פרופ' חגי לוין:
3000 חולים חדשים? לא להתרגש

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, התייחס לישיבת קבינט הקורונה בצל העלייה החדה בתחלואה.

רפאל לוי , י"ד באלול תש"פ

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, שוחח היום (חמישי) עם מזל מועלם בערוץ הכנסת והתייחס לעלייה החדה בתחלואת הקורונה בישראל.

לוין אמר כי הוא מקווה שבישיבת קבינט הקורונה המתכנסת היום השרים לא יקבלו החלטות נמהרות בגלל הנתונים, "אני מאוד מקווה שיש לנו שרים שקולים שמסוגלים לנהוג בקור רוח, לנשום עמוק. הם לא התכנסו היום כדי לדון במספר של 3000 חולים, אלא כדי לקבל החלטות בנוגע למדיניות שלנו לטווח הקצר והבינוני ולא צריך להתרגש יותר מידי גם מהמספר הגבוה הזה, הוא תלוי גם ממדיניות הבדיקות שלנו. אין ספק שהמצב מאוד קשה אבל דווקא במצב כזה צריך לקבל החלטות נכונות ולא בשליפות ובהיסטריה".

פרופ' לוין הסביר מה השיקולים בעד ונגד סגר, "אנחנו צריכים לבחור פה בין חלופות לא טובות, היה עדיף שלא יהיה נגיף, ברור שיש נגיף ואנשים מתים וזה מצב רע מאוד, ובמצב כזה החוכמה היא באופן ריאלי לפעול מה שאפשר לעשות, הרי אפשר להטיל סגר השאלה האם הוא יעזור? השאלה מה יקרה אחרי הסגר? מה המחיר של הסגר? האם עושים צעדים בצורה נכונה".

לדבריו, "התכנית של גמזו בכלל לא נכנסה לתוקף עדיין, היא מתחילה רק ב-6 בספטמבר, עוד לא נתנו לאנשי המקצוע בכלל לעבוד. הכתובת על הקיר, כשלא עושים את הדברים נכון ברור עלייה בתחלואה. השאלה האמתית היא האם אנחנו כחברה מסוגלים לשנות את ההתנהגות שלנו ולהפסיק את ההתקהלויות בחללים סגורים, חתונות פיראטיות ומסיבות פיראטיות כל סקטור רק דואג לעצמו ולא מבין שהוא מסכן את עצמו".

פרופ' לוין מבהיר, "האחריות היא על ראש הממשלה ועל הממשלה לטוב ולרע אבל מה שהם לא עושים זה שהם לא פועלים ביחד עם החברה, הדבר הכי חשוב זה אמון הציבור בגלל האוכלוסיות בישראל, וכשלא עושים את זה האנשים לא ממלאים ההנחיות הקיימות, זה לא יעזור שיהיו עוד הנחיות. צריך לגעת בלבבות של האנשים להבין שכשאתה נפגש עם אנשים בחלל סגור ועוד יותר כשאתה צועק, שר ומתפלל אתה מסכן את עצמך ואת המשפחה שלך".

הוא הסביר על חשיבות האחדות בזמן מגפה, "מדברים כאילו הפרד ומשול, במגפה ההפך - אחד ומשול, אנחנו זקוקים לממשלה ולראש ממשלה שמאחד שפונה לכולם יחד, ככל שאנחנו מפולגים אנחנו ניפול, רק מאוחדים אנחנו נצליח ולכן אני פונה לממשלה ולראשי קהילות בישראל: לא משנה אם הממשלה כושלת, אתם תדאגו לבריאות של כולנו, לכן אנחנו חייבים להקפיד להימנע מהתקהלויות בחללים, להקפיד על מסכות ואם אנחנו לא מרגישים טוב, אז לבודד את עצמנו ולהיבדק. רק כך נוכל למנוע את התפשטות המחלה".

כשנשאל האם הפגנות הן מותרות משום שהן באוויר הפתוח השיב, לצערי הדבר נעשה פוליטי וצריך לעשות את זה בצורה נכונה ולצערי חוסר האמון פוגע בזה, למשל לא לחסום בשטח, אלא להרחיב ולאפשר הפגנות בשטח פתוח רחב ככל האפשר וכך מקטינים הצפיפות, לא להרטיב את המפגינים כי אז זה פוגע ביעילות המסכות והייתי מציע למפגינים לפצל את זה ככל האפשר להפגנות במקומות שונים בכל רחבי הארץ ולא במקום אחד, כך מצמצמים את הסיכון שהוא עשרות מונים יותר קטן באוויר הפתוח מאשר בחללים סגורים.

''לא ראינו במחקרים מהארץ והעולם עדויות להדבקות המוניות בהפגנות, אבל הסיכון התיאורתי קיים. אני מאוד ממליץ לא לצעוק, הצעקות במרחב הציבורי גם בחלל מגדילות את הסיכון. יש דוגמאות בהיסטוריה להפגנות מוצלחות שהיו שקטות .יכול להיות שכדאי למפגינים לחשוב בכיוון וכך לשמוט את הקרקע מתחת לטענות הלא המבוססות כאילו יש הדבקות בהפגנות".

לוין לא חושב שפרופ' גמזו צריך להציב אולטימטום לממשלה, "אני חושב שצו השעה כרגע הוא להיאחז לא משנה מה יעשה הדרג הפוליטי, כל מי שנמצא כרגע בעמדה בשירות הציבורי, צריך להיאחז בעמדתו להמשיך ולהשמיע את הקול המקצועי שלו, ואם ירצו לפטר אותו שהם יפטרו אותו. אסור שאנשי המקצוע ישנו את עמדותיהם המקצועיות. אנחנו זקוקים לאנשים שיאחזו ויעמדו על דעתם והציבור ישפוט מי דאג לבריאות הציבור ומי דאג רק לשיקולים פוליטיים".