השליחים להצלת הנוער היהודי בתפוצות

בני עקיבא העולמית מאמינה כי ניתן להגיע אל הדור הצעיר בתפוצות ולחבר אותו לעולם היהודי ולישראל. אחד הכלים המרכזיים, השליחים

רועי אבקסיס , י"ז באלול תש"פ

השליחים להצלת הנוער היהודי בתפוצות-ערוץ 7
רועי אבקסיס, מזכ"ל בני עקיבא העולמית
צילום: ערוץ 7

"אנחנו עלולים לאבד את הדור הצעיר בתפוצות" כך קבע נציג קק"ל במהלך פאנל שנערך במסגרת ועידת הקיץ של כנס בשבע וערוץ 7.

תנועת בני עקיבא העולמית שותפה לדאגה הזו ומאמינה כי בשורה של צעדים נכונים ניתן להגיע אל הדור הצעיר ולחבר אותו אל העולם היהודי ואל מדינת ישראל. אחד הכלים המרכזיים ברשותנו- השליחים!

תעצמו עיניים לרגע אחד, תתעלמו מהקורונה וצאו בטיסה אל איטליה. ננחת בקהילה במילאנו, יש שם קהילה יהודית ענפה, יש משפחות שמחוברות יותר ויש שפחות. תדמיינו שאנחנו מביטים מהצד במתרחש. נוחת בעיר זוג ישראלים צעיר, מלא מוטיבציה, הוא נפגש עם ראשי הקהילה, לומד על האתגרים ואז הוא עושה משהו מוזר.

הוא מזמין את בני הנוער היהודיים לצפות בנבחרת ישראל בכדורגל נגד נבחרת סלובקיה על פיצה וקולה. דווקא כדורגל ישאלו אותם וותיקי הקהילה, והזוג הצעיר יביט בעיניים נוצצות ויסביר "פגשנו חלק מצעירי הקהילה בסניף בשבת, הכדורגל הוא המפתח לאלה שלא באים".

לפעולה בשבת הגיעו 20 בני נוער, למשחק ביום שני הגיעו כמעט 40. השליחים האלה, עם העיניים הנוצצות הצליחו לפתוח צוהר לעוד יהודים שפחות התחברו, פחות התעניינו, פחות באו. השליחים פיצחו בזכות הנוכחות שלהם בשטח עוד ועוד נוער שפתאום מצאו מקום משלהם בתוך הדבר הזה שנקרא "קהילה יהודית".

המסע לא תם, עכשיו תקשיבו לשיחות שמתפתחות בין השליחים לבני הנוער, חלק שואלים אותם על השירות הצבאי, אחרים דווקא על המוזיקה, הם מבקשים להשמיע שירים בעברית, מתלהבים מנטע ברזילי ומעידן עמדי. מישהו אחר נכנס לשאלות דתיות, מגלה באמצעות השליחים על פתיחות גדולה, הוא עצמו לא גדל בבית דתי ולא היה בטוח שיש לו מקום בישראל.

כששמע מהם על תל אביב, חופי הים, על מסלולי הטיולים נדלק בו זיק, אותו זיק שיוביל אותו שלוש שנים אח"כ לתוכנית של שנה בישראל. חניכה אחרת מתעניינת במעמדן של הנשים בישראל, היא מתלהבת ללמוד על גולדה מאיר, על ציפי לבני, על יעל ארד וירדן ג'רבי, באמצעות השליחים היא מצאה עוד חיבור לישראל.

אותה הקבוצה של הארבעים חניכים גם הגיע בערב סוכות למרכז הקהילה ובנו סוכה גדולה, אחדים מהם יציינו שזו הפעם הראשונה וישאלו למה? ומה זה לולב ואתרוג. השליחים יעצרו את הכל ויישבו להסביר בסבלנות אין קץ. ואז שנתיים אחרי שהגיעו הם יעזבו עם דמעות וסיפוק ענק בלב, כך גם אותם הארבעים, הם עברו מסע יחד, מבטחים לבוא לבקר ולשמור על קשר. יש להם כעת לצעירים הללו במילאנו חברים ישראלים, אפילו כאלה ששומרים מצוות.

השליחים בעצם הנוכחות שלהם היוו צינור חמצן ליהדות לישראל ולקהילה, השליחים הם האמצעי הטוב ביותר שיש לנו כדי לקרב לבבות, לחבר. השליחים הם הפנים של ישראל, הם השגרירים הלא מעונבים שמספרים את הסיפור שלה, הם אלה שבשיחות אל תוך הלילה נוטעים בארבעים הצעירים את האהבה לארץ ישראל בדיוק באותה התלהבות שהם חווים אותה, הם מספרים על הדייט הראשון מול הזריחה במצדה, על הטיול מים אל ים. הם מחברים ליופי שבקהילה והביחד והמנהגים היהודים, השופר נרות שבת ולכה דודי.

זה היה קיים עוד קודם לכן בקהילה אבל פחות התחבר לדור הצעיר, ואז הגיעו השליחים, ועשו מעשה, והיו בערך באותו הגיל, הם היו "חבר בוגר" לאותם ארבעים ושימשו דוגמא וחלקו ערכים ונטעו זרעים שינבטו לדור צעיר שמחובר לישראל. השליחים הם כוח החלוץ, העמוד לפני המחנה, חובה על מדינת ישראל על זרועותיה הפורמאליים ושאינם לאמץ עוד יותר את השליחים, במתן תקציבים, במתן כלים ואלי אפילו הכרה אקדמית בנקודות זכות למשל בלימודי יהדות.

הכותב הוא מזכ"ל בנ"ע העולמית