אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

על פי מחקר באוניברסיטת קווינס בבלפסט, התסמינים הראשיים בקרב ילדים שחלו בנגיף הקורונה אינם חום או שיעול, אלא דווקא הקאות ושלשולים.

רשימת הבדיקות והתסמינים הנוכחית לגילוי קורונה בקרב ילדים מתמקדת כיום בשלושה תסמינים עיקריים והם חום גבוה, שיעול מתמשך או איבוד חוש טעם וריח.

החוקרים מהאוניברסיטה בבלפסט טוענים כי המחקר שלהם הוכיח ששלשולים והקאות הם התסמינים המרכזיים לקורונה אצל ילדים. "בקבוצת המחקר שלנו, שלשולים והקאות היו סימנים לקורונה הרבה יותר מאשר למשל שיעול או אפילו שינויים בריח ובטעם", אמר ד"ר טום ווטרפילד, המחבר הראשון של המחקר.

הוא הוסיף כי "אם אנחנו רוצה לאבחן זיהום בפועל אצל ילדים, עלינו להתחיל לבחון שלשולים והקאות, ולא רק תסמינים הקשורים לדרכי הנשימה העליונות".

ווטרפילד אמר עוד כי על פי שלושת התסמינים המוכרים הנוכחיים – חום גבוה, שיעול מתמשך ואיבוד חוש טעם וריח, בדיקת ילדים שחלו בקורונה תזהה 76 אחוזים מהמקרים, בעוד הוספה של בדיקות גסטרולוגיות ובהם הקאות ושלשולים תביא את הדיוק באבחון ילדים עם קורונה עד 97 אחוזים.

המחקר הנוכחי התקיים בין התאריכים ה-6 באפריל עד ה-3 ביולי, והשתתפו בו מעל 990 ילדים של עובדי שירותי בריאות מכל רחבי בריטניה בגילאים שנתיים עד 15. אף אחד מהם לא אושפז עם קורונה. מכל הילדים נלקחה דגימת דם שנבדקה לנוכחות נוגדנים לנגיף הקורונה, ונאספו נתונים האם הם חוו תסמינים כלשהם.

צוות החוקרים מצא כי 68 ילדים, 6.9 אחוזים בסך הכל, היו עם נוגדנים לקורונה, מה שמעיד על כך שהם סבלו מהנגיף, ומחציתם דיווחו כי היו להם תסמינים.

תסמינים מסוימים היו שכיחים במיוחד, כאשר 31 אחוזים מבין 68 הילדים דיווחו על חום, 18 אחוזים דיווחו על כאבי ראש ועוד 19 אחוזים דיווחו על תסמינים במערכת העיכול כמו שלשולים, הקאות והתכווצויות בבטן.

בעוד שרק 34 ילדים היו סימפטומטיים במחקר, ווטרפילד אמר כי הממצאים חשובים, לא פחות מכיוון ששלשול והקאות היו בעיות ברורות וברורות שניתן להבחין בהן.