מדד הקול הישראלי
החרדים אופטימיים פי שלושה מהחילונים

סקר המכון הישראלי לדמוקרטיה: רק כעשירית מהישראלים השתתפו בפעולות המחאה נגד הממשלה. 74% ממשתתפי ההפגנות הם אנשי שמאל ומרכז.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ט באלול תש"פ

החרדים אופטימיים פי שלושה מהחילונים-ערוץ 7
ההפגנות בבלפור
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

מנתוני מדד הקול הישראלי החודשי של מרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה המתפרסם היום (ג'), עולה כי כ-70% מהציבור מעריכים כי יש סיכוי גבוה לבחירות בתום ארבעת חודשי הפשרה בין הליכוד לכחול לבן.

מצביעי כל המפלגות פרט לימינה סבורים כי מנהיג הגוש שלהם עשה ויתורים גדולים יותר במסגרת הסכם הפשרה.

עיקרי הממצאים

הפגנות המבוגרים והצעירים: כעשירית (9.5%) מהישראלים אמרו כי השתתפו בחודשים האחרונים באחת או יותר מפעולות המחאה נגד מדיניות הממשלה ו/או ראש הממשלה. מתוכם- 35% בגילאי 18-34; 21% בגילאי 35-54; ו-44% בגילאי 55 ומעלה.

ניתוח המדגם היהודי בקרב אלה שפקדו את ההפגנות בחודשים האחרונים, מעלה כי 46.5% מתוכם משתייכים למחנה השמאל, 27.5% מהם מגדירים עצמם כמרכז וכרבע מתוכם (26%) הם מגוש הימין.

מי אחראי לעימותים בהפגנות - כשליש (33%) סבורים שהמפגינים אחראים יותר לעימותים, שיעור דומה (31%) סבורים שהמשטרה אחראית וכרבע (25%) ציינו כי שני הצדדים אחראיים באותה המידה. בציבור היהודי 67% ממחנה השמאל מצביעים על המשטרה כאחראית יותר לעימותים, בעוד 52% מהמשתייכים למחנה הימין מטילים את האשמה על המפגינים, ובמרכז חלוקים- 39% מצביעים על המשטרה כאחראית יותר לעימותים, 31% את שני הצדדים ו- 22% מטילים את האשמה על המפגינים.

בחירות באופק - 68.5% מהציבור מעריכים כי יש סיכוי גבוה שמדינת ישראל תלך שוב לבחירות בתום ארבעת החודשים שנקבעו במסגרת הפשרה בין הליכוד לכחול לבן. כך חושבים 88% בשמאל, 79% במרכז ו-68% מהמשתייכים למחנה הימין (יהודים).

42% מהישראלים סבורים שגנץ עשה ויתורים גדולים יותר במסגרת הפשרה בין הליכוד לכחול לבן, לעומת 22% בלבד החושבים שדווקא נתניהו הוא זה שהתפשר יותר כחלק מההסכם. 14.5% אמרו כי שני המנהיגים עשו ויתורים דומים. מצביעי כל המפלגות, מלבד ימינה, סבורים כי מנהיג הגוש "שלהם" עשה ויתורים גדולים יותר במסגרת הסכם הפשרה.

רוח פסימית לקראת השנה החדשה - 41% מהישראלים צופים כי השנה החדשה תהיה פחות טובה מקודמתה מבחינת המדינה, למול 27.5% שמאמינים שתהיה שנה טובה יותר, ו-22% שסבורים שתהיה שנה דומה לשנה שמסתיימת. שיעור הסבורים כי השנה הבאה תהיה טובה פחות מקודמתה גבוה משמעותית מזה שנמצא במדידות בעשור האחרון, ופי 2.5 משנה שעברה (17% ספטמבר 2019).

בנוסף, שני שליש מהציבור (65.5%) היו מגדירים את מצב הרוח הציבורי כפסימי, לעומת 25.5% בלבד שמתארים את מצב הרוח הציבורי כאופטימי.

מצב הרוח האישי חיובי בהרבה מהערכת מצב הרוח הציבורי לקראת השנה החדשה: 52% מהישראלים העידו על עצמם כאופטימיים ושיעור נמוך יותר (44%) אמרו שהם פסימיים לקראת השנה החדשה.

כינון היחסים עם האמירויות והאינטרסים הישראליים - 79% העריכו כי ההתקרבות לאיחוד האמירויות תביא תועלת לישראל בתחום הכלכלי, ו-76% אמרו כי תהיה התועלת בתחום המדיני-דיפלומטי ובתחום התיירות והנופש. שיעור נמוך יחסית נרשם בתחום הביטחוני-צבאי עם 53% ישראלים בלבד שמאמינים שההסכם יועיל לישראל מבחינה זו.

בתוך כך, רוב בקרב היהודים (55%) אך רק מיעוט בקרב הערבי (33%) חושבים שההסכם עם איחוד האמירויות יתרום לקידום המשא ומתן עם הפלסטינים.

מדד הקול הישראלי אוגוסט 2020 נערך על- ידי מרכז גוטמן לחקר דעת קהל והמדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה. בסקר, שנערך באינטרנט ובטלפון (השלמות של קבוצות שאינן מיוצגות כראוי במרשתת) בין התאריכים 31/8-2/9/2020, רואיינו 605 איש ואשה בשפה העברית ו-145 בשפה הערבית, המהווים מדגם ארצי מייצג של כלל האוכלוסייה הבוגרת בישראל בגילאי 18 ומעלה. טעות הדגימה המרבית לכלל המדגם 3.7%± ברמת ביטחון של 95%. עבודת השדה בוצעה על ידי מכון מדגם.