מקימי: לצאת מהמשבר הכלכלי, גם בימי הקורונה

את אתגריה הכלכליים של תקופת הקורונה חשים מדי יום אנשי עמותת 'מקימי' המסייעים גם בשגרה למשפחות במצוקה כלכלית, ופוגשים בימים אלה את המצוקות מגיעות לשיאים חדשים. פגשנו את ראשי הארגון המספרים על התקופה המורכבת ועל הדרכים להיחלץ מהקשיים.

לשותפות יחד עם עמותת מקימי ולסיוע לחצו כאן

זיוה אליהו, המלווה משפחות במצוקה, מספרת: "משבר הקורונה פוגע בכל כך הרבה בתי אב בישראל. חלק משמעותי מאוד מהמשפחות שלנו מגיעות לאחר שנפגעו. הרבה מהשכירים יצאו לחל"ת, ועצמאים שהעסק שלהם קרס ולא רואים איך הם קמים".

ישראל ליבמן, מנכ"ל העמותה, מוסיף: "המציאות לא פשוטה. הרבה משפחות שלא היינו חושבים שיפנו אלינו פונות אלינו, וגם הרבה משפחות שאנחנו כבר בתהליך איתן ואחרי שסיימנו תהליך פתאום הוא מתחדש ואנחנו מנסים לסייע למשפחות לעבור את תקופת הקורונה בשלום".

"הפתרון הראשון היה לנהל את מה שיש בצורה הנכונה, כלומר לקחת את המשאבים הקיימים ואותם לנהל נכון בערכת של ניהול חירום כלכלי", אומרת אליהו. "מלבד זאת אנחנו מסייעים להם להגיע לתחומי הכנסה אחרים, להיות יצירתיים בלהכניס כסף".

העמותה המלווה משפחות במשבר ובשלבי ההיחלצות ממנו עוקבת אחר המצב במשפחות על מנת לוודא שהמשברב לא גורם להן לעשות טעויות ולשם כך נדרשת הדרכה צמודה וליווי מקצועי. "הרבה שעות של שאלות ותשובות בווטסאפ, באימיילים ובטלפון", אומר ליבמן.

אחת המשימות העומדות בפני אנשי 'מקימי' היא נטיעת התקווה שיש סיכוי לצאת מהמשבר למי שנמצא בעיצומו. היעדר תקווה, מסבירה אליהו, משפיע על הזוגיות, על הילדים ועל מעגלים נוספים והתקווה מעניקה חוסן משפחתי המאפשר להתמודד עם המשבר.

ב'מקימי' יוצאים לקמפיין 'הכרת הטוב', "כי אנחנו רואים כאן מסר כפול. ראשית, הכרת הטוב לתורמים, והפעם קל וחומר. כאשר המשפחות נמצאות במציאות של חל"ת, אבטלה, ירידה בהכנסות ובכל אופן אנחנו רואים את עם ישראל ממשיך לתרום. זו גם הקריאה שלנו, להמשיך לתרום. הכרת הטוב היא כפולה כי בימי הקורונה לקבל את התרומות זה מרגש ומשמח אותנו ובעיקר מאפשר לנו להמשיך ולסייע למשפחות במשך השנה", דברי ליבמן.

זיוה אליהו מתארת את הקשר האישי הנמשך בינה כמלוות משפחות לבין המשפחות, שכן הפן הכלכלי מקרין על מכלול רחב הרבה יותר של החיים.

ליבמן מסביר את יעדיה התרומות שמגיעות ל'מקימי': סיוע למשפחות שנקלעו לחובות, סיוע מיוחד של מענקים המסייעים בהוצאות תקופת החגים, גיוס אנשי מקצוע מהשורה הראשונה העוברים יחד עם המשפחות כברת דרך משותפת של סיוע והדרכה על מנת לצאת אל דרך המלך.

לשותפות יחד עם עמותת מקימי ולסיוע לחצו כאן