פרופ' עידית מטות: סגר כללי - מכת מוות

פרופ' עידית מטות הופתעה מדברי דרעי על סגר כללי, "אנחנו לא נמצאים באירוע קטסטרופלי, אין תמותה עודפת"

ערוץ 7 , י"ז באלול תש"פ

פרופ׳ עידית מטות
פרופ׳ עידית מטות
צילום: ג׳ני ירושלמי, דוברות איכילוב

פרופ' עידית מטות, מנהלת האגף הכירורגי בבית החולים איכילוב וחברה בצוות הקורונה של פרופ' גמזו, התייחסה ב"חדשות הבוקר" לדבריו של שר הפנים אריה דרעי לפיהם אין מנוס מסגר כללי.

"אני תמהה על הדברים שאמר אריה דרעי. אם באיזור שלי או בבניין שלי הייתה כמות גדולה מאוד של חולים, הייתי רוצה שמישהו יעזור לי. הייתי רוצה שהמספרים באיזור שלי ייפחתו כדי שהמשפחה שלי לא תידבק. יש איזורים שבהם יש התפרצויות מאוד גדולות וזה משפיע על התמותה".

פרופ' מטות הביעה התנגדות חריפה לסגר כללי נוסף במהלך חגי תשרי: "צריך להיות איזשהו היגיון, לא רק חברתי אלא גם בריאותי-נפשי. מדובר בחגי ישראל שהם אחד הדברים הקדושים ביותר לעם שלנו. כל אחד רוצה לצאת ולנפוש לפי המסורת שלו, בין אם בבתי הכנסת ובין אם בפארקים, כל אחד באמונתו יחיה. הסגר הזה יהיה מכת מוות לצפון ולהרבה איזורים שאנשים אוהבים לצאת אליהם. כל עוד יש לנו את הברירה, ההחלטה כרגע לא צריכה להיות סגר בחגים. אם נשים סגר על כל המדינה, המחיר יהיה ענק".

"סגר לא פותר שום בעיה, זה אמצעי, זאת טכניקה", המשיכה פרופ' מטות, "אנחנו חיים עם הקורונה מזה חצי שנה, בחודשיים-שלושה האחרונים בפעילות מלאה כמעט. אם חשבנו שאנחנו הולכים להיות באיזשהו אירוע קטסטרופלי, אז אנחנו לא נמצאים באירוע הזה".

"אנחנו בין המדינות היחידות שחזרו כמעט לגמרי לשגרה. במאי כשסיכמנו את הנתונים התמותה מהקורונה הייתה 1.7% בערך, כרגע אנחנו נמצאים על 0.8%. אני לא מזלזלת במספרים ובמתים, לכל אדם יש שם ומשפחה, אבל אנשים צריכים לדעת שאין תמותה עודפת".