אחמד טיבי
אחמד טיביצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) שוחח היום (ראשון) עם ענת דוידוב וגולן יוכפז והתייחס לנתוני התחלואה הגבוהיפ מאוד בנגיף קורונה במגזר הערבי.

טיבי התייחס לאפשרות שיוטל סגר החל ממחר על יישובים ערביים, וטען "יש בעיתיות בהחלטה הזו. מדברים שיהיה סגר כללי ביום חמישי, אומרים שזה כמעט בטוח שיהיה סגר כללי. הוכח בעבר כי הוא מרסק את הכלכלה ועכשיו אומרים 'אבל עד אז נעשה דיפרנציאציה ורמזור'.

הבעיה העיקרית שהייתה בתקופה האחרונה, היא בעיית החתונות וההתקהלויות. יש כל מיני הצעות על שולחן הממשלה, סגר לילה כדי למנוע חתונות או לבוא להגיד לחתן ולבעלי השמחה מראש על ידי המשטרה – תעשו אחד, שתיים שלוש. בינתיים אין אכיפה, אני רואה כמה כתבות יח"צ של המשטרה שמגיעים לחתונות ומשוחחים, אין אכיפה בשטח לכן הנגיף ממשיך להתפרץ".

ח"כ טיבי ציין כי הם התריעו מפני בעיית החתונות לפני מספר שבועות, "אמרנו שצריך לעשות הכול כדי להפחית את החתונות ואפילו למנוע על ידי פתיחה מבוקרת של אולמות החתונות, עם הגבלות. הדבר הזה לא נעשה ולכן אנשים חזרו למה שעשו לפני 20 שנה - חתונות ברחוב בלי הגבלות, בלי שמירה על הנחיות, וזה חוסר אחריות. אני כועס על מי שעושה את החתונות האלה ומצפצף על ההוראות ועל החוק.

באופן פומבי אני אומר את עמדתי בכל השפות בעולם, אני מדבר בערבית, אני מתקשר עם אנשים ואני בעצמי הפסקתי ללכת לחתונות בתקופת הקורונה. אני לא הולך לניחום אבלים, אני לא משתתף בשמחות ובעצב של אנשים שאני אוהב לעשות את זה, זה חלק מהחיים שלי. אבל כאן אנחנו צריכים להיות מודל ויש אנשים שנענים להוראות ויש אנשים שפורצים לתוך חצר של בית ספר כדי לעשות חתונה, כי האולמות סגורים".

ח"כ טיבי הביע את דעתו על הסיבות לנתוני התחלואה הגבוהים ולהתרופפות המסתמנת בקרב הציבור כולו, ואמר: "יש גל ראשון ויש גל שני. האנשים של הגל הראשון הם אנשים עם היענות כמעט מלאה להוראות, בגל השני התחילה התרופפות ואח"כ היעדר אמון כללי בהוראות הממשלה ובהחלטות הממשלה אצל יהודים וערביים. כי היה יו-יו בהחלטות, החלטות לא סבירות, אנשים אמרו כנראה שזה שיקולים פוליטיים 'סגר כאן וסגר שם'. אח"כ הפחידו אותם ובצדק מהנגיף, אנשים לא ראו שהשכן או המכר מת מהמחלה ומתחיל לומר 'כנראה שזה לא מסוכן' והחשש מהמחלה ירד פלאים". על היעדר האכיפה המשטרתית, אמר: "כשרוצים להרוס בית אין חשש, יס"מ, מכוניות, אגרסיביות, בזה הם מאוד אמיצים. אם המשטרה לא מגיעה מחשש להידבקויות - זה נורא".

כמו כן, הוא הדגיש כי "ההתקהלויות האלה צריכות להיפסק, ואנשים צריכים להקשיב יותר. אומרים לרשויות המקומיות 'אתם חוד החנית בטיפול' ואין כלים לרשויות המקומיות. לא נותנים להם תקציבים וכלים לקטוע את שרשרת ההדבקה כי חסר אפידמיולוגיים, חסרים סרטוני הסברה בערבית שמסבירים היטב, שמפחידים אותם מהמחלה, כי המחלה היא מפחידה. אני מכיר סיפורים של אנשים שאני מכיר, סבל רב וסכנת חיים בשלבים מסוימים. לכן זה צריך להגיע אל כלל האזרחים, אני חוזר ואומר – מדברים על סגר ודאי בסוף השבוע, לא צריך הקדמות ודיפרנציאציה של חרדים וערבים".