500 חיילי צה"ל יסייעו למשטרה באכיפת הסגרים והמגבלות

מפקד פיקוד העורף, אלוף אורי גורדין, הודיע כי 500 חיילי צה"ל יתגברו את המשטרה במשימות אכיפת מגבלות קורונה החל מיום שני בבוקר.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ט"ו באלול תש"פ

מפקד פיקוד העורף, אלוף אורי גורדין, הודיע היום (שישי) כי 500 חיילי צה"ל יתגברו את המשטרה במשימות הקשורות לאכיפת מגבלות קורונה החל מיום שני בבוקר.

גורדין דיבר היום על שתי החלטות משמעותיות שהתקבלו בקבינט הקורונה. "הראשונה היא רמת התחלואה הגבוהה מחייבים אותנו לפעול כדי לשנות כיוון מאדום לירוק - תמיכה מלאה לערים אדומות. ההחלטה השנייה להגבלות תנועה. החלטות ידוייקו ביום ראשון על פי הנתונים האחרונים", אמר.

"אנחנו נאשר סט ארוך של אישור תכניות ומשבוע הבא נטפל בקטיעת שרשרת ההדבקה בהובלת מפקדת אלון. כך, תוגדל מספר הבדיקות בערים אדומות, על ידי דרייב אינים לבדיקות עד הבית. יוגדלו כמות מתשאלים ומתחקרים".

"כמו כן יעשה מאמץ ההסברה לאוכלוסיה בשטח על מנת להגדיל את שיתוף הפעולה של האזרחים באופן כללי ובעיקר בערים האדומות יינתן דגש על סיוע אזרחי בדגש על מבוגרים, אוכלוסיות נתמכות רווחה.

תהיה אכיפה שתנוהל על ידי משטרת ישראל, בתיאום מלא איתם על כלל הפעולות במרחב. נייצר את דירקטיבת הרמטכל ושר הביטחון - מנסים לעשות ולייצר כל מאמץ כדי להימנע מסגר כולל דורש שיתוף פעולה רחב של האזרחים. מנסים להימנע ככל האפשר מסגר בחגים".

הסיוע של צהל על פי בקשת משטרת ישראל והמרכז לביטחון פנים:

500 חיילים יוקצו למשטרת ישראל לסיוע באכיפה. שבועיים אחרי א' אלול, תחילת הלימודים בישיבות, צהל נותן סיוע כדי להשאיר את התלמידים בישיבות עצמם.

פועלים בכל היישובים הכתומים והאדומים עם מובילי דעת הקהל והמנהיגים של הקהילות (אימאמים, ראשי רשויות, רבנים).

בנוסף כדי להגדיל את יכולת הבידוד של האזרחים ממשיכים במאמץ המלוניות ומספקים להם את כל צרכם (מזון, תרופות וכל דבר שלהם נזקקים)

האכיפה הנדרשת היא להכל: סגר, פתיחת בתי הספר שיהיו סגורים בחלק מהמקומות ועוד. בערים האדומות והכתומות.

• מנגנון ההסברה של פיקוד העורף נמצא בהרחבה. רופאים מסבירים בתמיכה והנחיה של פיקוד העורף לכלל הרשתות. יחל כבר מסוף השבוע הזה.

כרגע מגויסים בפיקוד העורף 2000-2500 חיילי מילואים. בשבוע הבא עתידים להצטרף משהו כמו 500 נוספים. גם רופאים אבל בעיקר סד"כ של פיקוד העורף.

האלוף מדבר על שלושה מאמצים מרכזיים גדולים:

1. פו"ש אל מול הרשויות המקומיות (יקל"רים), פועלים לייצור מנגנון פעולה שלם בין הצבא לבין הרשויות. 255 רשויות, מערך די רחב.

2. הסברה- פלוגה בכל מחוז שעושים הסברת שטח. חלוקת פליירים, הדרכות בחנויות, הסתובבות במרכזי קניות.

3. מפקדת אלון- לקטיעת שרשראות ההדבקה. בשיתוף מד"א. חובשים לתגבור המעבדות וקופות החולים. חיילים שמתשאלים ומתחקרים. וכמובן הניהול של המפקדה.

באשר למערך החקירות האפידמיולוגיות - 300 חיילים מוכשרים לעבודה באופן מלא בשבוע האחרון. מאות סטודנטים במשרד הבריאות השבוע החלה עבודת המתשאלים ברשויות.

"בגדול, היה לנו גל שני משמעותי. אני מדבר על תחילת יולי. לאחר מכן בעצם מאמצע יולי ועד השבוע האחרון הייתה ירידה בתחלואה למשך חמישה שבועות", אמר האלוף.

"צהל ככלל, פרוס על כל המדינה אבל הוא ירוק לפי הרמזור. השבוע, פחות או יותר משני, ראינו מגמת עליה. אנחנו עוד לומדים אותה ואת משמעותה. ראינו עלייה השבוע. שבוע שעבר הייתה הדממה וביחידות מסוימות היו בחופש בבית ונבדקו שם. אופציה ב זה שהתחלואה עולה ברמה המדינתית. ההפרדה היא לא מוחלטת אולי העלייה היא חלק מהמגמה ברמת המדינה.

הירידה בנתונים היא כתוצאה מהשינוי של מדיניות האשפוז. אחרי שהוחלט להגדיר בשנית את החולים, הרבה הוגדרו כמחלימים.

אנשים לא מדבקים אחרי עשרה ימים אז למה לא לשחרר אותם. במדיניות הבודקת עשינו בדיקה שלילית פעמיים. היו לי חיילים שהיו לי חודשיים באשפוז. יש אצל החולים רק חלקיקי וירוס שאפקטיבים רק עשרה ימים. יש לזה משמעויות כלכליות ענקיות. עכשיו אנחנו מכירים את המחלה טוב יותר", אמר.

כיום ישנם 300 חיילים חוקרים בפיקוד העורף. חלקם הגדול עתודאים. 50 חיילים נוספים ממערך מגן. 300-400 סלקטורים לסטודנטים שמועסקים במשרד הבריאות. מחקרים ברשויות, בין 1000-1300 חוקרים. סך הכל יגיע לסביבות ה2000, זו המטרה, אומר האלוף.

שיתוף הפעולה של האזרחים וראשי הרשויות בערים חרדיות וערביות. תנאי האוכלוסיה קשים מראש בשל צפיפות גבוהה ותנאים פגיעים יותר להידבקות. שיתוף הפעולה הוא בסך הכל בצורה טובה מאוד בכל הרשויות.

עוד מציין האלוף כי שיתוף הפעולה בין צהל ומשרד הביטחון למשרד הבריאות דורש בניה משותפת. השתפר מאוד בחודשיים האחרונים. מדובר בשני גופים גדולים שלא רגילים בעבודה משותפת. בתחילת השבוע יעלה קמפיין הסברה משותף. "שיתוף הפעולה עם המשרד ועם גמזו ועם חזי לוי- רציף, אפקטיבי, נמצא בשיפור מתמיד", אמר.

כמו כן "אפקטיביות המערך עולה באופן משמעותי. קופות החולים מביעות שביעות רצון רבה. פועלים לשיפור מתמיד. בסגר מלא נמשיך לקיים את המשל"טים ואת כלל הפעולות. האכיפה וההסברה יהיו קלים יותר לניהול במצב כזה. פיקוד העורך ימשיך ויענה לכל משימה שאליה יידרש בתווך הלאומי בחדווה גדולה. למרות רמת התחלואה הגבוהה קיימים שיתופי פעולה יפים וטובים שלא נראו קודם".