"דברי ליברמן - חציית קו אדום אנרכיסטי"

בממשלה וגם באופוזיציה תוקפים את ח"כ ליברמן שטען כי אין להקשיב להוראות בממשלה הנוגעות למשבר הקורונה. גם נשיא המדינה מתח ביקורת.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ח באלול תש"פ

נשיא המדינה ראובן ריבלין יצא נגד דבריו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שקרא שלא להקשיב להוראות הממשלה.

"קריאות לאי ציות אזרחי פוגעות בעקרונות המבטיחים את שלומנו, ואת שלום הציבור כולו, במיוחד ברגעי משבר. מנהיגים, היזהרו בדבריכם", דברי ריבלין.

יו״ר הכנסת יריב לוין אמר, "הצטערתי מאוד לשמוע את הדברים שאמר יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ ליברמן. כמנהיגי ציבור חלה עלינו חובה לנהל את הוויכוח הדמוקרטי בינינו באופן ראוי תוך שימוש בכל הכלים הפרלמנטרים, אך קריאה לאזרחים לעשות איש הישר בעיניו, באופן שייצור אנרכיה ויסכן את הבריאות של כלל אזרחי המדינה - היא חסרת אחריות. זהו ההיפך מהדוגמה האישית ומהמנהיגות הנדרשים מכולנו כדי להתגבר ביחד על המשבר".

שר האנרגיה יובל שטייניץ תקף גם הוא את ליברמן. "כדאי שליברמן יקרא את את הספר 'מצעד האיוולת היהודי' של אמוץ עשהאל, כדי שיבין עד כמה אנרכיה עלולה להוביל לחורבן", אמר.

שר ירושלים ומורשת הרב רפי פרץ ציין כי "כולנו מצווים ל'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם', לכן זו בושה שחבר כנסת קורא לסרב לחוק ולהוראות הממשלה בזמן מלחמה. אחרי שליבה ושיסה נגד ציבורים שלמים רוצה ליברמן לגרום לאנרכיה. רק מי שאין לו אחריות לאומית יכול להתבטא בצורה כזו".

"ממליץ לכל מי שמזלזל בהוראות גורמי המקצוע והחוק ללכת לבקר במחלקות קורונה המלאות, לראות את החולים הקשים ולהפסיק להטיף לסירוב", דברי הרב פרץ.

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר, "‏אביגדור ליברמן הוא פוליטיקאי מסוכן וחסר אחריות. קריאתו לא לציית להחלטות הממשלה היא חציית קו אדום אנרכיסטית שמחייבת להוקיע אותו ציבורית ופוליטית".

"יש לי המון ביקורת על ההתנהלות, או נכון יותר אי ההתנהלות, של הממשלה סביב משבר הקורונה, אבל במלחמה סדר וציות חשובים יותר מעצם ההחלטה", הוסיף סמוטריץ'.

מוקדם יותר תקף ליברמן את ההחלטות שקיבלה הממשלה בנוגע למאבק בקורונה.

"בימים האחרונים מדינת ישראל נמצאת באנדרלמוסיה. אנו שומעים אינספור דיבורים על סגר אבל מה שדרוש זה סדר", טען.

לדבריו, "לא יכול להיות שהחלטות קריטיות, כמו דחיית תקציב, פתיחת שנת הלימודים, או מגבלות בערים אדומות מתקבלות ברגע האחרון. שום דבר לא מתקבל באופן מסודר הכל בשלופים וכתוצאה מלחצים ומקומבינות. לא יכול להיות שאזרחי מדינת ישראל יהפכו לבני ערובה של דרעי, ליצמן וגפני. החלטות קבינט הקורונה לא מתקבלות על סמך נתונים מדעיים, לא בשקיפות ולא באופן הגיוני".

למעשה, נתניהו הקריב את בריאות הציבור על מזבח שמירת הקואליציה ולכן כל ההחלטות שמתקבלות הן החלטות בלתי חוקיות בעליל", קבע ליברמן, "אני מציע לציבור להתנהל בהתאם לשכל הישר ולא בהתאם להנחיות הממשלה".

"יתרה מזאת, אני קורא לשלטון המקומי לקחת אחריות, למנות פרויקטור משלו ולנהל את המשבר לבד. הממשלה נכשלה כישלון חרוץ. בסופו של דבר מי שנמצא בחזית, מי שניצב מול הציבור יום יום אלו ראשי הערים", הוסיף יו"ר ישראל ביתנו.

"הממשלה איבדה את אמון הציבור והיא לא ראויה לו, ולכן הדרך לטפל בבעיה כרגע זה באמצעות השלטון המקומי. יש לבטל את קבינט הקורונה, וברמה הממשלתית לרכז את כל הנושא בידי צה"ל ופיקוד העורף, טען.

"בנוסף, ערב ראש השנה חייבים להודיע על הורדת המע"מ ב- 10%, מ-17% ל-7% עד ראש השנה הבא על מנת להגביר את הצריכה הפרטית. אלו הצעדים שהייתי נוקט היום", ציין ליברמן.