כינוס חירום: גנץ מאשר בנייה ביו"ש, נתניהו מעכב

ראשי שדולת א״י ומועצת יש״ע התכנסו לדיון חירום בעקבות הביטול המתמשך של ישיבות מועצת התכנון העליונה ביו"ש ואי קידום בנייה חדשה.

ערוץ 7 , י"ח באלול תש"פ | עודכן: 16:50

שדולת ארץ ישראל בכנסת ומועצת יש"ע קיימו אחר הצהריים (שני) כינוס חירום בעקבות הקפאת עבודת מועצת התכנון העליונה (מת״ע) בהנחיית הדרג המדיני ועיכוב אישורן של כ-6,000 יחידות דיור ביו"ש.

במהלך הדיון הוצגו נתונים על צרכי ההתיישבות והנזקים אותם גורמת ההקפאה וחוסר כינוס ועדת התכנון העליונה בחצי השנה האחרונה.

הוחלט כי השדולה תגבש סדרת פעולות פוליטיות ופרלמנטריות שיובילו לשחרור מיידי של הבניה כאשר בין היתר השדולה תקדם הצעת חוק שתאפשר למת״ע להתכנס ללא אישור ראש הממשלה אלא על בסיס מקצועי בלבד.

עוד נאמר כי "אין לקבל בשום פנים ואופן שאחרי הצהרת פומפאו בדבר זכותנו על הארץ, ראש הממשלה מרגיל שוב את האמריקאים והערבים למציאות שבה בניה יהודית ביו״ש הינה מכשול לשלום. ראש הממשלה דיבר על שלום תמורת שלום ובפועל בעיצומם של ימי כהונת טראמפ קיבלנו שלום תמורת הקפאה כמו בימי אובמה".

יו"ר משותף לשדולה, ח"כ חיים כץ, פתח את הכינוס ואמר, "אני מאמין שראש הממשלה רוצה בפיתוח ההתיישבות ולכן חייבים לכנס את מועצת התכנון העליונה".

"לא יכול להיות שלא מכנסים את מועצת התכנון. הוצאנו מכתב לראש הממשלה, אנחנו חייבים לנסות ולהשפיע דרך כינוס השדולה. אני מאמין באמונה שלמה שראש הממשלה רוצה בפיתוח ההתיישבות ודרך השדולה צריך לבחון את הכלים על מנת להוכיח לנתניהו שהמועצה חייבת להתכנס. היישובים גדלים ויש צרכים בסיסיים שחייבים לקדם", דברי כץ.

ח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר משותף לשדולה אמר, "האוכולוסייה ביו"ש גדלה בקצב משמעותי ביחס לשאר המדינה. חיזוק התיישבות היא משימה מספר אחת. אי אפשר לקבל מציאות שבה לא מקדמים את ההתיישבות. יש החלטת קבינט לקיים מועצת תכנון ומאז ינואר אין שום כינוס".

"כאשר מייצרים בלימה, גם אם בהמשך מאשרים, זה יוצר צוואר בקבוק שמקשה על פיתוח ההתיישבות. כל עיכוב בתכנון מייצר עיכוב יותר גדול אחרי כן בבניה. חייבים לקדם את התכניות עכשיו. אני מברך את ראש הממשלה החלופי ושר הבטחון שמבחינתו אישר את כל התכניות שעומדות על הפרק וקרא לראש הממשלה לכנס את מועצת התכנון. מקווה שראש הממשלה לא ישאיר את גנץ מימין לו", דברי סמוטריץ'.

יו״ר מועצת יש״ע דוד אלחיאני הצהיר, "אני לא מוכן לקבל את המשוואה שאנחנו הולכים להיות בני ערובה של מצב זה או אחר. אנחנו לא באנו כגנבים בלילה. ממשלות ישראל שלחו אותנו ליישב את השטח. לא מצליח לראות איך ראש הממשלה הימני לא מצליח לתרץ למה הוועדה לא מתכנסת? זה לא רק בניה למגורים הוא מקפיא גם מרכז יום לבעלי צרכים מיוחדים. ההקפאה היום אינה דומה להקפאה בימי אובמה".

"לא משנה מה הסיבות המדיניות - ראש הממשלה צריך להיות אמית ונחוש. אין סיבה שאנחנו נהיה אזרחים סוג ז'. אין הבדל בין תושב בקרני שומרון, הר ברכה ועלי לבין בית שאן, בית שמש או כזה או אחר. אני מצפה מראש הממשלה שיתנהל בעברית ולא באנגלית", סיכם אלחיאני.

בדיון השתתפו גם מנכ״ל מועצת יש״ע יגאל דלמוני, ראש מועצת בנימין ישראל גנץ, ראש מועצת שומרון יוסי דגן, ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן, ראש מועצת קדומים חננאל דורני, ראש מועצת הר חברון יוחאי דמרי, הלל הורוביץ ראש מנהלת חברון ומנכ״ל תנועת רגבים מאיר דויטש.