חור בלב

מה באמת מסתתר מאחורי המנהרה שנפערה ברחבת הר הבית?

אברהם בנימין , ט"ו באלול תש"פ

הבור שנסתם בהר הבית
הבור שנסתם בהר הבית
באדיבות המרואיין

בתחילת השבוע נפער לפתע בור בצדו הדרומי של הר הבית, קרוב לכותל הדרומי. זה קרה לאחר שמרצפת גדולה שקעה לאדמה ומאחוריה התגלה פתחה של מחילה עתיקה. 

בשלב הראשון משטרת ישראל מנעה מהוואקף לחסום את הבור, אלא שיום לאחר מכן הוואקף כבר אטם את פתח המחילה בבטון. 

איטום המחילה ימנע ממנו לדעת מה בדיוק היה בה ולאן היא הובילה, אבל כבר עכשיו אפשר לדעת מה מסתתר מאחורי האיטום שלה. 

קוראים לזה עוד כרסום בריבונות היהודית בלב האומה. 

הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר לעם היהודי. עליו חלמו והתפללו מיליוני יהודים לאורך שנות הגלות, ממנו שאבה התנועה הציונית את שמה ושאיפותיה. 

אברהם בנימין
צילום: רגבים

גם עבור יהודי שאיננו מאמין, הר הבית הוא הביטוי הכי חשוב של המורשת היהודית ושל ממצאי ארכיאולוגיה שערכם לא יסולא בפז. כל בור שנפער במקום עלול לשפוך אור על אלפי שנות היסטוריה יהודית. 

אנחנו בתנועת רגבים דרשנו תשובות מהמשטרה, מרשות העתיקות ומעיריית ירושלים על אירוע סתימת הבור. לא ייתכן שהוואקף יעשה כרצונו תחת עינה הפקוחה של משטרת ישראל. לא ייתכן שאירוע אחר אירוע יערער את הריבונות הישראלית בהר הבית. 

האירוע הזה איננו נקודתי. הוא מצטרף להשתלטות האלימה של המבנה העתיק של שער הרחמים והקמת מסגד לא חוקי במקום – תוך שממשלת ישראל נכנעת לאלימות. הוא מצטרף להרס העתיקות הברוטאלי על ידי הוואקף במקום לאורך שנים ארוכות. 

הוא מצטרף לתפילות ההמוניות של עשרות אלפי מוסלמים בהר במהלך חודש הרמאדן בעיצומה של מגיפת הקורונה, ללא פיקוח וללא כל אכיפה. 

החוק אמור לחול בהר הבית כמו בכל מקום אחר בארץ. לפחות. 

אברהם בנימין הוא דובר תנועת רגבים