פורום קפה שפירא במשכנו ברמת גן
פורום קפה שפירא במשכנו ברמת גןצילום: באדיבות הפורום

לפני כ-4 שנים נוסד "פורום קפה שפירא", ששם לו למטרה להילחם בדעות השמאל הקיצוניות שברשתות החברתיות.

"כל החיים הייתי שמאלנית, והדרך הכי טובה לחשוב עם עצמי הייתה בפייסבוק", אומרת דלית סוטר (גלי בת-חורין), מייסדת הפורום. משם הבינה שטעתה, ואחרי שקיבלה כל כך הרבה הודעות, קבעה עם כולם בקפה שפירא שבדרום תל אביב. "הגיעו 40 איש, ומשם הכל הסטוריה", היא נזכרת.

סוטר, שזכתה אמנם לחיבוקים מצד הימין אבל לנטישה עזה של חבריה מהשמאל, רוצה להחזיר את ההגיון לשיח. "יש משהו מדוכא בימין, קצת מיואש", היא אומרת. "השמאל מפסיד כל החיים שלו, אבל כל פעם מייצר התלהבות. משום מה יש בו כל הזמן תקווה, אבל לנו, שאנו אנשי התקווה, העשייה והבנייה יש תחושה של פטאליזם. כאילו יש גבולות שאנחנו לא יכולים לפרוץ", היא מצרה.

"הימין מנומס, הוא משמר ובונה. הוא לא מבין מה זה פנאטים", אומרת סוטר. "השמאל הם פנאטים, ובשביל זה צריך גוף שיודע מה הבעיה, ויש להם הטמפרמנט להיאבק", היא אומרת על הפורום שהקימה. "צריך לפחות קבוצה אחת שתעשה לשמאל את מה שהוא עושה לנו. להילחם איתם בשפה שלהם, בלי שהם ישתיקו אותנו ויחליטו מי מוסרי ומי צודק. אחרת, השמאל ימשיך להרוס את הבתים והקהילות, ויחנך את הילדים שלנו", היא דואגת.

והפורום שהקימה גדל וגדל, "יש לנו צבא של 9,000 איש הלוחמים את מלחמת הימין ברשתות, ושני סניפים בחיפה וברמת גן, ודווקא עכשיו, בעידן הקורונה, באים הרבה אנשים לקתדרה שלנו ברמת גן, אבל אנחנו דוחים ודוחים אותם, כי אין מקום", היא מספרת.

מייסדת הפורום גלי בת-חורין
מייסדת הפורום גלי בת-חוריןצילום: באדיבות המצולמת

גם הפובליציסט ואיש ההתיישבות בועז העצני קורא לתמוך בפעילות הפורום. "מבחינתי זה לא פחות מהתגשמות של חלום", הוא אומר. "הרי זה בערך מה שחלמנו עליו בתקופות אוסלו והנסיגה מעזה, ולא היה לנו", הוא ממשיך.

"מי שרגיל לימין מסכן שחכמתו בזויה, בהיותו קבוצה קטנה מדי, שרובה דתית שקל לדחוק אותה לשוליים הציבוריים - רואה בפורום הזה לא פחות מהגעתה של תגבורת קריטית בעיצומו של קרב אבוד", מעיד העצני על הפורום, ומוסיף: "אלו אנשים שלמרות שחלק גדול מהם חילונים, היהדות והציונות חשובים להם, והם אינם מוכנים לקבל את מחיקת הערכים הללו", הוא אומר על אנשי הפורום, שאינם הנוף הקלאסי של הימין.

"חשוב לתרום, כי מה שמשפיע על מערכות המשפט והפוליטיקה הוא האידיאולוגיה שבאה מלמטה, מהעם, ואיש לא ימלא את החלל התרבותי הזה חוץ מפורום קפה שפירא", אומר העצני.

"אנו פלוגות המחץ, שנותנות לימין את הלגיטימציה לעשות את מה שהוא עושה", מסכמת סוטר וקוראת לתרום למבצע "מליון להשבת ההגיון", על מנת להמשיך את השיח החשוב של הפורום ברחבי הארץ.