דפנה ליאל
דפנה ליאל צילום: קובי ריכטר/TPS

הכתבת הפוליטית של חדשות 12, דפנה ליאל, מתייחסת הבוקר (ראשון) לאפשרויות העומדות בפני יו״ר ימינה נפתלי בנט לאור הסקרים המנבאים למפלגה 19 מנדטים בכנסת הבאה.

״אולי הגיע הזמן לשנות את תורת הגושים? אם בנט טוען שהוא לא בכיס של נתניהו צריך לעשות חישוב אחר. נכון לסקר ששידרנו אמש, גוש נתניהו פלוס החרדים שווה 46 מנדטים. גוש השותפות הפוטנציאליות של בנט- ליברמן, יש עתיד וכחול לבן- 53״, אמרה ליאל.

לדבריה, כאשר משאירים מחוץ לקואליציה כזו את הרשימה המשותפת ומרצ, שנתניהו ובנט לא ישבו איתן, עולה שבנט קרוב יותר להקים ממשלה שכן מספיק רוב רגיל להשבעה, ולא צריך 61 אצבעות.

״אם מרצ או המשותפת יעדיפו ממשלה כזו על ממשלת ימין-חרדים בנט יוכל להקים ממשלת מיעוט ולחתור בהמשך לצירוף החרדים״, הסבירה.

ליאל ציינה כי אם בנט יקים ממשלה, נתניהו יעדיף להיות ח"כ רגיל מהשורה. ״אם נתניהו יישאר בשותפות עם גנץ הוא ישאר ראש ממשלה חליפי עם כל התנאים הנלווים״.

״אם נתניהו לא יצליח להחליש את בנט משמעותית יעמדו בפניו בקרוב שתי אפשרויות גרועות- בחירות שבהן בנט עשוי להפתיע ולהשאיר את נתניהו מחוץ לבלפור, או קיום ההסכם עם גנץ שגם הוא מחייב את העברת שרביט. כשזה המצב לא פלא שההתלבטויות הפוליטיות של נתניהו נמשכות עד הרגע האחרון״, סיכמה ליאל.

אמש פורסם סקר שבוצע עבור "פגוש את העיתונות" של חדשות 12 ובודק את מפת המנדטים.

אם הבחירות היו מתקיימות היום, לאיזו מפלגה היית מצביע? הליכוד בראשות בנימין נתניהו 31, ימינה בראשות נפתלי בנט 19, יש עתיד-תל"ם בראשות יאיר לפיד 15, הרשימה המשותפת (חד"ש, רע"ם, תע"ל, בל"ד) בראשות איימן עודה 15, כחול לבן בראשות בני גנץ 11, ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן 8, ש"ס בראשות אריה דרעי 8, יהדות התורה בראשות יעקב ליצמן 7 ומרצ בראשות ניצן הורוביץ עם 6 מנדטים.

לא עברו את אחוז החסימה: העבודה בראשות עמיר פרץ 1.9%, דרך ארץ בראשות יועז הנדל וצבי האוזר 0.7%, הבית היהודי בראשות רפי פרץ 0.6% וגשר 0.0%.

לפי גושים: לימין 50, חרדים 15, מרכז שמאל 32, ערבים 15 וישראל ביתנו עם 8 מנדטים.

הסקר נערך ע"י מכון מדגם בראשות מנו גבע בקרב מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה בקרב 511 נשאלים טעות דגימה 4.4%-+