בלארוס: מי מעלים את ראשי האופוזיציה?

שלושה מראשי המחאה נגד לוקשנקו נעלמו באופן מסתורי בימים האחרונים. דיווחים סותרים כי חלקם נמלטו לאוקראינה.

תגיות: בלארוס
ניסן צור - ערוץ 7 , י"ט באלול תש"פ

בלארוס: מי מעלים את ראשי האופוזיציה?-ערוץ 7
חטיפה
צילום: איסטוק

האם נשיא בלארוס לוקשנקו פועל על מנת להעלים את ראשי המחאה נגדו? בימים האחרונים נעלמו באופן מסתורי חלק מראשי המחאה נגד לוקשנקו, כאשר עד עתה לא נודע מה עלה בגורלם.

ביום שני בבוקר סיפרו עדי ראייה כי אלמונים רעולי פנים הכניסו בכוח את מריה קולסניקובה, אחת ממנהיגות המחאה נגד לוקשנקו, לרכב מסחרי עליו היה כתוב "תקשורת" ונמלטו במהירות מהמקום. שעות ספורות לאחר מכן נפוצו דיווחים כי שניים נוספים מראשי המחאה בבלארוס, אנטון רודננקוב ואיבן קרבצוב, נעלמו גם הם באופן מסתורי.

משמר הגבול הבלארוסי הודיע כי השניים נמלטו לאוקראינה ושם נעצרו על ידי הרשויות ויוסגרו חזרה לבלארוס, אולם שר הפנים האוקראיני הכחיש כי הם יוסגרו. בנוסף, הודיע משמר הגבול הבלארוסי כי קולסניקובה נעצרה בגבול עם אוקראינה כאשר ניסתה גם היא לחצות את הגבול, אולם לדיווחים האלו אין אישור נוסף.

שלושת ראשי המחאה עמדו בשבועות האחרונים בראש ההפגנות נגד לוקשנקו ונשאו נאומים נגדו. מנהיגת האופוזיציה בבלארוס, סבטלנה טיכנוסקאיה, אמרה כי "אני בטוחה שקולסניקובה נחטפה. כרגע אין לנו מידע על גורלה".

בינתיים הודיע האיחוד האירופי כי הוא עומד באופן מוחלט לצד המפגינים נגד לוקשנקו ודורש לשחרר את אלפי העצורים שנכלאו מאז תחילת ההפגנות נגד הנשיא לאחר הבחירות ב-9 באוגוסט. בהודעת האיחוד גם נמסר כי "האיחוד האירופי כבר החליט על הטלת סנקציות כנגד בכירים במשטר הבלארוסי" כאשר בין היתר יוטלו סנקציות והגבלות תנועה על שר הפנים הבלארוסי וסגנו, ויתכן כי גם על הנשיא לוקשנקו עצמו.