עפר שלח: "חברי הקואליציה באו רק להצבעה"דוברות הכנסת

הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח דנה היום (שני) בהיערכות האוצר בהכנת התקציב ובהצבעה על בקשה ממשרד מבקר המדינה שיבדוק את תהליך הכנת התקציב לשנת 2021.

הדיון התקיים בעקבות דחיית ההצבעה על התקציב לשנת 2020 והתפטרותו של ראש אגף התקציבים באוצר, שאול מרידור,

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח, אמר בפתח הישיבה: "מתגלגל לנגד עיננו אחד המחזות החמורים בתהליך הכנת תקציב מדינה בעיצומו של משבר כלכלי אדיר. בזמן שצריכים להוציא את המדינה ממשבר הקורונה כשיש מאות אלפי מובטלים בעם, נופלים הארזים במשרד האוצר – החשכ"ל סיים את תפקידו, והממונה על התקציבים פורש בטריקת דלת עם מכתב חסר תקדים בחומרתו שאילו כל הדברים שם נכונים, הם גובלים במעילה בכספי הציבור".

מ"מ ראש אגף התקציבים החדש, יוגב גרדוס, אמר בדיון, "עבדנו על תקציב 2020 והגשנו את טיוטת חוק ההסדרים כבר לפני חודשיים. התקציב לא עלה לאישור. כעת אנו עובדים על המסגרת שאושרה בחוק לתקציב 2020. בנוגע לתקציב 2021, שר האוצר אמר שמיד לאחר אישור התכנית המפורטת בממשלה תחל העבודה על התקציב".

בהתייחס לשאלת יו"ר הוועדה, "כיצד מתפקד אגף כה חשוב באוצר שמי שעמד בראשו מתפטר ומותיר מכתב חסר תקדים בהאשמות חמורות וקשות כנגד תהליך ההחלטות במשרד ודרישה לכתיבת נתונים שגויים", הגיב גורדוס: "אגף תקציבים בנוי מ-60 כלכלנים שקמים כל בוקר כדי לעשות את עבודתם. זה לא נעים מה שקרה. נעמוד בו וממשיכים הלאה. ידענו עליות ומורדות במהלך השנים וככל שירצו את שירותינו נדע לעשות זאת".

בסיום הישיבה, הצביעו חברי הוועדה על בקשת הוועדה בדרישה ממבקר המדינה לבצע בדיקה על תהליך הכנת התקציב לשנת 2021. בעד הבקשה הצביעו, יו"ר הוועדה ח"כ עפר שלח, חברי הכנסת, אלי אבידר, סעיד אלחרומי וקארין אלהרר. נגד הבקשה הצביעו חברי הכנסת, אוריאל בוסו, עוזי דיין, אליהו חסיד, שלמה קרעי ומיכל שיר.

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח, אמר בתום ההצבעה: "מכבד את חברי הקואליציה על חובתם הקואליציונית שהגיעו להצבעה. אבל מי שהיה בדיון ראה תמונה שאין תקציב מדינה, לא מכינים אותה אפילו וכל צמרת האוצר מתפטרת – בשביל זה קיים מוסד מבקר המדינה ובשביל זה יש ועדה לביקורת המדינה".