השער אליו קמנו הבוקר, בום בבטן

איבדנו זמן יקר ומציל חיים במלחמה הזו, איש אינו מקבל אחריות על כל אותם מקרי מוות שניתן היה למנוע בהתנהלות נכונה ואחראית יותר.

עידית סילמן , י"ז באלול תש"פ

1000 נפטרים מקורונה
1000 נפטרים מקורונה
צילום: שער העיתון ידיעות אחרונות

הם היו גיבורים בשדה קרב אכזרי, חדש ולא מוכר. בהתחלה עוד דיווחו עליהם בכל יום, שמענו שמות וסיפורים אך כעת כולם רק מספרים, על המאות שנפטרו ושינו קידומת לאלפים כבר כמעט ולא מדברים...

"מחלות רקע" זה שם הקוד שניתן לכל אותם נפטרים, הסתכלות מעמיקה מגלה ש"הרקע" הזה הוא הרבה דברים ויכול להתאים כמעט לכולנו. 

זו לא רק מחלה של קשישים עם מחלות רקע קשות, מספרית, מחצית מחולי הקורונה המונשמים לא שורדים. מהסיפורים על הדמויות שמאחורי המספרים, כל אותם מבוגרים וקשישים שלא שרדו הם אנשים יחידים ומיוחדים, בוני הארץ. 

איבדנו זמן יקר ומציל חיים במלחמה הזו, איש אינו מקבל אחריות על כל אותם מקרי מוות שניתן היה למנוע בהתנהלות נכונה ואחראית יותר.

אנו חיים במציאות של שיאי תחלואה יומיים, הזלזול של מקבלי ההחלטות בנושא וחוסר המשמעת הציבורית (ד״ר אורי לרנר) הובילו לתוצאות קשות כאשר קיימים עדיין ליקויים משמעותיים כמו מחסור במערך חקירות אפידמיולוגיות רציני ומערך הסברה שלוקה בחסר.

אמון הציבור כולו זקוק לשיקום רציני וללא שיתוף הפעולה של הציבור, אין לנו באמת דרך להצליח. 

הציבור חייב להבין שיש לו אחריות גדולה, בהיעדר חיסון לנגיף או תרופה, הטיפול הניתן לחולים הוא טיפול תומך בלבד והדרך היחידה והיעילה ביותר להילחם בנגיף היא מניעה והיא תלויה בכולנו.

העולם כולו חווה אבל משותף, כולנו איבדנו את שגרת החיים שחשבנו שתהיה לנו, קיבלנו פקודה להאט, להביט פנימה ולהתאים את עצמנו מחדש לחיים "בעולם ללא" - ללא חבר שהיה לנו, ללא התוכניות שלנו, ללא כל מה שהיה ושאיננו עוד. 

קולם של המתים כבר לא יישמע, מערכת הבריאות נושאת בנטל והיא הטובה בעולם מבחינת ההון האנושי שבה. לאזרחי מדינת ישראל בתקופה הזו מגיע את ממשלת כל המוכשרים, אלה שינווטו את הספינה במקצועיות, מנהיגות ואחריות, ממשלת האחדות - חירום שקמה לצורך הטיפול בקורונה עסוקה בעצמה וחבל, אתם רוצים לטפל במשבר? אז תטפלו! קחו אחריות! תזכרו כי יש שמות ואנשים מאחורי השאננות וחוסר קבלת ההחלטות שלכם. 

אדוה לוטן, מנכלית עמותת 'מדעת' אמרה ובצדק: "משרי הממשלה אני מבקשת, או שתפנימו את השלכות ההחלטות שלכם ותמצאו דרך לסייע, או שלפחות אל תפריעו למי שעושה"