ממש ל״א סתם תפקיד

קשה להסביר את חשיבות הלוחמה האלקטרונית. הכירו את לוחמי ולוחמות הל"א - החיילים והחיילות שישנים בשטח כדי להגן על הרשת.

תגיות: צה"ל
עינב גרינברג כהן, שניר שוריצקי ופלג זיני , י"ח באלול תש"פ

אווירה משפחתית
אווירה משפחתית
צילום: דובר צה"ל

כשתשמעו על השגרה של החיילים האלו, יכול להיות שתחשבו בטעות שמדובר בחיילים צעירים בטירונות, או בלוחמים שתופסים קו וישנים באוהלים - אבל זה רחוק מלהיות המצב.

בעצם מדובר בחיילי לוחמה אלקטרונית, גדוד מטכ"לי הנמצא תחת חטיבת ההגנה, הכפופה לאגף התקשוב וההגנה בסב"ר, שתפקידו לאפשר את העליונות הספקטריאלית של צה"ל. נשמע כמו ג'יבריש?

"אנחנו עובדים בכל גזרות הארץ ובכל המימדים: יבשה, ים ואוויר, ואחראים על השליטה של הצבא בתחום התדרים במרחב", מנסה סגן ש', מ"פ הכשרות בגדוד, לפשט עבורנו.

"אנחנו למעשה אמונים גם על תקיפה ושיבוש של מערכות האויב", הוא מרחיב, "החיילים ביחידה מסתכלים על כל גבולות הארץ וגם על פנים הארץ, ובוחנים מה מתרחש בתחום הספקטרום".

ביום יום הם מבצעים תרגולים, מכינים את הפלטפורמות והכלים, וקופצים למשימות בהתאם לכוננויות השונות ברחבי הארץ: "הם מחולקים לצוותים, וכל צוות מגיע לנקודה מסוימת, מתמקם בה - וצריך לדאוג לאבטח את עצמו. הם לבד בשטח, וישנים באוהלים - לפעמים שבועיים כל פעם".

"בשטח, הם מבצעים את מה שמוטל עליהם עם הכלים שלנו", מוסיף סגן ש', אך מיד עוצר, "מעבר לזה, לא אוכל לפרט".

מה שכן אפשר לומר בוודאות הוא שמדובר בתפקיד לוחמה המשלב טכנולוגיה, ולדברי המ"פ, זה מה שכל כך מיוחד בו. "בסופו של דבר, מי שמשרת כאן צובר ידע טכנלוגי מקצועי ברמה מאוד גבוהה, דבר שבהכרח לא מזיק באזרחות", הוא מחייך, "הם לוחמים ולוחמות לכל דבר - הם עונדים סיכת לוחם חוד, נמצאים כל הזמן בשטח, אוכלים מנ"קים וגם צריכים לדאוג לעצמם".

בנות שמעוניינות לשרת ביחידה צריכות להגיע לגיבוש לוחמות בתל השומר, לדוכן של הל"א, ולתעדף את השיבוץ במקום הראשון על מנת לקבל זימון למיונים. על הבנים לסמן במנילה את התפקיד על מנת לקבל זימון. "אין צורך בידע מוקדם בטכנולוגיה ומחשבים על מנת להגיע ליחידה", הוא מדגיש.

עם הגיוס הם עוברים טירונות רובאי 03 בשבטה, כדי שיוכלו להגן על עצמם ולדעת לתפעל אירוע מבצעי כמו שצריך במידת הצורך. לאחר מכן, הם עוברים הכשרת יסוד במחנה גדעונים, שאורכת כ-5 חודשים, וכוללת למידה עיונית אינטנסיבית, שבועות שטח ותרגילים רבים.

"האווירה כאן היא מאוד משפחתית", מעיד המ"פ. בגדוד יש פלוגות מבצעיות שמבצעות את המשימות השונות, פלוגות הכשרות שאחראיות על החיילים המאותרים לפיקוד על הקורסים, פלוגות הספקטרום, שם משרתים החוקרים של היחידה, ומיועדות לחיילים שעשו י"ג-י"ד, ואחת נוספת שאחראית על תחזוק מערכות התקשוב הייחודיות של הל"א.

"אם לא היינו קיימים כגוף, אני יכול לומר בוודאות שלאויב היו יכולות הרבה יותר טובות", מצהיר המ"פ, "אנחנו תמיד כאן כדי לעצור את פעילות האויב, לשבש את היכולות שלו ולפגוע לו ברציפות התפקוד. בסופו של יום אנחנו פה לסייע לכל מי שצריך, ויש לנו חשיבות מאוד גדולה".

(הכתבה פורסמה באתר צה''ל)