אסתר חיות: נשברו שיאים של השחרה, דה-לגיטימציה ושיח מתלהם

נשיאת העליון בכנס לשכת עורכי הדין: הנכונות להקשיב לעמדות שונות משלנו הוחלפה בקריאות לאלימות, בזלזול ובביטול האחר והשונה.

ערוץ 7 , י"ד באלול תש"פ

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות השתתפה הערב (חמישי) בכנס לשכת עורכי הדין והביעה דאגה מהשיח השלילי בחברה הישראלית.

''בשנה האחרונה, ואולי עוד קודם לכן, איבדנו כחברה את היכולת לנהל שיח של ממש. נדמה כי התכנסנו איש-איש בקונכייתו, והנכונות להקשיב לעמדות שונות משלנו ולהכילן הוחלפה בהתבצרות, בהסטת אחריות, וגרוע מכך: בשמחה לאיד, בקריאות לאלימות, בזלזול ובביטול האחר והשונה", אמרה חיות.

לדבריה, ''בשנה החולפת נקבעו ונשברו שיאים של השחרה, דה-לגיטימציה ושיח מתלהם, אשר הטביעו חותם לא רק במרחב הציבורי ובתקשורת. הם חלחלו, לדאבוני, במידה מסוימת גם אל אולמות המשפט.

''תהיה זו תמימות מצדי להתעלם מהשפעתן הפוגענית של המתקפות חסרות התקדים נגד בתי המשפט, ובעיקר נגד בית המשפט העליון, ומן הסכנות הממשיות הנובעות מכך למידת האמון שהציבור רוחש לבתי המשפט", אמרה נשיאת העליון.

חיות מתחה ביקורת על יו"ר הכנסת יריב לוין שמרבה לתקוף את שופטי בג''ץ. הביקורת כלפי אחרים היא לגיטימית, כמובן, אך כאשר היא מושמעת מפי גורם שלטוני בכיר, בהחלט מותר לצפות כי תהיה עניינית, הוגנת ולא פופוליסטית. לצערי, הדברים שנשמעו בוועידה הבוקר מפי יו"ר הכנסת אינם עונים על ציפייה זו, לא מבחינת התוכן ולא מבחינת הסגנון, אשר בינו ובין ממלכתיות אין דבר''.

מוקדם יותר אמר עו"ד אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדין, כי "נבחר ציבור שתוקף בצורה ברוטאלית את אחת מרשויות המדינה, שמאיים על היועמ"ש או על אנשי הפרקליטות - לא ראוי לתפקידו".

בוועידת המשפט השנתית של לשכת עורכי הדין אמר חימי כי בשנה האחרונה ישנו "גל עכור ומתמשך של הטלת רפש במערכת מצד גורמים רבים''.