנס ולאיזה לא. עכשיו, יותר מתמיד כולנו זקוקים לאיזון ועבודה פנימית. אני מאוד אוהבת את השיר ומקווה שהוא יגע בלבבות.

-

עידו שטיינר הוא מומחה שיווק דיגיטלי לאמנות, תרבות ומוזיקה יהודית. לפייסבוק של עידו שטיינר

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו