עמותת תנופהצילום עצמי

עמותת 'תנופה בקהילה' היא אחת העמותות המרגשות ביותר שקיימות. תנופה בקהילה הינה היחידה בארץ שמשפצת מאות דירות שבורות ומוזנחות בכל שנה, תוך שילוב של עובדת סוציאלית, במטרה להוביל את המשפחה לדרך חדשה.

בעמותה מאמינים שטיפול נכון במשפחה הוא לא רק צבע יפה על הקיר. הטיפול חייב להיות מלווה בעזרה טיפולית מקצועית למשפחה, כך שכל משפחה שעוברת את התהליך, מקבלת ליווי צמוד של עובדת סוציאלית ליציאה מהמשבר לעתיד טוב יותר.

גבי נחמני, המייסד והמנהל שמוביל את הפרויקט, הוא איש של עשייה חברתית. בשיחה אתו ניתן לשמוע את ההתרגשות וההזדהות עם המשפחות והמצוקה שבכל סיפור. גבי גדל בירושלים במשפחה חד הורית. "אבי נפטר כשהייתי בגיל 8", הוא מספר, "גרנו בבית ישן וקר מאוד בחורף עם חלקי תקרה וקירות מתפוררים". עד גיל 9 לא היו להם מים חמים בבית, היו תקלות קשות ולא היה מי שיתקן. "התקלחנו בחורף עם דלי".

כשגבי ואחיו הפכו לנערים, הם התחילו לשפץ בעצמם את הבית, בכל פעם למדו לתקן משהו אחר, ובהמשך לכך התחילו לעזור גם לשכנים שנזקקו לשיפוץ. מאז הוא כבר ידע שזו תהיה השליחות שלו בחיים. לאפשר חיים בתנאים בטוחים וראויים.

כסטודנט הוא היה משפץ עם חברים בתים של נזקקים. לאחר האוניברסיטה עבד בפרויקט של סטודנטים מחו"ל שיחד אתו שיפצו בתי משפחות נזקקות. מאז, הפרויקט השתדרג והעמותה מעסיקה צוותים מקצועיים במשרות מלאות שמשפצות בתי נזקקים יום יום לאורך השנה כולה ומשפצת מאות בתים מדי שנה. חלק מאנשי המקצוע הם חיילים משוחררים שהיו בעברם נערים בסיכון, שהעמותה מכשירה אותם לעבודה מקצועית בתחומי השיפוצים.

קמפיין ראש השנה יוצא לדרך ויש לכם את הזכות להיות שותפים במיזם המרגש. אנא היכנסו ותרמו >>>

את המשפחות הם מאתרים דרך מחלקות הרווחה בערים השונות. הם פעילים ב- 14 ערים ברחבי הארץ ובקרוב נכנסים לערים נוספות. עד היום הם סייעו לכ-5,500 משפחות במצוקה, אימהות חד הוריות, קשישים, ניצולי שואה, נפגעי טרור, עולים חדשים ועוד.

"אנחנו נכנסים לבתים עם חשמל מסוכן, צנרת שלא מתפקדת, אנשים מבוגרים עם מרצפות שבורות שכל תנועה לא נכונה יכולה להפוך אותם לנכים, ילדים שלא יכולים להזמין חברים אליהם לבית מרוב בושה, אימהות שלא יכולות לבשל לילדים שלהם במטבח קורס, שירותים שנסתמים כל שבוע. דברים בסיסים שבשבילנו הם מובנים מאליהם"

"בזמן האחרון טיפלנו במקרה שריגש אותי מאוד והזכיר לי את הילדות שלי", גבי מספר בהתרגשות.

"קיבלנו דיווח על משפחה שצריכה שיפוץ במקלחת. כשהגענו לדירה המראות החזירו אותי לילדות שלי". בבית גרים סבתא, אמא וילד בן 10. האמבטיה היתה שבורה לגמרי, הריצוף ללא איטום, ובמקלחת לא היו מים זורמים. "כששאלו אותם איך הם מתקלחים הם הצביעו לכיוון השירותים".

המשפחה הייתה מתקלחת בצינור בגובה 60 ס"מ שהם משכו מהניאגרה אל תוך האמבטיה, במים קרים במשך 4 שנים. "את מבינה מה אני מספר לך?! יש שם ילד בן 10 שמאז שהוא זוכר את עצמו הוא מתקלח בצינור עם מים קרים שיוצא מהניאגרה בגובה הברכיים. הוא בחיים שלו לא התקלח במקלחת נורמלית, שלא לדבר על הסבתא שצריכה להתקלח באותו הצינור".

מיד הם נכנסו לפעולה, "גייסנו את השותפים שלנו מחברת 'טובול חומרי בנייה' וביצענו שם שיפוץ בשווי של 40,000 ש"ח, החלפנו את האמבטיה למקלחון, הוספנו כלים סניטריים, ברזים, ארון אמבטיה ומקלחון. הרחבנו את דלת הכניסה כדי שאם בעתיד הסבתא תצטרך להיכנס בצורה נגישה הם לא יצטרכו שוב עזרה"

כשהילד בן ה- 10 נכנס למקלחת הם קיבלו את הפידבק המרגש ביותר, "יש! סבתא סוף סוף אני יכול להתקלח פה!" הילד צעק בהתרגשות. אף עין לא נותרה יבשה.

הפרויקט הארצי המיוחד והמרגש הזה מתקיים בזכות תרומות של אנשים פרטיים וצריך עכשיו את העזרה של הציבור.

קמפיין ראש השנה יוצא לדרך ויש לכם את הזכות להיות שותפים במיזם המרגש. אנא היכנסו ותרמו >>>