הסעודים מברכים על הסכם השלום?

הפרשנית לענייני ערבים שמרית מאיר, עם התגובה האופטימית למדי של הסעודים לכינון היחסים בין ישראל לאמיריות

103FM , י"ז באלול תש"פ

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן
צילום: רויטרס

הפרשנית לענייני ערבים שמרית מאיר שוחחה היום (ראשון) עם אראל סג"ל ויריב אופנהיימר ב-103fm על הדרשה שנשא אימאם המסגד במכה ביום שישי האחרון, וטענה כי הוא בבירור מביע תמיכה בנורמליזציה עם ישראל.

'הסעודים משגרים בלון ניסוי בגודל של כדור פורח לנורמליזציה בדמות דרשת יום שישי של אימאם המסגד במכה אלסדיס, בה הוא מדבר בחיוב על יהודים ומביא דוגמאות (סלקטיביות) לכך מחיי הנביא. וכל זה מול הכעבה. אתם יכולים לדמיין את הטרפת של הפלסטינים והג׳זירות למיניהן', כך כתבה שמרית מאיר הפרשנית לענייני ערבים בחשבון הטוויטר שלה, בסקירתה את תגובת העולם הערבי החיובית גרידא לכינון היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות.

היא ציינה כי מכה הוא המקום החשוב ביותר לאסלאם, "עומד האימאם של המסגד, איש שוודאי חשוב מאוד מבחינה דתית בממלכה, נושא את דרשת יום השישי ומפתיע את כולם במסרים ברורים בעד יחס טוב ושכנות טובה עם היהודים. נותן דוגמאות מחיי הנביא לשיתוף פעולה עם יהודים ואומר שזה גרם לאחד מחבריו להתאסלם". היא הדגישה כי מנגד הוא "תוקף את אלה שמטיפים בקיצוניות בשם האסלאם, משהו נוטף הרמוניה באזכור ברור של היהודים".

לאחר מכן הדרשה הופכת לוויראלית ברשתות החברתיות ואמצעי התקשורת, "מפרשים את זה כמין הכנה או איתות לנורמליזציה קרובה עם ישראל. הגולשים המתנגדים לסעודים, הפלסטינים, הקטארים וכו' קבלו גם על התוכן וגם על הפוליטיזציה הבוטה שבית המלוכה הסעודי, ובעיקר יורש העצר, עושים למקומות הקדושים במכה ולדרשה של יום שישי; כדי לקדם את האג'נדה הפוליטית שלהם שבמקרה הזה היא נורמליזציה עם ישראל".

לטעמה, "אחד הדברים המעניינים, זה עד כמה זה ג'וב פוליטי האימאם? הלכתי לבדוק את הדרשות הקודמות שלו, הוא כשבית המלוכה אמר לו איקס, יכולת למצוא דרשות בהן הוא בוכה, ממש עם דמעות ובקול חנוק. אני חושבת שהדבר הזה הוא מן הדגמה דתית לדילמה שהסעודים מצויים בה בימים אלה, האם הם קופצים על עגלת הנורמליזציה או לא".