מה היועמ"ש מנסה להסתיר?

בית המשפט המחוזי בירושלים מתח ביקורת על עמדת היועמ"ש אשר סירב באופן גורף לחשוף חוות דעת אודות מניעת ביצוע פעולות בתקופת בחירות

ערוץ 7 , י"ח באלול תש"פ

מה היועמ"ש מנסה להסתיר?-ערוץ 7
מנדלבליט
צילום: קובי ריכטר/TPS

בבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים נערך היום (שני) דיון בעתירת חופש מידע שהגיש פורום קהלת נגד כל משרדי הממשלה והיועמ"ש.

בפורום ביקשו לחשוף אילו החלטות לא התקבלו או לא יצאו לפועל משום שנקבע שבתקופת בחירות אסור לבצען.

העתירה הוגשה לבית המשפט לאחר שהיועמ"ש הורה לכל המשרדים שלא למסור אף החלטה עד שיגבש מדיניות בעניין.

בדיון הבוקר הבהיר בית המשפט המחוזי כי לא יקבל את המתווה שהציע היועץ המשפטי לממשלה, שמשמעותו סירוב להעביר את המידע באופן גורף, בלי אפילו לטרוח לבחון את המידע שהתבקש.

השופט ציין כי היועץ המשפטי אינו יכול לכבול את שיקול הדעת של הרשות, ולהטיל חיסיון על כל חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, בלי שזו בחנה בחינה קונקרטית והפעילה שיקול דעת ביחס לכל חוות דעת בפני עצמה. בית המשפט הורה לנציגי המדינה לשוב ולקבל החלטה שתואמת את החובה למסור מידע לפי חוק חופש המידע.

לדברי עו"ד אריאל ארליך שייצג בדיון את פורום קהלת, "המידע שייך לציבור, וחוות דעת שבהם קובעים יועצים משפטיים מה מותר ומה אסור לממשלה לעשות בתקופת בחירות חייבות להימסר לעיון הציבור".

"תמוה מדוע היועץ המשפטי לממשלה מבקש להסתיר באופן גורף את חוות הדעת האלה, שבהן מעוצב הממשל בישראל בתקופת בחירות, וטוב עשה בית המשפט שהבהיר ליועמש שעליו לנהוג כחוק", הוסיף עו"ד ארליך.