אבי ניסנקורן: לא אתן יד לפסקת התגברות

שר המשפטים בכנס לשכת עורכי הדין: לא תהיה פוליטיזציה של מינויים, שיקולים זרים לא יחדרו להליך בחירת פרקליט המדינה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ד באלול תש"פ

שר המשפטים אבי ניסנקורן השתתף הערב (חמישי) בוועידת המשפט התשיעית של לשכת עורכי הדין, והבטיח להמשיך לגבות את מערכת המשפט וגורמי אכיפת החוק.

"אזרחי ישראל צריכים להיות גאים במשרד המשפטים שלהם ובמערכת המשפט הישראלית", טען ניסנקורן. ''אולם אין להסיק מכך שאין צורך בשינויים. מערכת שלא שואפת להשתפר, היא מערכת שהולכת לאחור.

''ביקורת מהווה כלי הכרחי, אך יש להבדיל בין ביקורת בונה לבין השתלחות. בין ניסיונות כנים לשיפור המערכת לטובת הציבור לבין ניסיונות להחלשת המערכת משיקולים זרים".

לדבריו, חוקים שנועדו להגן מהקורונה עלולים לשמש כלי לפגיעה בזכויות אזרח: ''מלבד המשבר הפוליטי, המשבר הבריאותי והכלכלי, אנו בעיצומו של משבר אשר מאיים על יציבות שלטון החוק הישראלי. בימים אלו, אסור לנו להוריד את האצבע מהדופק. אם לא נישאר דרוכים, גם חוקים שנועדו לשמור על הבריאות שלנו עלולים לשמש ככלי לפגיעה בזכויות האזרח ובעקרונות הדמוקרטיים.

''אני ושותפיי דואגים לשמור מכל משמר על ההתנהלות התקינה ולוודא את יציבותן של זכויות האזרח: הזכות לפרטיות, זכות המחאה, עבודת הכנסת כגוף מפקח ועוד".

ניסנקורן הביע התנגדות נחרצת לפסקת ההתגברות, ״בית המשפט הישראלי הוא מהמרוסנים והזהירים ביותר בכל הנוגע לפסילת חוקים. יוזמות 'ההתגברות'" על בג"צ לא מבקשות לחזק את תשתית הבלמים והאיזונים, אלא להחליש את שלטון החוק. "'התגברות' על בית המשפט היא 'התגברות' על זכויות האדם. כשר משפטים, לא אתן יד לפסקת התגברות.

''אנו נדרשים לשים תשומת לב יתרה לניסיונות לפגוע באמון הציבור ובאי-תלותם של הרשות השופטת, הפרקליטות ושומרי הסף. אם אחת מהרגליים עליה נשענת הדמוקרטיה שלנו תערער את יציבותה של אחרת, המבנה הדמוקרטי העדין עלול לקרוס״.

הוא הדף את המתקפות על שומרי הסף, "אנו נאלצים להתמודד בימים אלה עם השתלחויות חסרות רסן של בכירים במערכת הפוליטית בנאמני שלטון החוק, ובהפצת תיאוריות קונספירציה בדויות נגד שומרי הסף. אלו אינם דברי ביקורת, מדובר בניסיונות מחושבים ומתוכננים להחלשת החוק והמשפט, ניסיונות להטיל מורא ולרפות את ידיהם של שומרי הסף מלבצע את עבודתם נאמנה.

''הסוגיה כאן אינה מעמדו של היועמ"ש או המפכ"ל, מעמדה של הפרקליטות או התובעת מטעמה, לא מעמדם של השופטים בישראל וגם לא מעמד שר המשפטים. על הפרק ניצב מעמדו של החוק במדינת ישראל, ואמון הציבור בו.

''בדמוקרטיות חזקות, שומרי הסף עצמאיים ובלתי תלויים, ולכן הציבור נותן אמון בהליכי האכיפה והשיפוט. במדינות שאינן דמוקרטיות, כשהמערכת תלויה בפוליטיקאים, ה"צדק" נותר מנת חלקה של קבוצה קטנה ומקורבת לצלחת. זה העניין שעומד לנגד עיני, לכן גם כאשר ההכפשות והפצת הבדיות הגיעו אלי, כפי שהיה צפוי שיקרה, זה רק חיזק אותי".

ניסנקורן הבטיח כי ''שומרי הסף יפעלו באופן עצמאי וללא תלות בפוליטיקאים. אעמוד על כך שלא תהיה פוליטיזציה של מינויים, שיקולים זרים לא יחדרו להליך בחירת פרקליט המדינה.

''בוועדה לבחירת שופטים בראשותי, ייבחרו השופטות והשופטים על פי ניסיונם, כישוריהם ומקצועיותם בלבד. לא אתן לשיקולים פרסונליים כלשהם לחדור למרחב הזה. רק הגנה על עצמאות מערכת המשפט תבטיח הגנה על החופש של כל אזרח במדינת ישראל לחשוב, להתבטא ולחיות בצורה חופשית".