אבו מאזן
אבו מאזןצילום: רויטרס

ביום חמישי האחרון נשא ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, נאום בכינוס מזכ"לי הפלגים הפלסטינים שהתקיים ברמאללה וביירות במקביל.

בכינוס נכחו ראשי ארגוני הטרור החמאס, הג'יהאד האסלאמי, חזיתות הסירוב ואף חבר הכנסת לשעבר מטעם חד"ש- מחמד ברכה, ראש ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל. 

בנאומו הדגיש כי חובתם של הפלגים להיאבק במזימות ובסכנות שמביאה עמה "תכנית המאה" של טראמפ בעת הזו, הכוללת בעיקר את סוגיות "הסיפוח" הישראלי והנורמליזציה בין מדינות ערב לישראל. 

אבו מאזן רואה בנורמליזציה "פרויקט של הכיבוש אותו מנצלת ישראל בכדי לדקור בסכין מורעלת את העם הפלסטיני והאומה הערבית". ביחס ל"סיפוח" ציין אבו מאזן כי "המקבל את הסיפוח ייחשב כבוגד במולדת ובצדקת הדרך", כמו כן הבהיר בהמשך דבריו שאת "תכניות הסיפוח" של ישראל מנעו הפלסטינים ולא אחרים, באמצעות העמידה האיתנה של העם הפלסטיני.

אבו מאזן טרח בנאומו להדגיש כי "רק לפלסטינים עומדת הזכות, שנקנתה במחיר יקר, לייצג את עמדתם וכי לא יותר לגורמים זרים לעשות זאת בשמם". בנאומו קרא אבו מאזן לכל הפלגים לחבור לארגון הגג- אש"פ, בהיותו הארגון היציג החוקי והיחיד של הפלסטינים, בכדי לחזק את מעמדו בשטחי הרשות ובפזורה. 

בנוסף אמר אבו מאזן כי הפלסטינים לא יקבלו עוד את ארה"ב כמתווך יחיד במו"מ עתידי עם ישראל. הוא קרא למדינות ערב לאשרר את מחויבותם ליוזמת השלום הערבית ולגבות את העמדה כי לא ניתן לנרמל את היחסים עם "מדינת ישראל הכובשת" עד לסיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית שירושלים בירתה.

לקראת סוף נאומו בכינוס קרא אבו מאזן למנהיגי הפלגים: "רדו לעם ובצעו איתו אינתיפאדה עממית והתנגדות עממית. הלוואי ונעשה את זה והמצב כולו ישתנה".

משמעויות

ה"פלסטינים כמו הפלסטינים"- לא יחמיצו הזדמנות להפסיד הזדמנות ולהבהיר לעצמם ולעולם כי אין בכוונתם לוותר על שאיפתם להקים מדינה, גם כשבקרב כולם מקנן הספק באם זו תוכל להחזיק מעמד ולו רק לתקופה קצרה, לאור זיכרון הפיכת החמאס ברצועת עזה ביוני 2007. 

שוב מהמר המנהיג הפלסטיני על הסוס הלא נכון ומקנטר את מדינות ערב שבחרו לאחרונה לנרמל רשמית את היחסים עם מדינת ישראל, בהתעלם מהפטרון הירדני והמצרי, שכבר חתמו על הסכם שלום רשמי לפני עשרות שנים. 

אבו מאזן הוכיח כי לא למד מטעויותיו של קודמו אבו עמאר- הוא יאסר ערפאת ימ"ש, שתמך בשלטונו של סדאם חוסיין עת פלשה עיראק לשכנתה כווית באוגוסט 1990 וקוממה עליה ברית מדינות אזוריות ומערביות, שמלבד לחימתה עד לניצחונה, לא הוסיפה אמפתיה או חיבה יתירה לפלסטינים באותה התקופה ואף לאחריה.  

אבו מאזן רואה באותן מדינות כמי שהולכות שבי אחר ישראל, מדינה אותה מצייר הוא בדבריו כישות כובשת, נכלולית וערמומית, המנצלת את הערבים במסגרת מזימת השתלטות כוללת על האדמות והאינטרסים הערביים. הייתכן כי אבו מאזן, דוקטור להכחשת השואה, שואב את השראתו מ'הפרוטוקולים של זקני ציון' וכתבים אנטישמיים אחרים? 

אבו מאזן, בדומה לקודמו בתפקיד וככל הנראה גם בדומה למחליפו בתפקיד בבוא העת, כפי שניתן להסיק מדברי שותפיו לכינוס מנהיגי הפלגים השונים ברמאללה ובלבנון, הבהיר לכל כי אין בכוונת הפלסטינים להגיע לכדי הסכם שלום בר קיימא עם ישראל.

בעצם דבריו כי אין הפלסטינים מכירים עוד בבלעדיות ארה"ב כמתווך ואי הסכמתם לייצוגם על ידי מדינות ערב המתונות החפצות לסייע במציאת הסדר מציאותי, הבהיר אבו מאזן כי הפלסטינים דבקים בדרכם להגשמת מטרותיהם בדרך של "הכל או כלום", אותה ישיגו באמצעות המשך מאבק אלים לסוגיו, ייקח כמה זמן שייקח, בסיוע ובתמיכת הארגונים האנטי ישראלים והמדינות המוסלמיות הפחות מתונות שבאזורינו, ככל הנראה. 

בהתייחסו לסוגיית "הסיפוח", ניסה אבו מאזן לנכס לעצמו ולמהלכיו המדיניים את ההצלחה שבבלימת המהלך. ניסיונו זה משול לדברים שאמר העכבר לפיל בעודו מביט אחורה, שעה שצעדו הם אל האופק: "תראה כמה אבק אנחנו עושים". מעניין האם ייקח אבו מאזן קרדיט גם על פסיקת בג"ץ האחרונה לפינוי והריסת בתי המתיישבים ב'מצפה כרמים' שבמזרח הרי בנימין? 

המלצות 

המלצה ראשונה מיועדת לחובבי הסוגה (ז'אנר) של "שטחים תמורת שלום עם הפלסטינים"- עורו אחים עורו! 
מדינות ערב המתונות התעוררו וחלקן מתעוררות בהדרגה. מחלחלת בקרבן ההבנה כי יש לשנות את הגישה כלפי ישראל בפרט וכלפי הסוגיה הישראלית- פלסטינית ככלל, שהובילה עד כה את מערכת יחסי האיבה והתפישה הלעומתית.

המלצה שנייה מיועדת לממשלת ישראל- ברכו את אבו מאזן על "עצירת הסיפוח". שהרי ממילא אין מדובר ב"סיפוח" משום שהשטחים מבחינת הדין הבינלאומי הינם 'שטחים המצויים במחלוקת'- לא נכבשו הם על ידי ישראל משום מדינה אחרת אלא להיפך- נכבשו הם ממנה לפני כ-2000 שנה ובתחילת המאה ה-20 נקרעו הם מגבולותיה המיועדים בחסות המנדט הבריטי. יתירה מכך, אין כוונה מוכרת לספח מיליוני תושבים ערבים- פלסטינים למדינת ישראל או לשוב ולשלוט בכפרים ובערים המצויים בשליטת הרשות הפלסטינית, דבר שעלול לערער את דמותה של המדינה כיהודית ודמוקרטית לדורי דורות. 

קורא אני לממשלת ישראל להחיל ריבונות ישראלית מלאה על השטחים הישראלים שבבקעת הירדן, ביהודה ובשומרון, דבר שיתרום לחיזוק ההתיישבות הישראלית ולא לחורבנה באמצעות פסקי דין שנויים במחלוקת. מעשה שיבטיח את ביצור וחיזוק בטחונה של המדינה לדורי דורות, כמו גם את חיזוק המשק והכלכלה במדינה... כולל של הערבים ברשות ואף מחוצה לה.

המלצה וקריאה אחרונה לעת עתה מופנית לרשויות אכיפת החוק והמשפט בישראל- נא זמנו לחקירה את ח"כ לשעבר מחמד ברכה בגין השתתפותו הפעילה בכינוס בו אף נשא דברים נגד המדינה: "לא רק שישראל לא משלמת על הכיבוש היא גם מרוויחה ממנו. באמצעות ההתנגדות נוכל לגרום לה לשלם וגם להפסיד".