פרופ' חגי לוין: סגר לא יעזור, דרוש שינוי גישה ציבורי

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור לערוץ 7: אי אפשר לומר לאנשים כל הזמן מה לא, צריך לומר מה כן. אני תומך בתפילות באוויר הפתוח.

ניצן קידר , י"ז באלול תש"פ

תפילה מחוץ לבית כנסת
תפילה מחוץ לבית כנסת
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופ' חגי לוין, אומר לערוץ 7 כי לפני החלטה על הטלת סגר, צריכים להילקח בחשבון הפרמטרים הנכונים ולא רק מספר הנדבקים הגבוה.

"כשמקבלים החלטה אם להטיל סגר צריך להסתכל על הרציונל וחומרת המצב ואסור שהפרמטר היחיד יהיה כמות המאובחנים שתלויה בכמות הבדיקות, אלא צריך להסתכל על הפיזור, כמות החולים הקשים, כמות המתים והמגמה", מסביר לוין.

"מעבר לכך, כל החלטה שעושים ברפואה, צריך לראות מה התועלת ומה הנזק. עד היום, כולל בדיונים שאני הייתי שותף להם כחבר בקבינט המומחים הלאומי למאבק בקורונה, לא הוצג המחיר הבריאותי, החברתי והכלכלי של הסגר. אם מישהו רוצה לעשות סגר, הוא צריך להיערך, לצמצם נזקים ולהציג את תג המחיר והדבר הזה לא קרה".

"מה שברור, מהניסיון בעולם ובארץ כולל ספציפית עם הקורונה, שסגר הוא לא פיתרון. מדובר רק בפלסטר שעוזר להפחית את התחלואה באותו רגע אך שוחק את היכולות לטווח הארוך. לכן, אם אנחנו לא נתעורר עכשיו ונעשה את הפעולות הנכונות כדי לצמצם את ההדבקה באופן גורף, סגר לא יעזור. אפשר לפעול ביחד עם הציבור, דרך קהילות, כדי לשנות את התנהגות הציבור כך שנמנע הדבקות. אם לא נעשה את זה, גם כשנצא מהסגר תוך זמן מאוד קצר נחזור לאותה נקודה, אחרי עוד פגיעה באמון של החברה ובכלכלה הישראלית", הוא מוסיף.

לדבריו, הכל תלוי כעת בציבור ובהתנהלותו. "כל הדיבורים הם על הקרח וזה פשוט בלתי נתפס. כחוקר אפידימיולוגי, המחשבה כאילו המערך המהולל יתחיל לעבוד ויציל אותנו באוקטובר ונובמבר – לא תתרחש. הדרך היחידה להתמודד עם המגיפה היא בשינוי יסודי של התנהגות הציבור. שכל אחד ואחת מאיתנו יימנע ממגע פיזי עם אנשים".

"כדי שזה יקרה צריך לתת לאנשים רשת ביטחון. אם אתה מכניס אנשים, גם בתקופת הסגר, אתה חייב לממן את העובדה שהם לא יכולים לעבוד באותו רגע. אם הממשלה לא ממלאת את הצד שלה בחוזה גם הציבור לא ימלא את הצד שלו. הציבור אפילו לא יישמע להוראות ונראה ברדק טוטאלי. מה שצריך זה להיפגש השבוע ולייצר צוותי עבודה בכל קהילה ויישוב, ללוות אותם מבחינה מקצועית ולעזור להם למצוא פתרונות. צריך לבוא לכל מלון, לכל בית ספר, צוות שרואה איך יוצרים מתווה שהציבור יכול לעמוד בו ויוריד את ההדבקות בצורה דרמטית".

פרופ' לוין טוען שלקראת ראש השנה הדבר הנכון ביותר הוא לייצר תפילות בחוץ במקום בבתי הכנסת. "אנחנו הולכים לקראת חגי תשרי. המקום הכי בטוח להתפלל בו הוא בחוץ. צריך עכשיו, בצורה סדורה, לראות איך אנחנו מכשירים שטחים ציבוריים חיצוניים ומכוונים את התפילות לשם. זה אפשרי. מדינת ישראל יכולה לעשות זאת ולא לחכות לרגע האחרון ואז אם יחליטו לסגור, הציבור לא ייענה".

הוא מתייחס גם לטענה הרווחת בנוגע לאיסור על התכנסויות בבתי כנסת לעומת ההיתר להפגנות המוניות.

"אני מאוד מבין את הנראות ואת הקושי כשאתה רואה דברים כאלו ואחרים. אבל צריך להפריד בין הנראות למהות. אתה הרי לא תפגע בעצמך כי אחרים פוגעים בעצמם. אנחנו חייבים אחדות ושכל קהילה תסתכל על עצמה פנימה.

"אנחנו מבינים שבאוויר הפתוח הכי בטוח וגם שם ייתכנו הדבקות, למרות שעד כה אין נתונים שיש הדבקות בהפגנות. אני אומר גם למי שהולך או מארגן את ההפגנות וגם למשטרה שהבעיה היא צפיפות. לכן צריך להסיר את המחסומים ולמנוע את הצפיפות. יש גם מחקרים חדשים שמראים שצעקות ושירה מגדילים את הסיכון להידבק ולכן כדאי למפגינים להימנע מצעקות ושירה. המסכות עוזרות באויר הפתוח וכולנו צריכים לנהוג באחריות.

''אי אפשר לומר לאנשים כל הזמן מה לא, אלא צריך לומר להם מה כן. אני מאוד תומך בתפילות באוויר הפתוח בצורה חכמה ומאורגנת. בחלוקה נכונה לקפסולות, אפשר לארגן באוויר הפתוח תפילה של 500 וגם אלף איש. לצערי, אצלנו הכל הופך פוליטי במקום לפעול באופן מקצועי יחד עם הציבור בכל קהילה וקהילה".

לדעתו הציבור לא איבד את האמון במערכת הבריאות, אך מחפש פתרון אמיתי למצב. "אני חושב שלציבור יש עדיין אמון רב ברופאים. לצד זאת, נכון שהמנהלת של גמזו נקלעה לשדה הקרב הפוליטי ולא יוצאת ממנו כל כך טוב, ולכן אני מאמין בשטח. אני מאמין בלעשות דברים דרך לשכות הבריאות המחוזיות, קופות החולים ודרך הקהילות עצמן והרבנים".

"הפתרון חייב לבוא מלמטה. אנחנו רואים שההנהגה למעלה לא מצליחה לנהל את האירוע כמו שצריך, אנחנו חייבים לפעול מלמטה יחד כי זה חיים ומוות. פשוט כדי להגן על עצמנו, המשפחה שלנו, הקהילה שלנו והציבור כולו. אפשר לעשות את זה, זו הרוח הישראלית והיהודית, ואין לנו ברירה אחרת", מסכם פרופ' לוין.