בעיות זיכרון נפוצות והאם צריך לטפל בהן?

כשחושבים על בעיות זיכרון, המונח הראשון שקופץ לראש הוא אלצהיימר אך אובדן זיכרון אינו נובע רק מהמחלה הקשה הזו.

תוכן שיווקי , י"ח באלול תש"פ

בעיות זכרון
בעיות זכרון
pexels

זה היה לי על קצה הלשון...

זו אולי הבעיה המוכרת מכולן בתחום הזיכרון. מי מאיתנו לא חווה בלקאאוט קטן שהשכיח ממנו לגמרי את המילה בה רצה להשתמש. בין אם מדובר בלהקה מהניינטיז, תכנית הטלוויזיה ששודרה אתמול או אינספור דוגמאות אחרות, לכל אחד יש משהו שעמד פעם על קצה הלשון ופשוט חמק משם.

על אף שמדובר בהפרעת זיכרון, די ברור לכולנו שאין כאן צורך בהתערבות נוירולוג, וזה רק באג רגעי וחולף. גם אם שוכחים אינפורמציה חשובה או חווים בלבול אקראי פה ושם, אין בכך כדי להעיד על בעיה נוירולוגית. הזיכרון האנושי הוא מערכת מורכבת אשר תלויה במשתנים רבים, וזה אך טבעי שיצוצו בה מדי פעם תקלות. הסבר מעניין לבעיות שכחה אלו נעוץ בחלקו בהקשר הסביבתי.

הרבה יותר קל לשלוף זיכרון ולהשתמש בו כאשר קיימת הלימה בין הסביבה בה קיבלנו את המידע לסביבה הנוכחית. בין אם מדובר במצב הרוח, המקום הגיאוגרפי או האנשים שאיתם למדנו את המידע - כל אלו ואחרים מעוררים טריגרים שמעודדים את שליפת הזיכרון החוצה. כאשר סביבת השליפה שונה מהותית מסביבת הלמידה, אקט ההיזכרות נעשה מאתגר הרבה יותר.

זה לא הגיל, זה התרגול

מוסכמה ידועה גורסת כי איכות הזיכרון יורדת עם הגיל. רבות מבעיות זיכרון שמשויכות להתקדמות בגיל אכן קשורות למחלות והתדרדרויות שונות בגוף, אשר כן מצריכות טיפול ועזרה מקצועית.

החדשות הטובות הן שיש מה לעשות עם זה. אבחון מוקדם של נסיגה בתחום הזיכרון יכול למנוע התדרדרות חמורה ולסייע בשימור המצב. זיכרון, מתוקף היותו חלק מהפעילות המוחית, מושפע מחומרים שונים. נטילת ויטמין B12 למשל תסייע בנושא, וכך גם תרופות ייעודיות אחרות. אלכוהול לעומת זאת, פוגם ומזיק ליכולות הזיכרון, ולא רק בזמן השכרות.

בעיות זיכרון נגרמות גם עקב התנוונות שבאה לעיתים עם הגיל. על מנת לשמור את הזיכרון בריא, יש לאמן ולתרגל אותו באופן תמידי. למידה של מיומנויות חדשות, שפות, מוזיקה וכו' עוזרת למערכת לשמור על כושר. עם זאת רובנו הגדול עושה את חלק הארי של הלמידה בחיינו המוקדמים, ועם הגיל שוקעים לתוך הדברים המוכרים לנו. זו אחת הסיבות לנפילתו של הזיכרון עם התקדמות החיים.

מתי מדובר בבעיה אמיתית המצריכה טיפול?

בהקשר זה חשוב להגיד שכשיש ספק אז אין ספק, ומוטב תמיד לפנות לטיפול על כל חשד קל. עם זאת קיימים כמה כללים שיכולים לעזור לאבחן אם מדובר בבעיה אמיתית של זיכרון ולא רק בשכחה נורמלית. מתי הנורה האדומה צריכה להידלק? כאשר חווים קושי לזהות אנשים קרובים, חפצים בשימוש יומיומי, או כל דבר אחר הקשור בסביבה הקרובה.

כמו כן, כאשר חווים ירידה במיומנויות ופעולות שונות אשר היו חלק משגרת היום, או כאשר בעיות הקשורות בזיכרון מתמשכות וחוזרות על עצמן. כל אלו סימנים מחשידים שמצביעים כי כדאי לפנות לאבחון ולטיפול.