הרב דוד סתיו
הרב דוד סתיו צילום: יוני קמפינסקי

הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר, מתייחס בראיון לערוץ 7 למתווה שפרסם הארגון לקיום תפילות בראש השנה וביום הכיפורים.

רבני צהר מבקשים מהציבור להתפלל רק במוקדים העומדים בהנחיות משרד הבריאות ולהתחיל את התפילות בשעה מוקדמת בבוקר וכן להכין מראש מספיק כיסאות ומקומות ישיבה עבור הגברים והנשים.

עוד מבקשים בארגון צהר לחבוש את המסיכה בכל התפילה וכן לקיים את תקיעות השופר מאחורי מחיצה וזאת על מנת למנוע התזת רוק של בעל התקיעות.

"מומחים אמרו שהשהייה בבית כנסת יותר משעתיים וחצי-שלוש מסוכנת. לדבריהם גם שאנשים יתקשו לעמוד ביותר זמן מזה בתפילה עם מסכה. הדבר האחרון שאנחנו רוצים הוא שבתי הכנסת יהפכו למדגרות של קורונה", מסביר הרב סתיו.

לדבריו, "אפשר לקצר את התפילות. כל בית כנסת יודע היכן הזמן מתבזבז אצלו. יש הרבה דברים שגורמים לתפילה להתארך ובימים כתיקונם ניתן לעשות, אך לא בימי קורונה. לגבי תקיעת השופר מאחורי מחיצה, זה נעשה בגלל שהתקיעה בשופר קשורה גם לרוק ויש חשש שהוא יגיע אל המתפללים".

לשאלה האם כדי לאפשר ליותר גברים להתפלל במניין אחד יש לבקש מהנשים להישאר השנה בבית עונה הרב, "גברים ונשים כאחד צריכים לבוא לבית הכנסת או למנייני החצרות. אמנם מניין הגברים הוא הקריטי, אבל בכל עניין הנשים הן חלק בלתי נפרד מהקהילה וטוב שכך".

ומה עושים במצב של סגר? "אני רוצה לקוות שלא נגיע למצב של סגר. עם זאת יש להזכיר לכולנו שתפילה בציבור היא דבר מאוד חשוב אבל הקב"ה שומע גם תפילת יחיד כשהוא אנוס ולא יכול לבוא לבית כנסת".

"משרד הבריאות הוא לא מקור הסמכות אלא ההלכה. הקב"ה וההלכה ציוו אותנו להקשיב לרופאים ומומחים בכל הקשור לשמירה על חיי אדם. אם הקב"ה גלגל אותנו למצב שבו המומחים אומרים שאי אפשר להתפלל במניין נשמע להם - כי זה דבר ה'", מסכם הרב סתיו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו