מחקר: אולטראסאונד יסייע בזיהוי חומרת הקורונה

מחקר חדש באיכילוב מצא שבדיקת אולטרסאונד ריאות מסייעת בחיזוי צורך בהנשמה ובחיזוי תמותה בחולי קורונה.

ערוץ 7 , י"ד באלול תש"פ

מחקר: אולטראסאונד יסייע בזיהוי חומרת הקורונה-ערוץ 7
מימין לשמאל: ד״ר סקלי, פרופ׳ טופילנסקי וד״ר ליכטר
צילום: מירי גטניו, דוברות איכילוב

מחקר חדש באיכילוב מצא שבדיקת אולטרסאונד ריאות מסייעת בחיזוי צורך בהנשמה ובחיזוי תמותה בחולי קורונה.

המחקר, שכלל 120 חולי קורונה, הובל על ידי ד''ר יעל ליכטר ממערך ההרדמה והטיפול הנמרץ, לצד פרופ' יאן טופילסקי וד''ר ישי סקלי מהמערך הקרדיולוגי, ופורסם בסוף השבוע האחרון בעיתון המוביל Intensive Care Medicine.

המחקר מצביע על כך שאולטרסאונד ריאות תרם לחיזוי התדרדרות קלינית ותמותה יותר מאשר בדיקה סטנדרטית ואף מצילום חזה.

ד''ר יעל ליכטר הסבירה את חשיבות הממצאים והמסקנות: ''אם יודעים איזה מטופל נמצא בסכנת הדרדרות, ניתן להפנות אליו משאבי ניטור וטיפול, וכך אולי למנוע את ההתדרדרות. מעבר לכך, אם מעריכים שמטופל הוא בסיכון נמוך להתדרדר, ניתן לשחררו לביתו בביטחון רב יותר ובכך להקל עליו ועל המערכת העמוסה''.

ד''ר ישי סקלי מספר: ''אולטרסאונד ריאות היא בדיקה המבוצעת ליד מיטת החולה על ידי הרופא המטפל, ללא מעורבות של טכנאים או רופאים מומחים בהדמייה, ומסוגלת לספק מידע משמעותי באופן מיידי. המיוחד בבדיקה זו הוא שלא ניתן לראות את הריאה עצמה (בגלל האוויר שנמצא בריאה ומפריע להחזרת גלי האולטרסאונד), אלא הפרעות טכניות".

לדבריו, "כשיודעים איזו פגיעה ריאתית מאפיינת כל הפרעה טכנית שכזו, ניתן לפרש את תוצאות הבדיקה''. השימוש באולטרסאונד ליד מיטת החולה בכלל, ואולטרסאונד ריאות בפרט, צובר תאוצה בשנים האחרונות וצפוי לשנות את האופן שבו צוות רפואי אוסף מידע על מטופלים בניסיון להגיע לאבחנה ולהתאים טיפול. באנגלית התחום נקרא point-of-care-ultrasound, ובקיצור- POCUS''.

צילומי אולטרא סאונד ריאה
צילום: מירי גטניו דוברות איכילוב

A ריאה תקינה
B ריאה עם סימני דלקת קלים
C ריאה עם סימני דלקת מתקדמים
D ריאה עם סימני דלקת קשים