שטרית: אופטימי אחרי שיחות עם ח"כים

פרופ' שמעון שטרית מסביר את מניעי ריצתו לנשיאות המדינה: מייצג את הישראליות במיטבה, אוכל לתרום להחזרת הערכים והסכמות ההנהגה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח באלול תש"פ

שטרית: אופטימי אחרי שיחות עם ח"כים-ערוץ 7
פרופ' שמעון שטרית
צילום: ליאור יאדו

השר לשעבר פרופ' שמעון שטרית, מבכירי מפלגת העבודה לשעבר מכריז היום על התמודדות על כהונת נשיא המדינה הבא של מדינת ישראל. בראיון לערוץ 7 הוא מסביר מה מחזיר אותו אל הזירה הפוליטית מנהיגותית של מדינת ישראל.

בפתח דבריו מזכיר הפרופ' שטרית את דברי הנביא ירמיהו על כך שהנבואה בערה כאש בעצמותיו. "כל חיי הייתי איש ציבור המחויב לתרום לחברה. היכולות שלי והניסיון שלי יכול לתרום דווקא בתקופה הזו לעשות דברים שאחרים יכולים לעשות פחות ביעילות", אומר שטרית.

"אני מייצג את הישראליות במיטבה, מהדרך הארוכה של עולה חש בגיל שלוש ממרוקו ועד פרופסורה ושר בעל מעמד בינלאומי והשכלה רחבה. אני חושב שאני יכול לתרום", הוא אומר ומוסיף כי "החיידק הפוליטי עדיין קיים אצלי".

ואולי תפקיד הנשיא אינו כה משפיע על המנהיגות ועל ה ערכים בישראל? אולי מי שרוצה להשפיע צריך לחפש מקום אחר, שכן למעט קבלת שגרירים ונאומים פה ושם השפעתם של נשיאים בישראל מצומצמת? "תפקיד הנשיא הוא אמנם תפקיד ייצוגי, אבל יש בו גם השלכה מבחינת היכולת לגבש הסכמות בין המנהיגים הפוליטיים. התפקיד הוא לתת השראה, לא להיכנס לזירת המחלוקת, אבל יש לנשיא תפקיד לגבש הסכמות בין המנהיגים וגם להזכיר את חזון מייסדי המדינה כאשר יש סוגיות על הפרק כדי שלא הכול יהיה פוליטיקה. יש גם ערכי יסוד, למשל, הסכם הסטטוס קוו של בן גוריון שאותו אני לא מגדיר כהסכם פוליטי אלא מאחד ערכי היסוד שעליהם הסכימו כל הזרמים הפוליטיים. אם הייתה הסכמה בין כל הזרמים ב-47' זה משפיע עד היום. לכן הנשיא יכול לתת את ההשפעה וההשראה ולהתניע הידברות בין כל הגורמים בארץ, ואני חושב שיש לי את היכולת לעשות זאת".

כל זאת רלוונטי רק אחרי הבחירה, אך מה עם כיתות הרגליים הפוליטי וקישוש הקולות שלפני הבחירה? "ראשית, פגשתי כבר למעלה משמונים ח"כים ושרים והצגתי את המועמדות שלי, דברתי איתם על נושאים שעל סדר היום ועל מה ראוי לתת דגשים. ההתרשמות שלי מאוד חיובית ויש לי סיכוי טוב להיבחר. אני נהנה מהפגישות האלה. כאדם ותיק ובא בימים אני יכול לומר שבדרך כלל נהניתי מאוד וזה לא רק כיתות רגליים אלא שעות של קורת רוח. אני נהנה מהפגישה עם התכנים של המנהיגות וההתרשמות מהם. אני נהנה מכל רגע ולא רואה בזה טרחה אלא הזדמנות. לכבוד לי לעשות את המסע הזה".

האם באמת הכול יקום ויפול על ערכים ומנהיגות ולא על פוליטיקה? "גם בפוליטיקה יש מקום לתהליך הפגישה והגישה האישית. בבחירות הקודמות של הועדה לבחירת שופטים ודיינים היו הפתעות. לכן אמנם יש פוליטיקה אבל גם מקום לשיקולים ענייניים וכרגע הזירה פתוחה. התרשמתי שהדברים פתוחים ואין מחויבות שסוגרת דלת".

באשר לרקע הפוליטי ממנו הוא מגיע, מפלגת העבודה שכבר אינה נראית בסקרים, מבהיר פרופ' שטרית: "אני מועמד עצמאי ולא מועמד של מפלגה כלשהי. אני כבר לא בפעילות אקטיבית במפלגה כבר שנים רבות, ועל כן אני חושב שפה לא יהיה מדובר בשאלה של מפלגת העבודה או לא והדברים ייחתכו על פי תמיכה כללית שתהיה מכל המפלגות", עוד הוא אומר: "המעמד שלי מנותק מהקשר הפורמאלי למפלגה כזו או אחרת, כולל מפלגת העבודה, ולכן אני אופטימי".