מלחמת הפלנגות

הרמטכ"ל, שהגדיר בזלזול את המזוקנים בצה"ל "פלנגות", פתח מחול שדים נוסף הגורם לסערה מיותרת וכואבת שמעסיקה את צה"ל. דעה

יוכי ברוך , י"ד באלול תש"פ

הציע כי צה"ל יסייע לחיילים לרכוש מכונות גילוח. שמואל שטח
הציע כי צה"ל יסייע לחיילים לרכוש מכונות גילוח. שמואל שטח
צילום: נעם פיינר

סערה עוברת על יחידות צה"ל בימים אלו. צה"ל פרוש עד הקצה: מתיחות בצפון, התחממות בדרום, אתגרי הקורונה ומאמץ גיוס אוגוסט. אך ביחידות, הנושא המדובר ביותר הוא סוגיית פטורי הזקן, ובעיקר אובדנם.

מחול השדים הנוכחי החל כנראה בעקבות ביקור שערך הרמטכ"ל באחת היחידות בעיצומם של ימי ספירת העומר. קצינים שהיו בסיור צוטטו ב־ynet: "אתה הולך ביחידות השונות... נראים שוב מראות של פלנגות, עם עשרות חיילים מזוקנים". כך מיד יצא לדרך עדכון חדש לפקודת הזקן, שמאפשר לכל מפקד יחידה לפענח כרצונו וכהבנתו את רוח המפקד בנושא מתן פטור הזקן. מפקדים רבים ניצלו את הפקודה לשלילה מוחלטת של פטורים אישיים ושל חלק מהפטורים הדתיים. הכול בשם חיסול ה"פלנגות", כמו שמכנים בשולחן מטכ"ל את החיילים והמפקדים המזוקנים. בשבוע שעבר הגיע הרמטכ"ל לסיום תרגיל גדודי, ועיקר דבריו בכנס עסקו בשער הפנים של החיילים שהשתתפו בתרגיל, זאת לפי עדויות החיילים.

את הבן שלי שלחו להתגלח ביומו השני בטירונות. אירוע לא קל. בני ניהל מאבק, שבסופו קיבל פטור וגידל מחדש את זקנו. מאז אני עוסקת בסיוע ובהנגשת ידע לחיילים, ובעיקר לחילונים, שאינם מודעים לאפשרות לקבל פטור זקן אישי ולשמור על הזהות והזקן שלהם בצה"ל.
בני נוער בכל העולם היום מגדלים זקן. הביטו סביבכם. הצעירים של כולנו מזוקנים. האם זו אופנה חולפת? האם עצלנות? אני סבורה שהתשובה היא לא. רבים מהם רואים בזקן שלהם חלק מהזהות שלהם. הם מגיעים לצבא אחרי שנתיים-שלוש של גידול זקן. שנים משמעותיות של התבגרות. עבור חלקם הגילוח נתפס כחזרה לילדות, אובדן של רכיב משמעותי בזהותם. זוכרים את השפמים של הנגדים והאלופים של שנות החמישים והשישים? האם היה מדובר באופנה, או בחלק מהזהות?

להערכתנו, כ־30% אחוז מהמשרתים בצה"ל היום מזוקנים, כולל קצינים בכל הדרגות. אין נראות אחידה בצה"ל. לגילוח הזקן אין שום קשר למשמעת. ישנן יחידות מצוינות ומזוקנות (מג"ב, נצח יהודה, משטרת ישראל, משמר הכנסת). אכיפת פקודת הזקן הנוכחית, והמאבק שצה"ל מנהל נגד חייליו ומפקדיו בנושא הזקן, עולים לו בתועפות אנרגיה מבוזבזת. ערמות של בקשות, ערעורים, קבילות, פניות אישיות, בזבוז שעות רופאים יקרות ועוד.

מצוקת המזוקנים בצה"ל משותפת לכלל הציבורים בצבא: דתיים, חילונים, דרוזים - כולם רוצים זקן ונלחמים עליו. כולם נפגעים מפקודת הזקן הנוכחית.

במאמר שפורסם בעיתון זה בשבוע שעבר, תיאר שמואל שטח, יו"ר תנועת 'נאמני תורה ועבודה', חיילים המבקשים פטור שאינם בני ישיבות כ"טרמפיסטים המבקשים פטור זקן מטעמי עצלנות". בהמשך הציע כי צה"ל יסייע לחיילים לרכוש מכונות גילוח, "או לחילופין ליצור תקן לזקן מסודר ומכובד". אני מסכימה עם הסיפא של דבריך, מר שטח. אני קוראת לשילוב ידיים משותף לטובת שינוי פקודת הזקן בצה"ל. בואו יחד נעזור לצה"ל להוריד סוגיה אחת כבדה, מיותרת ומפלגת מסדר היום.

בכל יום בחודש הקרוב עתידים עוד מאות חיילים לאבד את זקנם, ללא צדק וללא יכולת למחות. שינוי בפקודה, שיאפשר לכל חייל המעוניין בכך לגדל את זקנו באופן מסודר, הוא אפשרי ומחויב המציאות.

הכותבת עומדת בראש עמותת 'פטור זקן'