הרב גור גלון
הרב גור גלון עצמי

אל צוות המרצים של פרויקט 252, להתמודדות נכונה עם אתגר חיפוש הזוגיות, הצטרף בימים האחרונים גם הרב גור גלון, ראש הכולל בישיבת הר ברכה ובעליו של בית הספר למאמנים לחתונה 'מאמנים לחיים'.

האם אכן בכוחם של כמה טיפים והצעות לחולל מפנה דרמטי ולהפוך את משימת מציאת בני הזוג לקלה? הרב גלון מבהיר כבר בפתח הדברים: "זה לא כמה טיפים והצעות. זה מצריך לעשות שינוי".

"התפיסה הבסיסית המוכחת במציאות היא שהבעיה המרכזית היא לא שאין לי הצעות, כמו שאנחנו שומעים מרווקים ורווקות בשלב הראשון. זה לא נכון. אנחנו מדברים על רווקים ורווקות שקיבלו מאות הצעות ויצאו עם מאות בני זוג, אז כנראה לא זו הבעיה אלא הצורך בשינוי בהתנהלות".

להצטרפות לפרויקט 252 לחצו כאן

"ברוב המקרים זה לא שינוי גדול, אלא שינוי בתפיסה או בדרך ההתנהלות. חתונה היא דבר טבעי ורוב גדול מתחתנים כפי שהיה לאורך כל הדורות", אומר הרב גלון וכשהוא נשאל אם ניתן להצביע על בעיה מרכזית שמותירה רבים בעשרים השנים האחרונות במעגל הרווקות, הוא משיב: "לכל כלל יש יוצאים מהכלל, אבל הבעיה הכללית הא שאנחנו מזהים היא חוסר המוכנות לקבל דברים לא מושלמים. יש פחד כללי מהתמודדות".

"כאנשים נשואים אנחנו יודעים שכולם מתמודדים עם אי התאמות עם בני הזוג. לא שמעתי על זוג אחד שאחרי החתונה הכול אצלם מתאים ואין ויכוחים, אבל עדיין ישנו החלום שבת הזוג שלי תהיה מושלמת ומתאימה לחלוטין".

האם לא מדובר בגישה מעט ילדותית? "לא תמיד זו במחשבה גלויה. בדיבור הגלוי אומרים שברור שלא הכול יהיה מושלם, אבל בלב אומרים שבכל זאת מדובר בהחלטה החשובה ביותר בחיי, עם בת הזוג הזו אגדל את ילדיי, כל העתיד שלי תלוי בכך והרצון המובן הוא שזה יהיה הכי טוב והכי מתאים". עוד מוסיף לכך ההיצע הנרחב שלא היה בעבר וממנו מתחדדת התחושה שאכן ניתן להתעקש עוד קצת ולקבל את המתאים יותר והמושלם יותר.

על האופן בו ניתן להתמודד עם הקושי הזה אומר הרב גילון כי הצעד הראשון הוא ההתמקדות בעיקר. "גם בגילאים מאוחרים רווקים ורווקות לא חושבים על מהו העיקר שעליו לא מוותרים ועל מה מוכנים לוותר". הרב גלון מדגיש כי יש לראות את השוני בין בני הזוג כיתרון ולא כחיסרון, כנתון המרחיב את הבית ההולך ונבנה ולא להיפך.

בהמשך הדברים נשאל הרב גלון אודות הסוגיה החיצונית, האם ניתן לקבל בהבנה רווק או רווקה שלמרות שהם מגיעים מעולם התורה מציבים בראש סדר העדיפות את המראה החיצוני ואף סבורים כי עליו לא יוכלו להתפשר. "נושא היופי הוא נושא כאוב", אומר הרב גלון ומספר: "העברתי שיחה באחת הישיבות הנחשבות בציונות הדתית ושאלתי אותם, בכנות, כמה אתם דוחים הצעות על בסיס של יופי וכולם הצביעו. כ-70 אחוזים דוחים על בסיס התמונה. זה נושא כאוב ובעייתי".

להצטרפות לפרויקט 252 לחצו כאן

עוד מספר הרב גלון על האופן בו הוא מתמודד עם סוג כזה של מחשבה. זאת כאשר הוא "מכניס אותם לעולם הנשואים", כהגדרתו ואל ההבנה הצריכה לימוד "שאהבה לא תלויה ביופי". עוד הוא מציין כי גם סטנדרט היופי, כך מסתבר, משתנה עם הגיל: "אצל בחורים צעירים מתוך 10, 7 נחשבות ליפות, אצל המבוגרים יותר מתוך 10 רק 2 יפות. דברים משתנים בתפיסה".

הרב גלון אינו מתכחש לחשיבות הרבה שניתנת לסוגיית המראה, גם בקרב בני ישיבות. "אנחנו אמנם בעולם הישיבות, אבל אנשים במשך שנים רבות מאוד סופגים מכל מקום שהיופי הוא דבר מאוד חשוב ובסופו של דבר לא רק השכל קובע פה אלא בעיקר לא השכל. אף אחד לא בוחר את אשתו מהשכל אלא ממקומות פנימיים הרבה יותר ושם למה שאנחנו סופגים תרבותית מסביב יש אמירה מאוד משמעותית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו