ביקשנו להבין מה הייחודיות בשיטה שסוחפת אחריה כבר למעלה מ-20 שנה מטפלים, רבנים, אנשי רוח ואמנים ורבים המחפשים דרך ומשמעות.

בראיון עם צוות המנחים של שיטת "דמיון נובע" לקראת מפגש מבוא וחוויה "הדמיון – המפתח לשינוי" שיתקיים בקרוב, שוחחנו על יסודות השיטה, מה מקבלים ממנה ולמי היא מתאימה.

"אנחנו פונים לכל מי שמחפש שפה לשוחח עם הנפש שלו" מדגישים במכון "דמיון נובע", "ניתן לראות במהלך השנים במכון שתי קבוצות מרכזיות: האחת, מטפלים ואנשי חינוך המחפשים הבנה מעמיקה מאוד בנפש האדם, בדרך כלל הייחודיות שהם מקבלים אצלנו היא חשיפת השורשים הרגשיים והנפשיים החוסמים את האדם, וגילוי הרצון הפנימי מתוכו באופן נגיש ובהיר מאוד.

"לא תמצאו אצלנו תאוריות וכלים כאלה ואחרים העוזרים לקדם את האדם באופן נקודתי בלבד, אלא שיח ישיר שבו האדם עוקף את החסימות וחושף בתוכו בקלות ובפשטות את השורשים והפתרונות הנכונים עבורו, דרך הדמיון. הקבוצה שניה, היא אנשים שהחיים שלהם נחשבים 'בסדר' מבחינה חיצונית, הם מנהלים אורח חיים תקין אבל חשים שבעולם הפנימי יש להם חסימה רגשית, הלב לא יכול להיפתח, אין חוויה של מרחב רוחני ועושר פנימי.

הם חשים חוסר מיצוי בזוגיות, בהורות, התמכרויות קטנות כאלה ואחרות. היופי בשיטה שלנו שהיא פוגשת את האדם היכן שהוא נמצא, אם נותנים לנפש לדבר באמצעות הדמיון, היא מספרת לנו בדיוק מהיכן התקיעות מגיעה ומה הדרך לשנות ולתקן. לכן דמיון נובע פוגשת מגוון רחב של אנשים, במגוון של התמודדויות, ועוזרת לכל אחד במסע האישי שלו."

ביום רביעי הקרוב ( 09.09.20) יתקיים מפגש חשיפה של מכון "דמיון נובע". כדי להגיע מוכנים, הכנו עבורכם מבחר של שאלות ותשובות נפוצות.

איך מוצאים את התשובות שנמצאות אצלנו בנפש?

"כמו בפאזל, יש את התמונה המלאה של הפאזל, ויש את חלקי הפאזל, שיכולים להיות מדהימים בפני עצמם, אך הם לא מבטאים את התמונה השלמה", מסביר נוריאל אהרון, מנחה ראשי במכון. "החוויה בשיטה, היא שאדם חי את חייו על פי חלקים מסוימים ומצומצמים בנפש שלו. הבחירה שלו בחלקים אלו דווקא יכולה לקרות ממספר סיבות, אישיות, חברתיות, סיפור חיים וכו', וכך האדם מוותר על כל המרחב האחדותי של נפשו."

"הנפש שלנו בנויה מכוחות רבים", מסביר אהרון, "כוחות שיכולים להיראות מנוגדים זה לזה ואף לעיתים סותרים. במסע החיים שלנו, אנחנו בוחרים לחוות חלקים מסוימים בפאזל, אך בעומק הנפש פנימה, הכול אחדותי. ברגע שמתחברים לתמונה הכוללת מגלים אחדות המלמדת אותנו שהכוחות הם גיוון ועושר, ולא סותרים זה את זה."

כמו בזוגיות, בהורות ואף בעבודת השם, בכל אחת ממערכות היחסים הללו, הוא מסביר, יש כלים לשיפור, עצות וטיפים איך לעשות זאת נכון, אך הכוח והדרך הייחודית שלך בתוך מערכת היחסים הזו תלויה בך.

"הדמיון הוא הכלי היחידי בתוכנו שמאפשר לגלות ולהקשיב באופן נקי לאותה אחדות ורצון פנימי שקיימים בתוכנו. לא ניתן להקשיב לנפש ללא השפה שלה – שפת הדמיון. לפי עקרונות השיטה, אין דרך אחרת, זוהי המהות המרכזית של כוח הדמיון. השיטה בנויה בצורה מובנת עם כלים מקצועיים המאפשרים לחזור לבחירה, לדעת איך להקשיב לקול האחדותי והרצון הפנימי שלך, שם נמצאות כל התשובות שלך לסיפור חייך."

למה צריך בכלל חיבור עם הנפש?

"אדם שלא מודע לנפשו חווה בחייו שלושה דברים מרכזיים", מסביר אוריאל ליכטנשטיין, מנחה קבוצות ורכז הכשרה במכון. "הראשון, הוא שאדם כזה שבוי בתבניות מאוד מוגדרות על עצמו, על החיים, על אלוקים ועוד, לרוב מבלי לשים לב. דרך תבניות אלו הוא רואה את המציאות. החוויה שסיפור החיים שלי הוא 'כזה', הזוגיות שלי, הילדים שלי ועוד, סוג של גזרות שמיים, וזה קורה כי אותו אדם רואה את המציאות מזווית מאוד מצומצמת.

הראייה של האדם מקבעת את המציאות וכך יכולת הבחירה והשינוי נלקחת ממנו. דבר שני, הוא חוסר איזון והקצנה מאוד משמעותיים. המפגש עם החיים הוא דרך כוחות מאוד מוגדרים ומצומצמים בנפש. לצד ההפסד הגדול של הכוחות האחרים שלא באים לידי ביטוי, מקור מצב הנפש והמידות הלא מתוקנות מגיע מהקצנה וחוסר איזון אלו. דבר אחרון, הוא שהאדם שלא מחובר לשורש הנביעה הפנימית שיש בו, המקור של חווית חיים עשירה ופועמת לא בא אצלו לידי ביטוי. היופי והיצירה שבאדם כבויים ומכוסים, וזה בא לידי ביטוי תחומים כה רבים בחיים".

לפרטים ולהרשמה למפגש וויבנר מבוא וחוויה עם צוות מכון "דמיון נובע לחצו כאן

הדור שלנו צמא לכלים בעולם הטיפול והתבוננות המותאמים לו. מה הייחודיות בשיטה שלכם להגעה לנפש באמצעות הדמיון?

"שיטת דמיון נובע נותנת מענה עמוק ומותאם לצורך של הדור שלנו," מבהיר עמית קדם, מייסד השיטה. "פרט לעיסוק בכוח הדמיון שהשימוש והצורך בו עולים מידי יום, בדור שעמוס במדיה ודמיון מבחוץ, בערכים מוכתבים ובהמון גירויים. אנחנו דור מודע יותר, פחות מעוניינים להקשיב לדעות אחרות על חשבון האמת הפנימית. הייחודיות של שיטת דמיון נובע היא קודם כל בהנחת יסוד הראשונה שהאדם יודע את נפשו, הכלים של השיטה מאפשרים לו לחזור להיות הרופא והמטפל של עצמו. אנחנו כמנחים מרגישים זכות להיות שותפים בהקשבה העדינה שהמונחה חווה עם עצמו.

"בדמיון נובע האדם רוכש את שפת הנפש, המאפשרת את הבירור הנדרש עד לטיפול ולגילוי העצמי והחזרה אל כוחו הבריא של הדמיון, בדרך אל גילוי הרצון ואחדות הנפש. הרבה שיטות עוזרות ומועילות במצבים כאלה ואחרים, אך היכולת לחזור ולהתחבר לחוויית 'אני' כל כך פנימית ושורשית עוברת דרך הדמיון הבריא הנובע."

לקראת פתיחת שנה הלימודים, יתקיים ביום רביעי הקרוב מפגש "הדמיון – המפתח לשינוי", מה מיוחד בתוכנית השנתית של המכון?

"מדובר בתוכנית מקיפה שהיא מסע פנימי בליווי אישי שלנו, המנחים" מסבירה שרי אלדר, מנחת קבוצות במכון, "השנה הגבלנו עוד יותר את כמות המשתתפים, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, כך שזו גם הזדמנות לקשר אישי עם כל משתתף , ואנו ערוכים לכל תרחיש של סגר, מגובים בכלים דיגיטליים שיהוו פתרון במידת הצורך.

"בתקופה כל כך לא יציבה, עם כל השינויים והטלטלות שעברנו בשנה האחרונה, הצורך למצוא עוגן ויציבות פנימית עולה. דווקא השנה יותר מתמיד הקורס נותן תחושה ברורה שהעולם הפנימי שלי לא תלוי בנסיבות, שאני לא תלויה בחיצוני ובמתרחש, אלא אני במסלול פנימי קבוע של עבודה על שליטה וגילוי מרחב אין סופי בתוכי. המפגשים השבועיים שלנו יהיו הבסיס היציב והמבטיח שהעבודה הזו תתמיד ותתפתח."

לפרטים ולהרשמה למפגש וויבנר מבוא וחוויה עם צוות מכון "דמיון נובע" לחצו כאן