האקטיביזם מדבק

המאבק בתוכנית 'היהודים באים' אינו סותר את שאר המאבקים על ערכים שונים ומגוונים. תגובה למאמרו של עו"ד שמחה רוטמן מגיליון 908

יהודה פואה , י"ד באלול תש"פ

הפגנת המחאה מול משרדי תאגיד השידור
הפגנת המחאה מול משרדי תאגיד השידור
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לפני שבועיים כתב פה ידידי היקר עו"ד שמחה רוטמן נגד הפגנה שמחתה על תכנים פוגעניים ששודרו בתוכנית 'היהודים באים'. במאמרו הוא מתח ביקורת חריפה על אותם נקיי הדעת שבאו בגלל כמה ליצנים, אך לא באו לעזור להורים שכולים שבניהם נרצחו ובתי רוצחיהם עומדים על תילם. עוד הוא התלונן על המפגינים, שלא הגיעו לעזור לשפי פז בהפגנות נגד החורבן שמביאים המסתננים. כיו"ר 'בצלמו', ששותף באופן פעיל במאבק נגד 'היהודים באים', וכמי שהוביל בהצלחה את המאבק להסרת סרטוני 'היהודים באים' מאתר משרד החינוך, ברצוני להגיב.

ראשית אציין שארגון 'בצלמו' פועל הן נגד 'היהודים באים' והן למען המשפחות השכולות שאנו מייצגים משפטית במטרה להביא להריסת בתיהם של הרוצחים. כשגרתי בערד לפני כ־12 שנה ונחשפתי לנושא המסתננים, העליתי זאת לסדר היום הציבורי ופעלתי בעניין במשך שלוש שנים, מתוך דאגה לביטחונם של תושבי ערד ותושבי דרום תל אביב שספגו את נזקי הגירת המסתננים לאזורם. במקביל, 'בצלמו' פועל נגד עוולת בית המשפט העליון ביחסו למתיישבים ביהודה ושומרון ובהריסת בתיהם בטענות משפטיות.

הניסיון מלמד שלכל מאבק יש החשיבות שלו, ההשלכות שלו והפעילים שלו. היציאה מחיי השגרה לאקטיביזם אינה דבר של מה בכך, ולכל אדם יש מניע שונה מחברו. יחד עם זאת, מרגע שאדם הפך להיות אקטיבי וראה הצלחה בפועלו, קל לגייס אותו למאבקים נוספים. המאבקים אינם זה על חשבון זה. ההפך הוא הנכון, הם מחזקים זה את זה. והצלחה במאבק אחד מקרינה על המאבקים האחרים ומחזקת אותם.

המאבק נגד 'היהודים באים' נוגע בשורש. יושבת חבורת אנשים המתפרנסת מהציבור, ומבזה בצורה הכי מכוערת, מגעילה ושקרית את היקר לנו מכול - את התורה הקדושה, את אבותינו הקדושים ואת גדולי האומה. זה לא נעשה בערוץ מסחרי שאפשר לקנות ואפשר לזרוק, זה נעשה בשמנו ובכספנו.

זה לא נעשה במקום המאבק למען תושבי דרום תל אביב או במקום המאבק למען עצירת הפיגועים על ידי הרתעת המחבלים, וגם לא במקום המאבק להצלת מצפה כרמים. המאבקים כולם חשובים, וכל פעילות מבורכת ומסייעת להגנה על "זכויות האדם". חייבים לפעול בכל החזיתות ולהוביל ניצחונות בכל המאבקים. המאבק נגד 'היהודים באים' הצליח להוביל לאמירה ציבורית וערכית ברורה שלא נסכים עוד לביזוי והשמצה תוך המצאת שקרים נבזיים כנגד גדולי האומה.

הציבור שבא למחאה, מכל קצווי הקשת הדתית והפוליטית, לא הפגין כי הוא נעלב. אנחנו לא נעלבים מכמה ליצנים. באנו לשנות. באנו לומר בצורה ציבורית כי מדינת ישראל הינה מדינה יהודית, ולא נאפשר למיעוט קיצוני לפגוע בערכינו מכספנו. המאבק הצליח לגרום לכך שעל אף שיו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך דרשה להשאיר את הסרטונים, שר החינוך הקשיב לרחשי הציבור והורה על הסרתם.

המחאה הזאת לא תהיה חד־פעמית, אלא תמשיך הלאה עד להחזרת הכבוד והערכים למדינת ישראל, והיא חלק מכל שאר המאבקים שלנו. אנו קוראים לכל הציבור להבין כי הדרך להוביל לשינוי בכל תחום עוברת דרך מעורבות ציבורית. הצטרפו למאבק שמתאים לכם, והשתדלו שהביקורת על מי שפועל במאבקים האחרים תהיה בונה, מעודדת ומחברת, ולא מחלישה.

הכותב הוא יו"ר ארגון 'בצלמו'