על החמ"ד לקחת אחריות

מורים בחמ"ד יוצאים נגד הסרת התמיכה מהקורס הראשון למורים בנושא נטייה מינית, מאשימים: "מדובר דיני נפשות, זו אחריות שלנו!"

ניקול גיל , י"ד באלול תש"פ

על החמ"ד לקחת אחריות-ערוץ 7
ניקול גיל
צילום: דנה גינת

לאחר שפורסמה לפני מספר שבועות השתלמות רחבת היקף המיועדת למורי החמ"ד בנושא התמודדות המחנך הדתי עם משיכה חד מינית.

הופעלו לחצים כבדים ע"י ארגונים התומכים בטיפולים לשינוי הנטיה המינית ונכתבה עצומה ע"י תלמידים הקוראים למוריהם להדיר רגליהם מההשתלמות. אלו הובילו להודעה מפתיעה של מנהל החמ"ד כי הם מסירים את תמיכתם בפרויקט. 

הורים, מורים, רבנים ואישי ציבור התרעמו והתאכזבו מההודעה. הידיעה כי לאחר שנים רבות של שיחות, מפגשים, מחקרים וחוות דעת, החמ"ד בוחר להימנע מלקחת אחריות ולעסוק בנושא, מקוממת במיוחד.

הגדילה וההתפתחות כלהט"ב בציבור הדתי לעיתים קרובות קשה וכרוכה בבלבול ובחרדה רבה. אלו עשויים להוביל לתחושות קשות אצל המתבגרים עד ניסיון לשלוח יד בנפשם. נערות ונערים אלו מסתובבים עם התחושות הקשות הללו שנים רבות לבד, תוך פחד מגילוי וקושי לבקש סיוע. משום כך השתלמות ייעודית, אשר מאפשרת למחנכים ולמחנכות להכיר את הנושא לעומק ולקבל כלים להתמודדות הינה בגדר הצלת חיים ממש.

כאשת חינוך וכחברה בועד המנהל של ארגון שב"ל, במסגרתו מגיעים פעילים להעביר סדנאות לצוותי מורים בחמ"ד בנושא הלהט"ב הדתי. אני רואה כיצד המפגשים של כלל הקשת הרחבה והמגוונת של הציבוריות הדתית עם הסיפורים שלנו מאפשרת לחומות ליפול וללב להתרחב. 

במהלך השנים צברתי קשרים הדוקים וחזקים עם אנשי חינוך רבים אצלם העברתי פעילויות והשתלמויות, לאחר ביטול תמיכת החמ"ד קיבלתי מס' טלפונים מאנשי חינוך ור"מים ששמרתי איתם על קשר.
 
כך, ת', מורה בתיכון גדול בשרון צלצלה אלי ערב פתיחת שנת הלימודים ושיתפה שהיא לא מצליחה להבין כיצד החמ"ד נבהלו ומשכו את ידיהם מהעיסוק ב:"דיני הנפשות האלו?, ת' שיתפה כי לפני כשנתיים כשהייתה מורה בישיבה תיכונית, ילד שנתן בה אמון, סיפר לה כי הוא מתמודד עם משיכה לבנים.

היא נבהלה, נרתעה, ומיד התקשרה לרב ביה"ס ולהוריו כדי לדווח להם. לאחר שהכירה בתוצאות מעשיה, למדה על הנושא והבינה שטעתה, היא מספרת שהיא לא סולחת לעצמה על הרגע הזה עד היום. אם הייתה מקבלת כלים ומבינה את המשמעות מוקדם יותר היא יודעת שיכלה למנוע את הנזק ולשמש לו מורה לחיים.

מורים ומורות רבים נדרשים להתמודד עם הנושא מידי יום במפגש עם בני ובנות הנוער. לעיתים קרובות הם מרגישים רתיעה מעיסוק בנושא, חשש או מבוכה. הם זקוקים לשיח כנה על הנושא, להתמודדות עם הסטראוטיפים והקושי שלהם עצמם במידה וקיים ולכלים מעשיים להתמודדות.

הבחירה של החמ"ד להסיר את תמיכתו משאירה את המורים והמורות ללא מענה מקצועי ונרחב וללא כלים מעשיים ומשמעותיים להתמודד. בשנים האחרונות בהם פועל ארגון שב"ל בתוך החמ"ד אנו רואים כיצד מפגש עם הנושא מתוך אהבה גדולה וחיבור עמוק לערכי היהדות ולהשתייכות המגזרית, האמונית והדתית מצליח לקדם סביבה המאפשרת הכלה, שיח מורכב סובלני ואמיץ כלפי בעלי נטייה מינית שונה בקרב הציבור הדתי.

גישה שכזו אף מאפשרת לנערים ולנערות רבים לא לעזוב את החברה הדתית, מתוך אמונה שזו לא בחירה מחיבת מציאות! הם לא חייבים למחוק אף זהות שלהם. לא משנה אם הם בוחרים לחיות באופן כזה או אחר על פי נטייתם המינית, הם לא חייבים להפסיק להיות דתיים. זה לא 'או זה או זה'. 

פעילי שב"ל על שלל בחירותיהם המגוונות מהווים דוגמא אישית לכך שאין הכרח לוותר על האמונה הדתית. למרות שאנו רואים שכיום הכתובת הראשונה לשיתוף היא אף פעם לא מורה או רב, אנו מאמינים כי ניתן בחמ"ד להגיע למצב שאפשר למצוא בית וכתובת עם הקרובים: אנשי הצוות, החברים לכיתה, המורה, הרב או המחנך.

על החמ"ד לאמץ בשתי הידיים את ההזדמנות הנדירה הזו להעניק תמיכה וסיוע למורים ואנשי הוראה שכל כך זקוקים לה, זה פשוט שיעור ב"מורה נבוכים", לאמץ את היכולת לתת יד לילד שחווה הדרה, זרות, פחד ומחשבות אובדניות, זה לא זכות, אלא חובה.

שב"ל ("שהכל ברא לכבודו"), הוא ארגון הידברות והסברה הפועל למען קבלתם של להט"בים (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים, ביסקסואלים) בחברה הדתית. כלל, מתנדבות ומתנדבי שב"ל, גדלנו וחונכנו במוסדות דתיים, מכירים מקרוב את החברה הדתית ורואים את עצמם כחלק בלתי נפרד ממנה.

רוב פעילי הארגון שייכים לקהילות דתיות ושומרים על ההלכה. המטרה היא יצירת דיאלוג, העלאת מודעות והזמנה למפגש של הקהילה הדתית עם - להט"בים בני ובנות החברה הדתית. חזון הארגון הוא שבני ובנות נוער דתיים ולהט"בים ירגישו שבית הספר, הקהילה והבית שלהם הם מקומות שמכילים ומקבלים אותם. שהם לא יצטרכו לבחור בין זהותם המינית והמגדרית ובין האמונה הדתית שלהם. הארגון מאמין שחברה צריכה להכיל את כל חלקיה, והיא אף תתפתח ותתעצם על ידי בחירתה בדרך הזו.

ניקול גיל, מחנכת במסלול משלב בביה"ס העל יסודי בבנימינה, בעלת תואר בחינוך, בת הזוג של אביגיל ואמא לשבעה ילדים. חברת וועד ש"בל.