לקראת פתיחת שנת הלימודים במכללת רטר - המכללה הוותיקה והמובילה בישראל ללימודי N.L.P ודמיון מודרך, ישבנו לשיחה עם מייסד התוכנית הרב יוגב שמחון. תחילה ביקשנו להבין מהי בדיוק אותה שיטה שהפכה בשנים האחרונות למרכזית ומשמעותית כל כך בעולם הטיפול והאימון. "רגילים להגדיר את שיטת N.L.P כחקר המצוינות וחקר החוויה הסובייקטיבית", מסביר הרב שמחון. "השיטה התפתחה מחקירה של ארבעת המטפלים הגדולים בזמנם (ד"ר מילטון אריקסוןאבי ההיפנותרפיה המודרנית, ד"ר וירג'יניה סטירעובדת סוציאלית יהודית-אמריקאית מייסדת תחום התרפיה המשפחתית ,פריץ פרלסיהודי-גרמני-אמריקאי, אבי תרפיית הגשטלט וגריגורי בייטסוןאנתרופולוג נודע) ניסו להבין מה הופך אותם למטפלים כל-כך מצליחים, מתוך הנחת יסוד שהצלחתם אינה 'קסם' אלא יש כאן תהליך שניתן להתחקות אחריו וליישם אותו, ובכך לשפר משמעותית את יכולות הטיפול של כל מטפל. המחקר הזה היווה את תשתית השיטה ובמהלך השנים השיטה המשיכה להתפתח.

שיטת N.L.P נחשבת לשיטה מאוד יישומית מאחר ומכל מחקר פיתחו טכניקות מעשיות לשינוי. לדוגמה, שינוי אמונות, בשיטה זו לא מסתפקים בלימוד והבנה שצריך לשנות אמונה מגבילה באמונה מעצימה, אלא לומדים טכניקות רבות לעשות זאת הלכה למעשה.

"הטיפול בשיטת N.L.P הנו טיפול קצר מועד, כבר מהטיפול הראשון מרגישים את השינוי הקוגניטיבי והנפשי אצל המטופל".

לאתר הקורס

כאמור, בחודש נובמבר צפוי להיפתח מסלול להכשרת מטפלים, ייחודי לציבור הדתי שמשלב את כלל התכנים המקצועיים של שיטת N.L.P ודמיון מודרך, לצד תכנים ממקורות היהדות. התוכנית תפתח בירושלים ובבאר שבע בשיתוף פעולה עם מכללת רטר- המכללה הוותיקה והמובילה בישראל להכשרת מטפלים בשיטת N.L.P ודמיון מודרך ובליווי אקדמי צמוד של אוניברסיטת חיפה.

למי הטיפול מתאים?

"הטיפול מתאים לכל אדם שרוצה לפתור בעיה נפשית, קונפליקט או להשיג תוצאות בחייו, בעולם משתמשים בשיטה למגוון רב של תחומים. אצלנו במכללה מתמחים בעיקר בתחום הטיפולי, בטיפול בחרדות, דיכאונות, פוביות, התמכרויות, שנוי הרגלים, דימוי עצמי נמוך, יחסים בין אישיים, כאבים כרוניים שמקורם גם בתת המודע ועוד".

במה הטיפול שונה מטיפול פסיכולוגי קליני או פסיכיאטרי ?

"תחום ה-N.L.P , הינו תחום אחר אך בהחלט לא שונה; בדומה לפסיכולוגיה, גם ב- NLP ישנם שיטות וטיפולים שמתחקים אחר האירוע השורשי שקרה בעבר ושמקשה עלינו להתקדם בחיים. עם זאת, טכניקת הטיפול שונה והיא לרוב מסודרת מאוד ופונה לרובד תת המודע.

בניגוד לרוב שיטות הטיפול שיטת N.L.P היא שיטה מאוד מגוונת, בשיטה זו עובדים על העבר, ההווה והעתיד (יצירת עתיד טוב ברוב תת המודע), וכן על כל רבדי האישיות, העצמת היכולות, בירור ערכים, שינוי אמונות, חיבור לזהות ולתכלית. כמו כן, יש טכניקות עומק לשינוי פרדיגמות וטכניקות שמטרתם לתכנת מחדש את התצוגה הפנימית של אירוע מסוים.

כיצד מכשירים מטפלים בתחום ומה ייחודי במכללת רטר?

"מכללת רטר נחשבת כמובילה בתחום הכשרת מטפלים בשיטת N.L.P, מרבית המרצים והמטפלים בשיטה הנם בוגרי המכללה. זאת בזכות, הניסיון הרב של המכללה בהכשרת מטפלים, היקף השעות, היקף הטכניקות הנלמדות, שיטת הלימוד המסודרת והסטאז'. המכללה שמה לה למטרה להכשיר מטפלים בשיטה ולא רק ללמד את השיטה. אנו דואגים שהתלמידים יבינו את החומר הנלמד בצורה הטובה והיסודית ביותר ויוכלו לפתוח קליניקה משלהם מייד עם תום הלימודים כשהם בטוחים בעצמם ויודעים שיש ברשותם ארגז כלים אופטימאלי לטיפול".

לאתר הקורס

העולם של ה- NLP והיהדות מתממשקים או סותרים אחד את השני?

"שאלה יפה", משיב הרב שמחון בחיוך גדול כשנראה שהשאלה נוגעת לו בנימי רגש שונים. "ממשיקים בהחלט, ויותר מכך משלימים בהרבה אספקטים אחד את השני. היהדות והNLP - נפגשים בהנחת היסוד מאוד בסיסית והיא שהכל ניתן לשינוי ושקיימת לאדם הבחירה החופשית להשתנות לטובה. טיפול NLP לא מתעסק רק בבעיות, אלא גם מפגיש את האדם עם הפוטנציאל והיכולות הטמונות בו. מקורות היהדות מלאים בהשראה בתוכן וידע, ושיטת NLP מלאה בטכניקות וכלים לשינוי, השילוב ביניהם עבורי הוא כמו שילוב בין נשמה לגוף. הרב קוק הורה ללמוד ולהכיר את כל המדע 'היותר מחודש' בנוגע לנפש האדם ולשלב אותו עם כל דרישות המוסר והקודש. ואכן, בקורס התלמידים יקבלו הכשרה מקצועית מהמעלה הראשונה, וכתוספת, השראה והעמקה את מקורות היהדות הרלוונטיים ".

שיטת NLP מאמינה בפוטנציאל הגדול הטמון באדם וביכולת שלו להשתנות, טכניקות רבות בשיטה מובילות את האדם למיצוי הפוטנציאל האישי, תוך הגברת הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות. פתיחת התוכנית מהווה בשורה נהדרת לעולם הטיפול הדתי שמתפתח מאוד בשנים האחרונות. התוכנית משלבת בתוכה לימודי N.L.P ודמיון מודרך ברמה מקצועית מהמעלה הראשונה, ומצד שני מציעה העמקה במקורות היהדות על נפש האדם בצורה בהירה וישימה.

בוגרי הקורס מקבלים תעודה החתומה על ידי מכללת רטר, אוניברסיטת חיפה וארגון ABNLP (המועצה האמריקאית ל N.L.P). כמו כן, בוגרי הקורס מקבלים הכשרה ותעודות לטפל בשיטת דמיון מודרך, הצופן החדש ובשיטת TLT (תרפיית קו הזמן) תעודות רבות ויוקרתיות אך בעיקר את הביטחון והיכולת לטפל.

עקב הביקוש הרב הקיים ללימוד השיטה, החליטו במכללה להרים את הכפפה ולפתוח מסלול ייעודי לציבור הדתי-לאומי שמותאם לצרכיו; הן בשיעורים מופרדים והן ברמת התכנים שמשתלבים עם היהדות.

להתרשמות והרשמה לחץ כאן