מסמכים ועדויות חושפים: כך הוסתרו חשדות לפלילים מצד חוקרים בתיקי נתניהו

בכירים ביותר במערכת אכיפת החוק פנו למבקר המדינה בטענה כי התיק הנפיץ ביותר במדינת ישראל נוהל תוך ביצוע עבירות.

ערוץ 7 , י"ח באלול תש"פ

בכירים במשטרה הסתירו ממח"ש פרטים חשובים וסיכלו בדיקה להטייה מצד חוקרי פרשיות נתניהו, כך נחשף בחדשות 12.

על פי הדיווח בכירים במערכת אכיפת החוק העבירו בימים האחרונים למבקר המדינה תלונה הנוגעת לתיקי נתניהו, ומגובה בעדויות ומסמכים רבים.

הבכירים טוענים כי במערכת אכיפת החוק טייחו חשדות לפלילים מצד חוקרים בתיקים של ראש הממשלה.

על פי הדיווח סיפרו שלושה בכירים במערכת אכיפת החוק כי בתחילת 2018, בזמן אמת, פנה גורם משטרתי לחוקרי מח"ש - וסיפר להם על לחצים פסולים שהופעלו.

המקור ביקש בתמורה חיסיון על שמו ודרגתו, אבל ראש מח"ש, בצעד חריג, סירבה לקבל את המידע בלי תלונה רשמית. המקור חשש למשרתו, התלונה לא הוגשה - והתרגיל הוסתר, עד שנשלח שנתיים מאוחר יותר בטעות לפרקליטי הנאשמים.

מקרה נוסף אירע כשהתנהלה חקירת מח"ש ,שקבעה כי בניגוד לדברי המפכ"ל רוני אלשיך - ההרוג באום אל חיראן לא היה מחבל אלא אזרח חף מפשע. אלשיך זעם, הדליף נגד מח"ש - וראש מח"ש דרש לנקוט צעדים נגד המפכ"ל.

"מודה שאני מתלבט", כתב שי ניצן במייל. "מחד, זו התנהגות בלתי נסבלת. מאידך, ללכת בדרך המפכ"ל ולפעול כמוהו קשה לי. מה גם שאם מתרוממים מעל האירוע ומסתכלים על כלל מערכת יחסי הפרקליטות-משטרה, להסלים כעת את המריבה רק יעשה טוב למי שרוצה ברעת מערכת אכיפת החוק, ודי לחכימא. המפכ"ל אכן פעל פה באופן שערורייתי, אך יש אינטרסים של המדינה שצריך לשקול", כך כתב ניצן.

בהקשר זה צייץ עמית סגל, "‏פניתי לשי ניצן ושאלתי אותו אם התבטא כך על המפכל. לא סיפרתי לו שיש לי את המייל. תגובתו: אלה טענות כזב שקריות. מתלבט אם להאמין למייל או לניצן".

שרת התחבורה מירי רגב הגיבה לדברים. "זעקנו והתרענו כל הזמן, שתיקי הסרק נגד ראש הממשלה נגועים בהתנהלות פסולה באופן חסר תקדים, של רשויות החקירה והפרקליטות. אין מנוס מהקמת ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את התנהלות גופי החקירה בתיק".

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה אמר, "עצוב לראות את השחיתות במערכות אכיפת החוק לא רק בסדרות טלוויזיה, אלא גם בחיים עצמם. מערכות שהעמידו אג'נדות מעל חקר האמת. וד"ל. פעילות משולבת כנסת/ממשלה יכולה להביא לתיקון. לצערי, לא כל החברים בקואליציה מחויבים לתיקון זה, ויש הפועלים במסגרתה כיו"רי ועד העובדים של המערכות".

יו"ר הכנסת, יריב לוין, הוסיף ואמר כי "הפרסום הערב אודות מפעל הטיוח שקם בהשראת שי ניצן במשטרה ובפרקליטות, תוך התנהלות פסולה, בחוסר תום לב ובכוונה לפגוע בראש הממשלה ולהדיחו באמצעות שימוש לרעה בסמכויות רשויות אכיפת החוק, צריך להדיר שינה מעיניו של כל אזרח בישראל".

"בכוונתי להעלות בפני מבקר המדינה בפגישתי עימו מחר, את הדרישה החד משמעית והמתחייבת לפתוח ללא דיחוי בבדיקה מקיפה של התנהלות כל רשויות אכיפת החוק בתיקי ראש הממשלה", דברי לוין.